Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Wystartuj z naszym pakietem Do wyboru masz PDF lub druk. Dodaj do ekwipunku >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Nabór od 18.06.2024 do 31.07.2024 23:59
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu fne@gaz-system.pl
Łączny budżet nieznany
Do 100% dofinansowania
Dotacje do 15 tys. PLN
Młodzież, Organizacje pozarządowe, Seniorzy, Rodziny, Dorośli, Dzieci, Wolontariusze
GAZ-SYSTEM prowadzi nabór projektów do Funduszu Naturalnej Energii. Czekamy na pomysły dla środowiska i klimatu!

Trwa XIV edycja programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii organizowanego przez GAZ-SYSTEM. 

W tym roku GAZ-SYSTEM przeznaczy ponad 400 tys. zł na dofinansowanie autorskich projektów realizowanych przez mieszkańców i organizacje lokalne. Samorządy, placówki oświatowe, stowarzyszenia oraz fundacje z terenów objętych programem mają możliwość ubiegania się o granty o wartości 15 tysięcy złotych. Środki będą przeznaczone na edukację ekologiczną oraz inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego i integracji społecznej. 

Tegoroczna edycja programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii została ogłoszona przez GAZ-SYSTEM w 31 powiatach i 26 miastach na terenie całego kraju: 

 • powiaty: gdański, aleksandrowski, grudziądzki, toruński oraz miasta: Gdańsk, Grudziądz,
 • miasto Świnoujście,
 • powiaty: międzyrzecki, gryficki oraz miasta: Goleniów, Maszewo, Stargard, Lwówek, Międzychód, Strzelce Krajeńskie,
 • powiaty: gryfiński, pyrzycki,
 • powiaty: zielonogórski oraz miasta: Wolsztyn, Świebodzin,
 • powiat legnicki oraz miasto Polkowice,
 • miasta: Mińsk Mazowiecki, Karczew, Otwock, Konstancin-Jeziorna,
 • powiaty: pruszkowski, Warszawa, warszawski zachodni, legionowski,
 • powiat kozienicki,
 • powiaty: bielski, oświęcimski oraz miasta: Bielsko-Biała, Skoczów, Jaworzno, Sławków, Chełmek, Chrzanów, Bukowno, Libiąż,
 • powiaty: raciborski, kędzierzyńsko-kozielski, rybnicki, miasto: Rybnik,
 • powiaty: krakowski, proszowicki oraz miasto Kraków,
 • powiaty: puławski, kraśnicki, opolski, niżański, leżajski, łańcucki, rzeszowski, brzozowski, stalowowolski.

Wnioski są przyjmowane elektronicznie do 31 lipca 2024 r. i rozpatrywane na bieżąco. Z formularzem oraz innymi dokumentami można zapoznać się na stronie programu

Program promuje tworzenie zielonych przestrzeni do wspólnej pracy oraz relaksu, a także leśnych obszarów dla przyszłych pokoleń. Każdego roku urozmaicamy nasz program o nowe elementy. W tej edycji stworzyliśmy kolejny już, czwarty obszar tematyczny - przygotowanie kampanii edukacyjnych zwiększających świadomość wyzwań środowiskowych oraz zaangażowanie społeczności w ochronę przyrody. 

Tegoroczne tematy do wyboru:

 • „Zielone pracownie” tworzenie miejsc i przestrzeni do edukacji ekologicznej opartej na eksperymentowaniu, rozwoju pasji, praktycznych działaniach w zielonej zagospodarowanej przestrzeni i laboratoriach oraz działania wykorzystujące stworzoną pracownię: infrastrukturę i sprzęt.
 • „Ogród marzeń” przystosowanie terenów zieleni do poznawania, doświadczania i obserwowania przyrody. To ścieżki edukacyjne, ogrody społeczne i przyszkolne, parki i inne tereny, na których zaplanowano trwałą infrastrukturę służącą ludziom i bioróżnorodności oraz działania wykorzystujące te tereny do obcowania z przyrodą.
 • „Drzewa blisko nas” zagospodarowanie terenów poprzez sadzenie drzew i krzewów we współpracy z nadleśnictwami oraz wydziałami w gminach i miastach odpowiedzialnymi za sadzenie drzew, zakup sadzonek i wykonanie nasadzeń.
 • „Kampanie edukacyjne” przygotowanie działań informacyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, angażujące lokalną społeczność w pomaganie przyrodzie oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych. Kampanie powinny cechować się innowacyjnymi pomysłami i metodami, formą dostosowaną do grupy odbiorców oraz ograniczać produkcję jednorazowych środków przekazu typu ulotki, naklejki.

Partnerem społecznym Funduszu Naturalnej Energii jest Fundacja „Za górami za lasami”. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją programu grantowego objął Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.