Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Obowiązki stowarzyszeń i fundacji w praktyce Poznaj i dowiedz się, jak je bezbłędnie wypełniać >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Organizowanie i prowadzenie działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ich otoczenia w latach 2025–2027

Reklama
Nabór od 10.01.2025 do 03.02.2025 23:59
Wydział Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej
Łączny budżet 1,5 mln PLN
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Wydział Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Organizowanie i prowadzenie działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ich otoczenia w latach 2025–2027.

1. Celem realizacji zadania publicznego jest tworzenie warunków osobom niepełnosprawnym do pełnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego i zawodowego przy udziale psów asystujących[1].

2. Rezultaty:

Wymagane jest wypełnienie tabeli w części III.6 oferty tj. dodatkowych informacji dot. Rezultatów realizacji zadania publicznego:

W oczekiwanych rezultatach realizacji zadania publicznego należy uwzględnić rezultaty ilościowe:

1) liczba osób niepełnosprawnych objętych zadaniem;

2) liczba osób niepełnosprawnych, które otrzymały psa asystującego;

3) liczba osób z otoczenia osób niepełnosprawnych objętych zadaniem – jeżeli dotyczy;

4) liczba przeszkolonych psów, w tym: psów przewodników dla osoby niewidomej lub niedowidzącej i/lub psów asystentów osoby niepełnosprawnej ruchowo, i/lub psów sygnalizujących osoby głuchej i niedosłyszącej, i/lub psów sygnalizujących atak choroby (np. epilepsji, chorób serca);

5) liczba przeszkolonych i przekazanych osobom niepełnosprawnym psów, w tym: psów przewodników dla osoby niewidomej lub niedowidzącej i/lub psów asystentów osoby niepełnosprawnej ruchowo, i/lub psów sygnalizujących osoby głuchej i niedosłyszącej, i/lub psów sygnalizujących atak choroby (np. epilepsji, chorób serca);

6) liczba osób z otoczenia osób niepełnosprawnych przeszkolonych z zakresu opieki i współdziałania z psami – jeżeli dotyczy;

oraz rezultaty jakościowe specyficzne dla danego zadania publicznego, w tym:

1) poprawa  jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez zwiększenie poziomu niezależności;

2) zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych;

3) podniesienie poziomu kompetencji społecznych i zawodowych osób niepełnosprawnych poprzez uczestnictwo w zadaniu.

Wszystkie oczekiwane ww. rezultaty (ilościowe i jakościowe) obligatoryjnie należy wskazać w tabeli w pkt III.6 oferty tj. „Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego”. Określając poziom rezultatów należy uwzględnić, że główną funkcją wskaźników rezultatów jest zmierzenie na ile cel zadania i przewidziane w nim działania zostały zrealizowane. Niespełnienie ww. wymogu może skutkować odrzuceniem oferty.

Informacje specyfikujące zadanie:

1) W trakcie realizacji zadania przewiduje się działania związane z prowadzeniem szkolenia i udostępnieniem psa asystującego, tj. psa przewodnika osoby niewidomej lub niedowidzącej, i/lub psa asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo, i/lub psa sygnalizującego osoby głuchej i niedosłyszącej, i/lub psa sygnalizującego atak choroby (np. epilepsji, chorób serca).

2) W ramach realizacji zadania Oferent zobowiązuje się w szczególności do:

a) pozyskania psów;

b) przeszkolenia psów;

c) rekrutacji kandydatów do otrzymania psów;

d) szkolenia kandydatów do otrzymania psów;

e) doboru kandydatów i psów;

f) dopasowania psów do kandydatów;

g) wydania certyfikatów dla psów asystujących;

h) wsparcia osób niepełnosprawnych po przekazaniu psów;

i) promocji „dobrych praktyk” realizowanego zadania publicznego (w tym organizacji spotkania podsumowującego efekty zadania publicznego).

3) W trakcie realizacji zadania publicznego dopuszcza się również szkolenia dla osób z otoczenia osób niepełnosprawnych uczestniczących w zadaniu w zakresie opieki i współdziałania z psami oraz ewaluację zadania publicznego.

4) Uczestnikami zadania mogą być wyłącznie:

a) osoby niepełnosprawne w rozumieniu art.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej „ustawą o rehabilitacji”, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym lub aktualne orzeczenie równoważne (orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lub orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów), lub prawomocny wyrok;

b) osoby powyżej 18 roku życia, które nie osiągnęły wieku emerytalnego (w uzasadnionych przypadkach, Oferent może uwzględnić kandydaturę osoby niepełnoletniej, w wieku minimum 16 lat – warunkiem koniecznym do spełnienia w tym przypadku jest przyjęcie odpowiedzialności przez opiekunów prawnych tej osoby do czasu osiągnięcia przez nią pełnoletności
w tym za zapewnienie psu dobrostanu w pierwszym okresie wspólnego funkcjonowania oraz nadzór nad procesem odpowiedzialnego i samodzielnego posługiwania się psem).

5) Warunkiem uczestnictwa w zadaniu publicznym jest konieczność spełniania przez uczestnika zadania wszystkich wskazanych poniżej kryteriów wstępnej rekrutacji:

a) posiadanie możliwości finansowych i warunków mieszkaniowych gwarantujących psu dobrostan i odpowiednie miejsce w trakcie pracy zawodowej/nauki, nieposiadanie alergii na psa oraz posiadanie zgody współmieszkańców na obecność psa w domu;

b) posiadanie poziomu funkcjonowania wzrokowego uniemożliwiającego bezpieczne przemieszczanie się bez pomocy białej laski lub widzącego przewodnika (dotyczy wyłącznie osób niewidomych lub niedowidzących);

c) zapewnienie psu właściwej opieki (w tym opieki weterynaryjnej) i zaspokajania jego potrzeb;

d) posiadanie psa wpłynie na zwiększenie aktywności mobilnej i możliwości samodzielnego przemieszczania się osoby niepełnosprawnej;

e) posiadanie sprawności motorycznej wystarczającej do odpowiedniego kontrolowania psa oraz bezpiecznego poruszania się;

f) posiadanie stanu zdrowia pozwalającego zapewnić bezpieczeństwo pracy z psem;

g) posiadanie dojrzałości emocjonalnej umożliwiającej nawiązanie relacji z psem i wzięcie za niego odpowiedzialności;

h) złożenie oświadczenia o braku skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwa określone w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt;

i) złożenie oświadczenia o nienadużywaniu alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych;

 j) złożenie oświadczenia o zadbaniu o godną starość dla psa asystującego.

Osoby niepełnosprawne niespełniające wszystkich ww. kryteriów łącznie nie mogą być uczestnikami zadania publicznego.

Ponadto dopuszcza się udział w zadaniu publicznym osób z najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych. Działania na rzecz otoczenia osób niepełnosprawnych są fakultatywne.

6) Warunkiem udziału w zadaniu jest przedstawienie Oferentowi (najpóźniej w dniu przystąpienia do zadania) aktualnego orzeczenia lub prawomocnego wyroku, o którym mowa w punkcie 4a; poświadczone za zgodność z oryginałem przez Oferenta kserokopie orzeczeń lub wyroków przechowywane są przez Oferenta i udostępnione przedstawicielom Województwa Mazowieckiego podczas przeprowadzanych czynności kontrolnych.

7) Oferent odpowiada za prawidłowy dobór odbiorców w ramach zadania, w tym prawidłową ocenę predyspozycji uczestnika zadania do współpracy z psem asystującym i ocenę warunków bytowych (w tym: mieszkaniowych oraz finansowych) niezbędnych do zapewniania bytu dla psa asystującego. 

8) Każdorazowo po stronie Oferenta istnieje obowiązek weryfikacji i wykluczenia podwójnego finansowania każdego wydatku, tzn. opłacenia lub zrefundowania całkowitego lub częściowego danego wydatku dwa razy ze środków publicznych, wspólnotowych lub krajowych.

9) W ramach zadania publicznego Oferent może ponieść koszty bezpośrednio związane z realizowanym zadaniem publicznym i niezbędne do jego realizacji, w tym m.in.:

a) wynagrodzenie osoby wybierającej szczenięta do szkolenia;

b) zakup szczeniąt;

c) opieka weterynaryjna;

d) przeszkolenie psa;

e) szkolenia osoby niepełnosprawnej;

f) szkolenia osoby z otoczenia osoby niepełnosprawnej;

g) utrzymanie psa;

h) przekazanie psa.

10) W ramach oceny racjonalności kosztów pod uwagę będzie brany m.in. całkowity koszt przeszkolenia i przekazania psa osobie niepełnosprawnej oraz jakość zaproponowanych działań, w tym liczba godzin szkolenia.

11) Realizacja zadania publicznego musi być zgodna z obowiązującym prawem krajowym, a w szczególności z:

  1. rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego;
  2. ustawą o rehabilitacji.

12) Realizując zadanie publiczne Oferent zobowiązany jest do zapoznania się z treścią opracowania pt. „Standardy szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników”, dostępnego na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych https://pfron.org.pl.

3. Termin realizacji zadania publicznego: od 1 kwietnia 2025 r. do 30 listopada 2027 r.
(tj. maksymalnie 32 miesiące).

4. Opis wymagań dotyczących zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami:

1) Oferent zobowiązany jest do zaplanowania i realizowania wszystkich działań w ramach zadania publicznego tak, aby zapewniały równy dostęp i nie wykluczały z uczestnictwa w nim osób ze szczególnymi potrzebami.

2) Zapewnianie dostępności przez Oferenta oznacza obowiązek osiągnięcia stanu faktycznego, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami, jako odbiorca zadania publicznego, może w nim uczestniczyć na zasadzie równości z innymi osobami.

3) Środki finansowe w ramach realizacji zadania publicznego mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z zapewnianiem dostępności przy realizacji zleconych zadań publicznych – tylko w zakresie realizacji zadania.

4) Obowiązek zapewnienia dostępności Oferent zobowiązany jest realizować co najmniej w minimalnym zakresie zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zwanej dalej „ustawą o zapewnianiu dostępności”.

5) Deklarację o spełnianiu minimalnych wymagań służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami należy zamieścić w części VI oferty „Inne informacje” (należy odnieść się do wszystkich wymagań wskazanych w art. 6 ustawy o zapewnianiu dostępności) o następującej treści: „Realizując zadanie publiczne zobowiązuję się do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie realizowanego zadania publicznego, z uwzględnieniem wymagań ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, tzn. minimalnych wymagań służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej” lub równoważnej treści. W indywidualnym przypadku Oferent może zastosować dostęp alternatywny zgodnie z ww. ustawą. Brak ww. deklaracji może skutkować odrzuceniem oferty.

6) Deklaracja o spełnianiu ww. wymagań podlega ocenie, a w przypadku skierowania oferty do realizacji, weryfikacji na etapie kontroli. W przypadku stwierdzenia w trakcie działań kontrolnych rozbieżności w realizacji działań mających na celu zapewnienie dostępności w stosunku do treści oferty, Oferent zobowiązany będzie do usunięcia wskazanych nieprawidłowości na jego koszt. Nieusunięcie wykazanych nieprawidłowości skutkować będzie zwrotem środków przez Oferenta.

7) Jeżeli ze względów np. technicznych lub prawnych Oferent nie może zapewnić osobie ze szczególnymi potrzebami dostępności w zakresie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej, Oferent musi zapewnić dostęp alternatywny, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o zapewnianiu dostępności.

8) Oferent, który nie ma możliwości zapewnienia osobie ze szczególnymi potrzebami dostępności cyfrowej, musi zapewnić dostęp alternatywny, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

9) Dostęp alternatywny może zostać zastosowany wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i powinien zostać wskazany w części VI oferty „Inne informacje”. W przypadku konieczności wyboru dostępu alternatywnego Oferent zobowiązany jest do wskazania występujących barier i przeszkód w obszarach dostępności wskazanych w art.6 ww. ustawy, których nie ma możliwości spełnienia i opisania sposobu ich zniwelowania. Oferent zobowiązany jest do uzasadnienia wyboru ścieżki postępowania.

5. Dopuszcza się zlecenie część realizacji zadania publicznego podmiotowi niebędącemu stroną umowy w zakresie, w którym Oferent nie dysponuje wystarczającymi środkami/zasobami i/lub nie jest w stanie dostarczyć we własnym zakresie określonych usług niezbędnych do realizacji tego zadania.
Wskazanie części merytorycznej i zakresu zadania powinno być opisane w części III.4 oferty. Zlecenie realizacji części zadania publicznego podmiotowi niebędącemu stroną umowy nie dotyczy czynności pomocniczych o charakterze technicznym lub specjalistycznym, które nie stanowią zasadniczej merytorycznej części oferty i nie są rozumiane jako realizacja danego zadania, w szczególności takich jak np.: wydruk ulotek, usługi hotelowe, transportowe, księgowe, promocyjne.
Nie jest konieczne określenie konkretnie („z nazwy”), kto będzie wykonywał te działania, lecz w ostatniej kolumnie części III.4 oferty należy wskazać część merytoryczną i zakres działania realizowanego przez podmiot niebędący stroną umowy. Na podstawie treści oferty następuje weryfikacja, w jakim zakresie Oferent planuje zlecić realizację części zadania publicznego podmiotowi niebędącemu stroną umowy, w szczególności pod kątem specyfiki zadań/działań, jakie mają zostać powierzone podmiotowi niebędącemu stroną umowy.
W uzasadnionych przypadkach Oferent otrzyma zgodę na realizację części działań we współpracy z podmiotem niebędącym stroną umowy stosownym zapisem w treści umowy. Podmiotem niebędącym stroną umowy nie może być osoba prawna lub inny podmiot, wchodzący w skład struktury organizacyjnej Oferenta.

6. Przy wykonywaniu zadania publicznego Zleceniobiorca zobowiązany jest przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, spełnić obowiązki, o których mowa w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

 

[1] W rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, 858, 1089, 1165 i 1494) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. z 2010 r. nr 64, poz. 399).

Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl

Reklama