Zysk? Strata? Skorzystaj z poprawnego wzoru uchwały Zatwierdź sprawozdanie finansowe fundacji >>
Idea
Program łączy w sobie trzy kluczowe aspekty: ekologię, animację społeczności lokalnych i społeczne zaangażowanie. Z jednej strony, program koncentruje się na wspieraniu konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska, takich jak tworzenie zielonych przestrzeni (ogrodów społecznych, nasadzeń sąsiedzkich, parków kieszonkowych i innych form), edukacja ekologiczna czy promowanie zrównoważonego stylu życia. Z drugiej strony, „Zielona społeczność” to przede wszystkim ludzie — lokalni liderzy, organizacje pozarządowe, instytucje i mieszkańcy, którzy wspólnie działają na rzecz dobra wspólnego. Program zakłada stworzenie warunków do integracji i współpracy tych podmiotów, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz budowania trwałych relacji, opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
Kto może aplikować?
Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, szkoły i placówki oświatowe oraz do samorządowe instytucje kultury, które mają pomysł na to, jak zwiększać bioróżnorodność w swoim najbliższym otoczeniu.
„Zielona społeczność” jest adresowana szczególnie do podmiotów działających w gminach i miastach, w których swoje oddziały ma Grupa Kapitałowa Enea. Lista lokalizacji jest na stronie internetowej projektu.
Cele programu
- aktywizacja lokalnych społeczności w Polsce na rzecz ochrony środowiska
- integracja społeczności lokalnych wokół zielonych przestrzeni wspólnych
- podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców na temat lokalnej ekologii
Kryteria oceny merytorycznej
- przewidywany wpływ projektu na społeczność i środowisko
- partycypacyjność — zakres zaangażowania odbiorców i odbiorczyń we współtworzenie oraz stwarzanie warunków do rozwijania aktywności społeczności lokalnej
- doświadczenie i potencjał realizacyjny wnioskodawcy
- spójność logiczna i realność przedstawionego szacunkowego budżetu i harmonogramu oraz wykonalność projektu
- jakość merytoryczną projektu (w tym jakość realizacji zielonej przestrzeni oraz działań edukacyjnych, animacyjnych, kulturalnych realizowanych ze społecznością lokalną)
- spójność i oryginalność koncepcji projektu oraz zgodność z założeniami programu „Zielona społeczność” (kryterium eliminujące)
Terminy
- 5.06.25 – start naboru
- 30.06.25 – zakończenie przyjmowania wniosków
- 15.07.25 – ogłoszenie wyników
- 15.07-30.11.25 – realizacja projektów
- 14.12.25 – złożenie sprawozdania
Sposób złożenia wniosku
Podstawą uczestnictwa w konkursie są prawidłowo wypełnione oraz wysłane wnioski (część merytoryczno-promocyjna oraz część finansowa), których wzory stanowią załącznik nr 1 i 2 do Regulaminu, dostępnego na stronie: https://www.kolektywaktywnemiasto.pl/zielona-spolecznosc/zloz-wniosek/. Wnioski należy przesłać na adres e-mail: [email protected].