Zysk? Strata? Skorzystaj z poprawnego wzoru uchwały Zatwierdź sprawozdanie finansowe fundacji >>
Wspieranie działań promocyjnych Powiatu Lęborskiego o charakterze lokalnym i ponadlokalnym
Ogłoszenie
Zarząd Powiatu Lęborskiego
ogłasza Otwarty Konkurs Ofert na realizację w 2025 roku zadań publicznych
z zakresu promocji i organizacji wolontariatu
Podstawy prawne konkursu:
1. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1491 ze zm.);
2. Rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2057);
3. Uchwała Nr VII/36/2024 Rady Powiatu Lęborskiego z dnia 19.11.2024 r. w sprawie przyjęcia Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na 2025 rok ze zmianami.
I. Rodzaj zadania: Wspieranie działań promocyjnych Powiatu Lęborskiego o charakterze lokalnym i ponadlokalnym.
II. Wysokość środków publicznych:
Wysokość środków publicznych na realizację zadań z zakresu promocji i organizacji wolontariatu w 2025 r. wynosi 60.000 zł.
Współfinansowanie w postaci dotacji z budżetu Powiatu Lęborskiego w wysokości łącznej do 60% całkowitego kosztu ww. zadania.
III. Termin realizacji zadań:
1. Realizacja zadań nastąpi w okresie od 15 maja do 15 grudnia 2025 r.
2. Konkurs obejmuje oferty do 7 miesięcy ich realizacji, jednak nie dłużej niż do 15 grudnia 2025 r.
IV. Zasady przyznania dotacji, warunki realizacji zadania:
1. Określa specyfikacja dostępna w Referacie ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
i innymi podmiotami Starostwa Powiatowego w Lęborku, ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej http://www.powiatleborski.bip.gov.pl (dział ,,organizacje pozarządowe”), na tablicy ogłoszeń w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku, na stronie internetowej Powiatu Lęborskiego http://www.powiat-lebork.com oraz na platformie Witkac.pl.
2. O dotację mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz stowarzyszenia zwykłe zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, zwane dalej „Oferentami”, jeśli ich cele statutowe zgodne są z obszarem, celami i założeniami konkursu.
3. Do konkursu mogą być składane oferty zadań, które rozpoczynać się będą nie wcześniej niż od 15 maja 2025 r., a kończyć nie później niż 15 grudnia 2025 r.
4. Oferent winien w swojej ofercie wykazać szczegółowo realizację działań rozpisaną
w każdym miesiącu planowanego zadania.
5. Zadanie powinno być zrealizowane w taki sposób, aby w maksymalnym stopniu beneficjentami działań byli mieszkańcy Powiatu Lęborskiego.
6. Zadanie przedstawione w ofercie musi być zgodne ze statutem organizacji występującej
o dotację oraz tematyką konkursu ofert.
7. Zadanie uznaje się za zrealizowane, jeżeli oferent zrealizuje minimum 80% założonych rezultatów, a oferent realizujący rezultat zaangażuje w realizację zadania minimum 60% planowanych uczestników zadania.
8. Nieosiągnięcie rezultatów w wymiarze określonym w ust. 5, bądź w umowie, stanowić będzie podstawę do zwrotu środków.
9. Oferent jest zobowiązany do szczegółowego opisania w sekcji III oferty punktu 5 i 6 oferty w celu oceny czy rezultaty są realne do osiągnięcia oraz czy oferent przedstawia sposoby/narzędzia do jego zbadania, w szczególności należy uwzględnić wymagania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, o której mowa w ustawie z dnia 19.07.2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1411).
10. Przy realizacji zadania organizacja powinna uwzględnić wymagania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, o której mowa w ustawie z dnia 19.07.2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, co najmniej w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. W przypadku, gdy organizacja nie jest w stanie, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych zapewnić dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie, o których mowa w art. 6 ustawy wymienionej w ust. 7, powinna uwzględnić zapewnienie takim osobom dostępu alternatywnego, wskazanego w art. 7 ustawy wymienionej w ust. 7.
11. Oferent powinien przedstawić informacje o dostępności w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjno-informacyjnym, społecznym rozumianym jako dostępność dla różnorodnych grup odbiorców ze szczególnymi potrzebami, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do specyfikacji istotnych warunków wyboru oferty na realizację zadania stanowiącej załącznik nr 1 do regulaminu konkursu.
12. Oferent, w przypadku realizacji zadania skierowanego dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż., zobowiązany jest do posiadania opracowanych standardów ochrony małoletnich.
13. Oferent, w przypadku realizacji zadania skierowanego dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż., zobowiązany jest do skontrolowania wszystkich trenerów i opiekunów mających kontakt z dziećmi w Krajowym Rejestrze Karnym, a także w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
14. Oferent zobowiązany jest do przestrzegania zapisów ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1802 ze zm.) w szczególności art. 21 „Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze”.
15. Ofertę należy sporządzić w języku polskim. Każda rubryka oferty musi być wypełniona. Jeśli pytanie nie dotyczy wnioskodawcy lub zadania przedstawionego w ofercie należy wpisać
"nie dotyczy".
V. Termin składania ofert:
1. Oferty realizacji zadań objętych konkursem należy złożyć w wersji elektronicznej za pomocą programu „WITKAC” udostępnionego na stronie www.witkac.pl do dnia 14.04.2025 r.,
do godz. 15:00.
2. Wersję papierową ograniczoną do ostatniej strony oferty z podpisami osób reprezentujących organizację, zgodnie z zapisami w KRS lub innego rejestru lub ewidencji, należy przesłać w formie załącznika za pomocą programu Witkac.pl wraz z ofertą na realizację zadania publicznego, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
3. Oferta złożona bez wymaganego załącznika, tj. „Ostatniej strony oferty” pozostaje bez rozparzenia, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Dopuszcza się złożenie oryginału „Ostatniej strony oferty” lub „Potwierdzenia złożenia oferty”, w terminie trwania konkursu, do Biura Obsługi Interesanta Starostwa Powiatowego w Lęborku lub przesłanie Pocztą Polską (obowiązuje data wpływu do urzędu) do dnia i godziny składania ofert w konkursie. W tym przypadku oferta podlega ocenie.
5. Oferent, który podczas rozstrzygnięcia konkursu ofert otrzyma pozytywną decyzję
o przyznaniu dotacji powinien dostarczyć niezwłocznie oryginał „Potwierdzenia złożenia oferty” do Referatu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami Starostwa Powiatowego w Lęborku (pok. 105).
6. Oferty złożone w wersji papierowej nie będą rozpatrywane. Oferty należy składać wyłącznie za pomocą programu „Witkac.pl”.
7. Oferty należy składać na druku stanowiącym załącznik nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2057).
8. Oferty złożone po terminie wyznaczonym w ogłoszeniu nie będą rozpatrywane.
9. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
VI. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze oferty oraz termin dokonania wyboru ofert:
1. Ustala się następujące zadania szczegółowe w obszarze promocji i organizacji wolontariatu:
1) przedstawienie propozycji zadań/działań sportowych o charakterze lokalnym lub ponadlokalnym, rozumianych jako:
a) promocja Powiatu Lęborskiego poprzez realizację działań sportowych,
b) prowadzenie działań wspierających rozwój wspólnot i lokalnej społeczności Powiatu Lęborskiego,
c) działania promujące Powiat Lęborski poza jego granicami poprzez współzawodnictwo sportowe,
d) współorganizacja działań o charakterze sportowo – rekreacyjnym, w szczególności dla dzieci i młodzieży,
e) przedstawienie propozycji zadania do realizacji o charakterze otwartym – skierowanie oferty do mieszkańców Powiatu Lęborskiego.
2. W ramach konkursu nie będą wspierane zadania z zakresu szkoleń, treningów sportowych dla zawodników oraz zajęć rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, realizowanych w formie zajęć stałych.
3. Katalog kosztów kwalifikowalnych w ramach udzielonej dotacji:
- zakup lub wykonanie materiałów promocyjnych i informacyjnych;
- wynagrodzenia kadry bezpośrednio zaangażowanej w realizację zadania;
- obsługa merytoryczna projektu (koordynator) w wysokości nieprzekraczającej 2% wartości otrzymanej dotacji;
- obsługa finansowo – księgowa projektu w wysokości nieprzekraczającej 2% wartości otrzymanej dotacji;
- koszty administracyjno-biurowe w wysokości nieprzekraczającej 5% wartości otrzymanej dotacji (np. telefon, koszty przesyłek pocztowych, papier, tusz, toner itp.);
- zakup materiałów i pomocy niezbędnych do realizacji działań wskazanych w ofercie;
- wynajem miejsca niezbędnego do realizacji zadania.
4. Rozpatrzenie ofert nastąpi w terminie do 15.05.2025 r.
5. Skład i tryb pracy Komisji Konkursowej oraz kryteria stosowane przy wyborze oferty, określa regulamin Otwartego Konkursu Ofert znajdujący się w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Powiatu Lęborskiego, na tablicy ogłoszeń w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku, w Referacie ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami Starostwa Powiatowego w Lęborku oraz na platformie Witkac.pl.
6. Oferty, które spełnią warunki formalne oraz zostaną pozytywnie ocenione pod względem merytorycznym, zostaną przedstawione Zarządowi Powiatu Lęborskiego, celem podjęcia ostatecznej decyzji o wysokości udzielonego wsparcia.
7. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Powiatu Lęborskiego, na tablicy ogłoszeń w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku oraz na platformie Witkac.pl.
8. Przekazanie środków na realizację zadania, nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Powiatem Lęborskim a podmiotem, którego oferta została wybrana w wyniku postępowania konkursowego.
9. Dotacja zostanie przekazana na rachunek oferenta w terminie wskazanym w umowie,
a zadanie zostanie rozliczone na podstawie poziomu osiągniętych rezultatów oraz faktycznie poniesionych kosztów udokumentowanych dowodami księgowymi w sprawozdaniu końcowym.
10. Zarząd Powiatu Lęborskiego na podstawie art. 18a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie unieważni Otwarty Konkurs Ofert, jeżeli nie zostanie złożona żadna oferta lub jeżeli żadna oferta nie spełni wymogów zawartych w ogłoszeniu.
11. Środki finansowe w ramach realizowanego konkursu zostaną rozdzielone pomiędzy podmioty uprawnione, których oferty będą wyłonione w drodze konkursu. Możliwe jest: dofinansowanie więcej niż jednej oferty, dofinansowanie jednej oferty lub niedofinansowanie żadnej z ofert.
12. Do rozstrzygnięcia konkursu w sprawie wyboru oferty i udzieleniu dotacji nie stosuje się trybu odwoławczego.
13. W przypadku, gdy dotacja zostanie przyznana w mniejszej kwocie niż kwota wnioskowana, Oferent dokona aktualizacji kosztorysu oferty za pomocą programu Witkac.pl.
14. Brak dokonania zwrotu środków finansowych z poprzednich umów z danym oferentem skutkuje nierozpatrywaniem złożonej oferty w kolejnym konkursie, do momentu uregulowania zobowiązań wobec Powiatu Lęborskiego w ramach otrzymanej dotacji celowej w konkursie ofert.
15. W trakcie realizacji zadania mogą być dokonywane zmiany w tym przesunięcia zwiększające wartość poszczególnych pozycji kosztów działania oraz pomiędzy działaniami do 30% wartości zadania bez zawierania aneksu. Zwiększenia powyżej 30% wartości zadania wymagają zgody Zleceniodawcy i zawarcia aneksu do umowy.
16. Zmniejszenie pozycji danego kosztu nie jest traktowane jako przesunięcie.
17. Zleceniobiorca w trakcie realizacji zadania, za zgodą Zleceniodawcy, może dokonywać zmian w zakresie sposobu i terminu realizacji zadania, z zastrzeżeniem ust. 18.
18. Zleceniobiorca występuje z pisemnym wnioskiem do Zleceniodawcy o zgodę na dokonanie zmian realizacji zadania publicznego. Zmiany powyższe wymagają aneksu do umowy.
19. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego mającego bezpośredni wpływ na niewykonanie planu działań lub nieosiągnięcie rezultatów założonych w umowie, na podstawie której zlecono realizację zadania publicznego, nie skutkuje uznaniem dotacji na realizację zadania publicznego w tej części za wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem, pobraną nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
20. Wydatki poniesione na część realizacji zadania publicznego wraz z osiągniętymi rezultatami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego mającego bezpośredni wpływ na realizację zadania, o którym mowa w ust. 16 uznaje się za uzasadnione na sfinansowanie działań zrealizowanych w ramach zleconego zadania publicznego. Kwota niewykorzystana podlega zwrotowi do budżetu Powiatu Lęborskiego, zgodnie z warunkami umowy. Zleceniodawca po analizie dokumentacji przedstawionej przez Zleceniobiorcę do rozliczenia, kierując się zasadą proporcjonalności, ustali kwotę dotacji podlegającą zwrotowi.
VII. Informacja o zrealizowanych przez organ administracji publicznej w roku bieżącym i w roku poprzednim zadaniach tego samego rodzaju i związanych z nimi kosztami.
Powiat Lęborski przekazał na realizację zadań zlecanych organizacjom pozarządowym z zakresu promocji i organizacji wolontariatu w roku 2024 – 0 zł, w roku 2025 – 0 zł .
VIII. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
1. W związku z realizacją obowiązku informacyjnego wynikającego z art. 13 RODO osoby będące oferentem i uczestniczące czynnie z oferentem w składaniu oferty na realizację zadania publicznego zobowiązane są do zapoznania się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych, która stanowi załącznik nr 1 do ogłoszenia.
2. W związku z realizacją obowiązku informacyjnego wynikającego z art. 14 RODO oferenci zobowiązani są do przedstawienia osobom, których dane osobowe zostały przekazane przez oferentów w dokumentacji konkursowej, klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych, która stanowi załącznik nr 2 do ogłoszenia.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl