Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Prowadzenie działań włączających osoby z doświadczeniem migracji i uchodźctwa w Miejscach Aktywności Lokalnej

Reklama
Nabór od 25.04.2024 do 16.05.2024 12:00
Centrum Komunikacji Społecznej
Łączny budżet 100 tys. PLN
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje do 100 tys. PLN
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Komunikacji Społecznej ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Prowadzenie działań włączających osoby z doświadczeniem migracji i uchodźctwa w Miejscach Aktywności Lokalnej.

W Warszawie według różnych szacunków mieszka kilkaset tysięcy osób spoza Polski, które korzystają m.in. z jej oferty kulturalnej. Miejsca Aktywności Lokalnej są odrębną i wyróżniającą się częścią tej oferty, gdyż wydarzenia w nich organizowane są bezpłatne, a ponadto realizowane są w dużej mierze siłami mieszkańców, którzy je inicjują i zapraszają inne osoby do uczestnictwa. To sprawia, że działania, które prowadzą MAL-e, skupiają i integrują głównie lokalną społeczność.
Z oferty MAL może skorzystać każda osoba, niezależnie od swojego pochodzenia i statusu ekonomicznego. Lista MAL-i i standardy miejsc opisane są szczegółowo na stronie: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka.
Założeniem wyjściowym jest, że udział w aktywnościach MAL-i zaspokaja część indywidualnych potrzeb człowieka, m.in. uznania, przynależności, samorealizacji, a korzyści z udziału w aktywnościach MAL są wymierne dla osób cudzoziemskich: szybsza adaptacja w społeczności lokalnej, efektywna nauka języka w sytuacjach codziennych, poczucie przynależności, obniżenie poziomu lęku przed spotkaniem z przedstawicielami większości, nawiązanie nowych kontaktów, poprawa dobrostanu psychicznego, zdobywanie nowych umiejętności komunikacyjnych i osobistych.
Otwarcie sieci Miejsc Aktywności Lokalnej na osoby z doświadczeniem migracji i uchodźctwa może odbywać się m.in. poprzez prowadzenie cyklu szkoleń podnoszących kompetencje osób prowadzących i animujących Miejsca Aktywności Lokalnej oraz nawiązanie współpracy pomiędzy MAL-ami i środowiskami cudzoziemskimi.
Działania w zadaniu w szczególności powinny obejmować:

  • wsparcie w zmapowaniu środowisk cudzoziemskich w społeczności lokalnej, w której działa dany MAL oraz podmiotów działających na ich rzecz;
  • wsparcie w opracowaniu działań komunikacyjnych MAL i dostosowaniu komunikacji MAL skierowanej do środowisk cudzoziemskich;
  • działania podnoszące kompetencje w pracy międzykulturowej dla animatorów_ek MAL, m.in. z zakresu języka włączającego, różnic kulturowych, kompetencji społecznych i obywatelskich oraz innych kompetencji miękkich, w zależności od potrzeb;
  • działania skierowane do osób z doświadczeniem migranckim, inicjujące i wzmacniające współpracę z MAL, oraz podnoszące kompetencje m.in. w zakresie języka włączającego, różnic kulturowych, kompetencji społecznych i obywatelskich oraz innych kompetencji miękkich, w zależności od potrzeb;
  • wsparcie działań inicjujących współpracę cudzoziemców, animatorów_ek MAL i społeczności lokalnej;
  • stworzenie rekomendacji dla przyszłych działań animujących społeczności migranckie w MAL na podstawie zebranych danych, np. ilościowych, rozmów z uczestnikami, ankiet badających potrzeby użytkowników i użytkowniczek MAL).

Zadanie organizowania działań na rzecz włączania osób z doświadczeniem migracji i uchodźctwa w Warszawie powinno obejmować osoby z różnych krajów pochodzenia, nie może być skierowane tylko do jednej grupy. Oferta działań integracyjnych ma zapewnić równy dostęp do oferowanego wsparcia. Należy wziąć pod uwagę wszystkie osoby cudzoziemskie mieszkające w Warszawie, a nie
tylko beneficjentów ochrony międzynarodowej korzystających z Indywidualnych Programów Integracyjnych (IPI), czy też wyłącznie obywateli Ukrainy, którzy przybyli po 24.02.2022 r. 

Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl

Reklama