Jak założyć stowarzyszenie i napisać jego statut? Wszystkie informacje w poradniku PDF. Sprawdź >
Wsparcie osób z niepełnosprawnościami – mieszkańców m.st. Warszawy poprzez prowadzenie działań aktywizujących społecznie lub zawodowo
Zadanie publiczne realizowane na rzecz osób z niepełnosprawnościami w zakresie współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi, wpisuje się w Strategię rozwiązywania problemów społecznych 2030 Cel 1. Zintegrowana polityka społeczna, w Strategię #Warszawa2030 oraz w Warszawski program działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami do 2027 roku Cel. 3 Wesprzemy w aktywizacji społecznej i zawodowej osoby z niepełnosprawnościami.
Adresatami działań są mieszkańcy m.st. Warszawy – osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny, opiekunowie i bliscy. Osoby z niepełnosprawnościami biorący udział w zadaniu muszą posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne. W przypadku osób z doświadczeniem choroby psychicznej nieposiadających aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – zaświadczenie lekarza psychiatry, wydane nie wcześniej niż 90 dni przed rozpoczęciem korzystania z usługi, o pozostawaniu pod opieką lekarza psychiatry.
Działania objęte zadaniem konkursowym:
- wsparcie grupowe i indywidualne, społeczne i/lub zawodowe osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin;
- tworzenie programów wspierających osoby z niepełnosprawnościami we wchodzeniu na rynek pracy;
- tworzenie i prowadzenie grup samopomocowych;
- wsparcie osób z niepełnosprawnościami poprzez możliwość skorzystania z pomocy specjalistów np. psychologa, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego;
- prowadzenie działań informacyjnych i telefonu zaufania dot. problematyki i poradnictwa w zakresie dostępnych form wsparcia, w szczególności w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej, uregulowań prawnych itp.
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich;
- prowadzenie działań aktywizujących społecznie i integrujących osoby z niepełnosprawnościami.
Należy prowadzić co najmniej dwie z wyżej wymienionych form.
Oferent musi zawrzeć w ofercie, w pkt III.6 „Plan i harmonogram działań” formy działań i aktywności realizowanych wobec beneficjentów i przyporządkować je do ww. rodzajów działań.
W ofercie należy zawrzeć następujące informacje na temat liczby osób zaangażowanych w realizację działania - świadczących bezpośrednie wsparcie beneficjentom oraz liczby osób zaangażowanych w realizację działania - obsługujących realizację zadania.
Oferent musi zawrzeć w ofercie (w pkt. III.3 oferty), koncept ewaluacji proponowanego zadania i musi odnosić się do następujących kryteriów: trafność , skuteczność, efektywność.
Po podpisaniu umowy na realizację zadania publicznego, oferent zobowiązany będzie do przeprowadzania ewaluacji zgodnie z konceptem zawartym w ofercie oraz załączanie informacji o jej wynikach do sprawozdań z realizacji zadania publicznego.
W przypadku deklaracji w ramach zadania wkładu własnego finansowego lub niefinansowanego (osobowego lub rzeczowego), w ofercie w pkt VI. „Inne informacje” należy szczegółowo opisać wkład własny, w każdym roku realizacji zadania. W przypadku wkładu finansowego, osobowego lub rzeczowego należy wskazać jego wysokość i pozycję kosztorysu. W przypadku wkładu osobowego lub rzeczowego należy opisać wycenę tego wkładu. Zalecenie to dotyczy zarówno oferty na powierzenie jak i na wspieranie realizacji zadania.
W ofercie należy zaplanować realizację zadania w formie zdalnej lub hybrydowej na wypadek, gdy sytuacja epidemiczna uniemożliwi realizację w formie stacjonarnej. W ofercie istnieje możliwość zaplanowania realizacji poszczególnych działań w formie zdalnej także bez względu na sytuację epidemiczną.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl