Zysk? Strata? Skorzystaj z poprawnego wzoru uchwały Zatwierdź sprawozdanie finansowe fundacji >>
Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w sferze turystyki i rekreacji w 2025 roku...
I. RODZAJ ZADAŃ
„Zapewnienie bezpiecznego wypoczynku nad Narwią - prewencyjne patrole wodne rzeki Narew w granicach administracyjnych Miasta Łomża”
Maksymalna wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację wyżej wymienionego zadania wynosi 120.000,00 zł (słownie: sto dwadzieścia tysięcy złotych)
II. SKŁADANIE OFERTY
- Podmiotami uprawnionymi do udziału w konkursie są organizacje w rozumieniu art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy, uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego zgodnie z art 12 ust. 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
- Przed przystąpieniem do wypełniania oferty należy zapoznać się z niniejszym Regulaminem. Złożenie oferty w ramach konkursu oznacza akceptację niniejszego Regulaminu. Dotyczy to również akceptacji wymogu wypełnienia i przesłania elektronicznej wersji oferty poprzez elektroniczny formularz dostępny w serwisie internetowym Witkac.pl.
- Oferta musi zostać złożona za pośrednictwem serwisu internetowego Witkac.pl poprzez elektroniczny formularz dostępny w tym serwisie.
- Formularz oferty jest zgodny z wzorem określonym w załączniku do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. poz. 2057).
- Termin złożenia ofert elektronicznie w serwisie internetowym Witkac.pl: do 2 maja 2025 r. do godz. 23:59.
- Po wypełnieniu elektronicznego formularza oferty należy wydrukować z serwisu internetowego Witkac.pl potwierdzenie złożenia oferty i po złożeniu podpisu przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych (zgodnie
z dokumentem KRS lub inną ewidencją) niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia elektronicznej oferty, złożyć podpisane potwierdzenie w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży, Stary Rynek 14 lub wysłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Łomży, Stary Rynek 14, 18-400 Łomża (decyduje data stempla pocztowego/nadania). Podpis na potwierdzeniu złożenia oferty powinien być czytelny lub towarzyszyć mu powinna pieczęć imienna. - Oferent zobowiązany jest do wypełnienia wszystkich pól i tabel w ofercie, a w szczególności do podania dodatkowych informacji dotyczących celów realizacji zadania publicznego oraz rezultatów realizacji zadania publicznego (tj. zakładanych rezultatów zadania publicznego, planowanego poziomu osiągnięcia rezultatów – wartości docelowej, sposobu monitorowania rezultatów/źródeł informacji o osiągnięciu wskaźnika). Cele muszą być mierzalne, osiągalne, realne i określone w czasie. Rezultaty to efekty zrealizowanego zadania publicznego, muszą być weryfikowalne i mierzalne. Rezultaty są wynikiem działań, a nie działaniem.
- Dwa podmioty lub więcej mogą złożyć ofertę wspólną; oferta wspólna wskazuje, jakie działania w ramach realizacji zadania publicznego będą wykonywać poszczególne podmioty i sposób reprezentacji podmiotów wobec organu administracji publicznej.
- Oferent zobowiązany jest do złożenia, wraz z ofertą realizacji zadania publicznego, informacji o zapewnieniu w trakcie realizacji zadania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (wzór informacji stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu). Wypełnioną i podpisaną przez osoby upoważnione (zgodnie z KRS lub inną ewidencją) informację należy zeskanować i dołączyć do oferty w serwisie internetowym Witkac.pl lub dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Łomży wraz z potwierdzeniem złożenia oferty.
- Oferent zobowiązany jest do dostosowania oferty do obowiązujących w Polsce obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, w szczególności śledzenia komunikatów, wytycznych i zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i innych właściwych służb i organów.
III. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI
- Przyznawanie dotacji następuje na zasadzie powierzenia wykonywania zadania publicznego, o którym mówi art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Organizacje składające ofertę powinny w szczególności spełniać następujące warunki:
- prowadzić działalność statutową w dziedzinie objętej konkursem,
- być wpisane na listę podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego na postawie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa wodnego, wydanej na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych,
- posiadać doświadczenie, odpowiednią kadrę i inne zasoby pozwalające na samodzielną realizację zadania.
- Dotacja na realizację zadania publicznego może być wykorzystana na:
- płace kadry ratowniczej,
- koszty patrolowania rzeki Narew w granicach administracyjnych Łomży,
- Oferent może wykazać wkład własny finansowy i osobowy.
- W kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania należy uwzględnić koszty, które będą miały potwierdzenie w dokumentach księgowych oferenta (umowy, faktury, rachunki) oraz wycenę pracy wolontariuszy potwierdzoną zawartymi umowami/porozumieniami lub oświadczeniami złożonymi przez te osoby.
- Dofinansowanie z dotacji kosztów obsługi zadania publicznego, w tym kosztów administracyjnych obejmujących: usługi księgowe, prawnicze, koordynację projektu, zakup materiałów biurowych dotyczących zadania, nie może przekroczyć 15% całkowitej wartości dotacji.
- Dotacja na realizację zadania publicznego w sferze turystyki i rekreacji nie może być wykorzystana na:
- koszty stałe podmiotów, w tym: wynagrodzenia osobowe, ubezpieczenia, utrzymanie i wyposażenie biura, czynsz za wynajem lokalu – poza czasem realizacji zadania, podatki, cła, opłaty skarbowe,
- zobowiązania powstałe przed datą zawarcia umowy o udzielenie dotacji oraz po dacie zakończenia zadania,
- opłaty leasingowe oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych kredytów,
- nabycie lub dzierżawę gruntów,
- prace budowlane, w tym budowę nowych obiektów budowlanych,
- zakup obiektów budowlanych,
- zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych,
- działalność gospodarczą i polityczną,
- nagrody, premie i formy gratyfikacji rzeczowej dla osób zajmujących się realizacją zadania,
- kary umowne i odszkodowania.
IV. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA
- Oferent zobowiązuje się do realizacji zadania na zasadach określonych w umowie
o powierzenie realizacji zadania publicznego. - Realizacja zadania powinna nastąpić w okresie najwcześniej od dnia zawarcia umowy do 31 października 2025 r., w tym:
- prewencyjne patrole wodne rzeki Narew w granicach administracyjnych Miasta Łomży przez co najmniej jeden dwuosobowy patrol uprawnionych ratowników WOPR od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 roku, w godz. 11.00 – 19.00,
- w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, stanu wody
w rzece Narew uniemożliwiających wykonywanie zadania lub zaistnienia innych nieprzewidzianych okoliczności, niezależnych od Oferenta, w tym związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego, terminy realizacji mogą ulegać zmianom. Każda zmiana terminu, odnotowywana będzie w dokumentacji kąpieliska lub dziennym raporcie patroli.
- Zadanie, w zależności od jego charakteru, powinno w szczególności spełniać następujące warunki:
- być przygotowane dla szerokiego grona odbiorców,
- powinno być zrealizowane z najwyższą starannością, zgodnie z warunkami określonymi w ofercie oraz w umowie.
- Zadanie zostanie uznane za zrealizowane, jeżeli oferent osiągnie co najmniej 80% założonych w ofercie rezultatów.
- Jeżeli dany wydatek wykazany w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nie będzie równy odpowiedniemu kosztowi określonemu w umowie, to uznaje się go za zgodny
z umową wtedy, gdy:- nie nastąpiło zwiększenie tego wydatku o więcej niż 20% w części dotyczącej przyznanej dotacji,
- nastąpiło jego zmniejszenie w dowolnej wysokości.
- Naruszenie postanowienia, o którym mowa w pkt 5, uważa się za pobranie części dotacji w nadmiernej wysokości.
- W przypadku wykorzystania dotacji niezgodnie z umową, środki finansowe podlegają niezwłocznemu zwrotowi.
- Każda zmiana wynikła w trakcie realizacji zadania publicznego, m.in. dotycząca wysokości wydatkowanych środków, poziomu rezultatów, terminu realizacji zadania itp. powinna zostać niezwłocznie zgłoszona do pracownika Urzędu Miejskiego w Łomży obsługującego konkurs. Pewne zmiany mogą wymagać podpisania Aneksu do umowy.
- Oferent zobowiązany jest do:
- informowania opinii publicznej o otrzymanej dotacji ze środków budżetu Miasta Łomża na każdym etapie realizacji zadania. Ponadto zobowiązany jest do stosowania na materiałach promocyjnych, informacyjnych i edukacyjnych logotypu, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu z informacją, że zadanie publiczne finansowane jest ze środków budżetu Miasta Łomża oraz używania na profilach społecznościowych #zasmakujwłomży;
- złożenia, w terminie do 7 dni od dnia zawarcia umowy o realizację zadania publicznego, oświadczenia o podatku VAT, którego wzór zostanie załączony do umowy;
- dostarczenia, na wezwanie Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miejskiego w Łomży, oryginałów dokumentów (faktur, rachunków), celem kontroli prawidłowości wydatkowania dofinansowania oraz kontroli prowadzenia właściwej dokumentacji z nią związanej; kontrola, o której mowa wyżej, nie ogranicza prawa do kontroli całości realizowanego zadania pod względem finansowym i merytorycznym.
- Zleceniodawca nie ponosi odpowiedzialności za działania podmiotów współpracujących
z oferentem podczas realizacji zadania publicznego, co oznacza, że to oferent jest w całości odpowiedzialny za realizację zadania publicznego oraz prawidłowość wydatkowania dotacji i tylko oferent może być stroną w postępowaniu dotyczącym zwrotu dotacji w związku z jej nieprawidłowym wykorzystaniem.
V. TRYB I TERMIN DOKONYWANIA WYBORU OFERT
- Złożone oferty podlegają ocenie formalnej przez pracownika Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miejskiego w Łomży, zgodnie z kryteriami zawartymi w karcie oceny (w części – ocena formalna) stanowiącej Załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.
- Do oceny merytorycznej złożonych ofert Prezydent Miasta Łomża powoła komisję konkursową.
- W skład komisji konkursowej wejdzie trzech przedstawicieli Prezydenta Miasta Łomża oraz minimum trzy osoby spośród osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, z wyłączeniem osób wskazanych przez organizacje pozarządowe biorące udział w konkursie.
- Komisja dokonuje oceny merytorycznej według kryteriów wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zawartych w karcie oceny (w części – ocena merytoryczna) stanowiącej Załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.
- Oferta zostanie pozytywnie zaopiniowana przez komisję konkursową, jeżeli otrzyma co najmniej 50% punktów w Karcie oceny. Oprócz oceny pozytywnej, o rekomendacji do dofinansowania decydować będzie łączna liczba punktów przyznanych ofercie przez komisję konkursową oraz pula środków przeznaczonych na dotacje w konkursie.
- Komisja konkursowa sporządza protokół wraz z listą rekomendacyjną złożonych ofert
i proponowaną kwotą dotacji, którą przedstawia Prezydentowi Miasta Łomża. - Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert wraz z decyzją o wysokości kwoty przyznanej dotacji dokonuje Prezydent Miasta Łomża w formie Zarządzenia.
- Wybór ofert w konkursie nastąpi w terminie 30 dni od dnia zakończenia naboru ofert wskazanego w cz. II. pkt 5 niniejszego Regulaminu.
- Dopuszcza się możliwość udzielenia dotacji w kwocie niższej niż wnioskowana w ofercie. W takim przypadku oferent otrzymuje informację o konieczności aktualizacji oferty
w zakresie wskazanym przez organizatora konkursu. - Zaktualizowaną ofertę należy złożyć poprzez serwis internetowy Witkac.pl, a następnie wydrukować z systemu, podpisać (przez osoby upoważnione zgodnie z KRS/ewidencją) potwierdzenie złożenia zaktualizowanej oferty i złożyć je niezwłocznie, nie później niż
w ciągu 3 dni roboczych od dnia aktualizacji oferty, do Urzędu Miejskiego w Łomży, Stary Rynek 14 (Punkt Obsługi Mieszkańców, parter) lub przesłać na adres Urząd Miejski
w Łomży, Stary Rynek 14, 18-400 Łomża (decyduje data stempla pocztowego). - Termin złożenia zaktualizowanej oferty i potwierdzenia jej złożenia (wygenerowanego
z serwisu internetowego Witkac.pl i podpisanego przez osoby upoważnione) określa obsługujący konkurs pracownik Urzędu Miejskiego w Łomży, przekazując tę informację niezwłocznie oferentowi. Niezłożenie aktualizacji w terminie oznacza rezygnację z dotacji. - Oferent może zrezygnować z dotacji, oświadczając o tym pisemnie w ciągu 14 dni od dnia powiadomienia o wysokości przyznanej dotacji. Oświadczenie powinno być skierowane do Prezydenta Miasta Łomża i zawierać: nazwę zadania, pieczęć oferenta oraz podpisy osób uprawnionych do składania oświadczenia woli w imieniu oferenta.
- Podmioty, których oferty zostały wybrane, celem zawarcia umowy o realizację zadania publicznego przedkładają następujące informacje:
- dane osób uprawnionych do podpisania umowy, tj. imię i nazwisko osoby/osób, nr PESEL,
- dane osoby odpowiedzialnej ze strony oferenta za koordynację realizacji umowy, tj. imię i nazwisko osoby oraz numer telefonu kontaktowego,
- w przypadku oferty wspólnej – umowę zawartą między partnerami określającą zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania publicznego,
- nr rachunku bankowego.
VI. SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO
- Oferent ma obowiązek przygotowania i złożenia sprawozdania z realizacji zadania publicznego za pośrednictwem serwisu internetowego Witkac.pl poprzez elektroniczny formularz dostępny w tym serwisie, w terminie 30 dni od daty zakończenia realizacji zadania.
- Po wypełnieniu elektronicznego formularza sprawozdania należy wydrukować z serwisu internetowego Witkac.pl potwierdzenie złożenia sprawozdania i po złożeniu podpisu przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych (zgodnie z dokumentem KRS lub inną ewidencją) niezwłocznie, nie później niż w ciągu 5 dni roboczych od dnia złożenia elektronicznego sprawozdania, złożyć podpisane potwierdzenie w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży, Stary Rynek 14 lub wysłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Łomży, Stary Rynek 14, 18-400 Łomża (decyduje data stempla pocztowego/nadania). Podpis na potwierdzeniu złożenia sprawozdania powinien być czytelny lub towarzyszyć mu powinna pieczęć imienna.
- Oferent zobowiązany jest do złożenia, wraz ze sprawozdaniem z wykonania zadania publicznego, zestawienia kosztów realizacji zadania publicznego, którego wzór zostanie załączony do umowy.
- Do sprawozdania nie załącza się oryginałów ani kopii faktur, rachunków, umów cywilnoprawnych (wraz z rachunkami), list obecności, list odbiorców nagród, wykazu uczestników itp.
- Zadanie publiczne określone w umowie uznaje się za wykonane z chwilą zatwierdzenia sprawozdania przez zleceniodawcę.
- Zatwierdzenie sprawozdania następuje po weryfikacji przez zleceniodawcę zakładanych w ofercie rezultatów, działań oraz prawidłowości poniesionych kosztów.
- Osiągnięcie zaplanowanych rezultatów i wykonanie zaplanowanych działań oferent potwierdza w swoim oświadczeniu zawartym w treści sprawozdania. Oferent wskazuje dokumenty i materiały lub inne źródła, na podstawie których możliwa jest weryfikacja poziomu osiągnięcia wskaźników rezultatów.
- Sprawozdanie zostaje uznane za prawidłowe jeżeli:
- złożone zostało poprzez serwis internetowy Witkac.pl;
- złożone zostało w terminie;
- wypełnione zostały wszystkie wymagane rubryki/pola sprawozdania w sposób przedstawiający rzeczywisty przebieg realizacji zadania publicznego, zwłaszcza wskazujące na istnienie logicznego powiązania pomiędzy ofertą, kosztorysem
a poszczególnymi częściami sprawozdania; - środki z dotacji zostały wydatkowane zgodnie z umową;
- dokonany został zwrot niewykorzystanej części środków z dotacji;
- nie zawiera błędów rachunkowych;
- zostały dołączone wymagane umową i niniejszym Regulaminem oświadczenia oraz dokumenty.
VII. OGŁOSZENIE KONKURSU ZAMIESZCZA SIĘ:
- w Biuletynie Informacji Publicznej,
- na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Łomży,
- na oficjalnej stronie internetowej miasta: www.lomza.pl,
- w serwisie internetowym Witkac.pl.
WYNIKI KONKURSU OPUBLIKOWANE ZOSTANĄ:
- w Biuletynie Informacji Publicznej,
- na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Łomży,
- na oficjalnej stronie internetowej miasta: www.lomza.pl,
- w serwisie internetowym Witkac.pl.
VIII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYCH W POPRZEDNIM ROKU ZADANIACH PUBLICZNYCH TEGO SAMEGO RODZAJU
Lp. |
Podmiot |
Nazwa zadania |
Przyznana dotacja |
|
Okręgowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe |
„Zapewnienie bezpiecznego wypoczynku nad Narwią - prewencyjne patrole wodne rzeki Narew w granicach administracyjnych Miasta Łomży” |
100.000,00 zł |
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl