Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Nabór od 19.04.2024 do 13.05.2024 23:59
Biuro Edukacji Społecznej
Łączny budżet 54 tys. PLN
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje do 54 tys. PLN
Młodzież, Rodziny, Dzieci
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Biuro Edukacji Społecznej ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Profilaktyka przez wiedzę.

Zarząd Województwa Mazowieckiego uchwałą nr 811/488/24 z dnia 16 kwietnia 2024 r. ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w 2024 roku zadania publicznego Województwa Mazowieckiego pn.: „Profilaktyka przez wiedzę”, wybranego do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Województwa Mazowieckiego, w formie powierzenia realizacji zadania.

Budżet obywatelski Województwa Mazowieckiego wdrażany jest w celu aktywnego włączenia mieszkańców województwa w zarządzanie Województwem, pogłębiania więzi między mieszkańcami województwa, umożliwienia mieszkańcom województwa współdecydowania o podziale środków pochodzących z budżetu Województwa oraz wzrostu świadomości mieszkańców województwa na temat zadań własnych Województwa i zasad budżetowych. Wśród projektów wybranych do realizacji w 2024 r. znalazł się projekt nr 358 pn.: „Profilaktyka przez wiedzę” (dalej: „zadanie publiczne”).

Celem głównym realizacji zadania publicznego w otwartym konkursie ofert jest ograniczenie szkód związanych z problemami uzależnień w województwie mazowieckim, poprzez rozwój współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działającymi na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom.

Zadanie publiczne wpisuje się w założenia Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego na lata 2022–2025, nawiązując również do Strategii Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2021–2030.

Informacje specyfikujące zadanie pod nazwą „Profilaktyka przez wiedzę”:

Podstawowym założeniem zadania publicznego jest podniesienie kompetencji i umiejętności wychowawczych rodziców, opiekunów oraz przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży w obszarze zagrożeń cywilizacyjnych i zachowań ryzykownych, poprzez:

  1. podniesienie poziomu wiedzy i świadomości na temat: szkodliwości i konsekwencji stosowania substancji psychoaktywnych;
  2. podniesienie wiedzy i świadomości uzależnień behawioralnych u dzieci i młodzieży: wskazanie szkodliwości takich zachowań oraz ich konsekwencji, wskazanie zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z nowych technologii oraz sposobów organizowania i gospodarowania czasem wolnym.

Zadanie publiczne stawia na wspieranie rodziny i przeciwdziałanie zachowaniom problemowym, poprzez realizację cyklu 9 warsztatów po 3 godziny (w formie wykładowo-warsztatowej oraz w razie potrzeby indywidualnych konsultacji) dla rodziców i opiekunów (minimum 50 osób na warsztat), zgodnie z poniższą tematyką:

  1. Kiedy i dlaczego dzieci ryzykują? Wzmacnianie czynników ochronnych na poziomie rodziny. Rodzice jako wzory wychowawcze.
  2. Co rodzice powinni wiedzieć o narkotykach i „dopalaczach” (NSP)? Co robić kiedy dziecko ryzykuje?
  3. Nowoczesne technologie cyfrowe a rozwój emocjonalny dziecka – co powinni wiedzieć rodzice?
  4. Cyberzagrożenia i agresja w sieci – co powinni wiedzieć rodzice?
  5. Dziecko w świecie gier cyfrowych – co warto wiedzieć? Fakty i mity.
  6. Kontrola rodzicielska w cybertechnologiach.
  7. Nowe pułapki chemiczne – e-papierosy, substancje pobudzające i suplementy – co powinni wiedzieć rodzice?
  8. Małe dzieci (przedszkolaki) i technologie cyfrowe – co powinni wiedzieć rodzice?
  9. Narkotyki – fakty bez mitów. Co zrobić kiedy nastolatek eksperymentuje z marihuaną (narkotykami, dopalaczami)?

Ponadto zadanie publiczne zakłada działania mające na celu wzmacnianie więzi, integrację rodziców z dziećmi i innymi uczestnikami, stworzenie okazji do wspólnego, aktywnego spędzania czasu rodziców z dziećmi, kreatywnie i bez używek, tj. 3 wyjazdy rodzinne dla 30 osób każdy, obejmujące aspekty edukacyjno-poznawcze (np. zwiedzanie, poznanie historii, tradycji, obyczajów, nauki) i aspekt integracyjny (wspólna zabawa, spożywanie posiłku, wspólne spędzanie czasu) oraz piknik integracyjny dla minimum 100 osób.

Miejsce realizacji zadania publicznego:
Miejscem realizacji powinna być Gmina Zbuczyn. Warsztaty powinny zostać zorganizowane w pomieszczeniach z odpowiednim wyposażeniem umożliwiającym przeprowadzenie zajęć (np. nagłośnienie, ekran, flip-chart) oraz z zapleczem kuchennym i sanitarnym.

Grupa docelowa:
Mieszkańcy powiatu siedleckiego oraz zainteresowani mieszkańcy okolic – rodzice, opiekunowie wychowujący dzieci i młodzież, chcący zdobyć lub poszerzyć wiedzę oraz zdobyć nowe kompetencje i umiejętności wychowawcze w obszarze zagrożeń cywilizacyjnych i zachowań ryzykownych. Informacja o planowanych warsztatach/wyjazdach/pikniku powinna być rozpowszechniona m. in. poprzez portale społecznościowe, ogłoszenia w dziennikach elektronicznych szkół, ośrodki pomocy społecznej, parafie. Zgłoszenia na poszczególne działania powinny być przyjmowane osobiście lub za pomocą komunikacji elektronicznej.

Zakładane rezultaty realizacji zadania:

  1. przeprowadzenie 9 warsztatów, po 3 godz. każdy, tj. łącznie 27 godzin warsztatów;
  2. udział co najmniej 50 osób w każdym z warsztatów;
  3. przeprowadzenie 3 wyjazdów rodzinnych;
  4. udział co najmniej 30 osób w każdym z wyjazdów rodzinnych;
  5. zorganizowanie 1 pikniku integracyjnego wraz z cateringiem;
  6. udział co najmniej 100 osób w pikniku integracyjnym;
  7. poszerzenie wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień;
  8. podniesienie kompetencji i umiejętności wychowawczych rodziców, opiekunów oraz przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży w obszarze zagrożeń cywilizacyjnych i zachowań ryzykownych.

Zasoby kadrowe:
Warsztaty powinny być przeprowadzone przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę trenerów/pedagogów w zakresie profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych, zagadnień dotyczących uzależnień behawioralnych oraz zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży. Rekomenduje się posiadanie pozytywnych opinii z przeprowadzonych warsztatów/szkoleń o podobnej tematyce.

W ramach zadania publicznego zakłada się wyłącznie sfinansowanie poniżej wymienionych kosztów:

  1. warsztaty pn.: „Kiedy i dlaczego dzieci ryzykują?” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  2. warsztaty pn.: „Co rodzice powinni wiedzieć o narkotykach i dopalaczach (NSP)?” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  3. warsztaty pn.: „Nowoczesne technologie cyfrowe a rozwój emocjonalny dziecka” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  4. warsztaty pn.: „Cyberzagrożenia i agresja w sieci” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  5. warsztaty pn.: „Dziecko w świecie gier cyfrowych” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  6. warsztaty pn.: „Kontrola rodzicielska w cybertechnologiach” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  7. warsztaty pn.: „Nowe pułapki chemiczne” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  8. warsztaty pn.: „Małe dzieci (przedszkolaki) i technologie cyfrowe” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  9. warsztaty pn.: „Narkotyki – fakty bez mitów” – warsztaty 3-godzinne – koszt do kwoty 2 400 zł;
  10. wyjazdy rodzinne (3 wyjazdy x 30 osób, w tym transport, wyżywienie, bilety wstępu, ubezpieczenie) – koszt do kwoty 27 000 zł;
  11. piknik integracyjny dla 100 osób (zakup. m. in. cateringu) – koszt do kwoty 3 000 zł;
  12. zakup cateringu na potrzeby warsztatów (tj. kawa, herbata, ciastka) – koszt do kwoty 2 400 zł.

Kwoty wskazane powyżej są kwotami maksymalnymi. W przypadku warsztatów koszt obejmuje ich przeprowadzenie, dojazd trenerów oraz w razie potrzeby konsultacje indywidualne.

Ponadto, w składanych ofertach:

  1. w części II.1 „Nazwa oferenta (…)” należy podać informacje precyzyjnie, zgodnie z aktualnym właściwym rejestrem;
  2. nie należy podawać danych osobowych, za wyjątkiem części II.2 „Dane osoby upoważnionej do składania wyjaśnień dotyczących oferty”;
  3. w części III.1 „Tytuł zadania publicznego” należy podać nazwę własną, zgodną z nazwą zadania z ogłoszenia konkursowego, tj. „Profilaktyka przez wiedzę”;
  4. w części III.3 „Syntetyczny opis zadania” należy podać przyjęte kryteria doboru uczestników (będących mieszkańcami województwa mazowieckiego) oraz precyzyjnie określić sposób dokumentowania działań związanych z wyborem uczestników, w szczególności dokumentowania spełnienia przez uczestników kryteriów udziału w zadaniu publicznym;
  5. w części III.4 „Plan i harmonogram działań (…)” nie należy uwzględniać okresu przewidzianego na przygotowanie sprawozdania;
  6. w części III.6 „Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego” należy uwzględnić wszystkie rezultaty, które wymienione są w dalszej treści ogłoszenia w informacjach specyfikujących zadanie publiczne;
  7. w części IV.1 „Informacja o wcześniejszej działalności oferenta, w szczególności w zakresie, którego dotyczy zadanie publiczne” zaleca się dodatkowo wykazać doświadczenie we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej – Wydział Profilaktyki Uzależnień – Biuro Edukacji Społecznej w realizacji zadań publicznych w latach 2022 r. i 2023 r. (jeśli dotyczy) – przy ocenie rzetelności i terminowości we współpracy z ww. komórką organizacyjną pod uwagę będzie brane przede wszystkim zachowanie terminu złożenia sprawozdania (w tym w wersji papierowej) oraz spełnienie obowiązku informacyjnego (w tym uzyskanie akceptacji projektów graficznych przed ich rozpowszechnieniem) – uwzględniając stan na dzień ogłoszenie niniejszego otwartego konkursu ofert;
  8. w części IV.2 „Zasoby kadrowe, rzeczowe i finansowe oferenta, które będą wykorzystane do realizacji zadania” osoby wskazane do realizacji zadania publicznego powinny legitymować się kwalifikacjami odpowiednimi do zaplanowanych w ofercie działań – kwalifikacje tych osób powinny być dołączone do dokumentacji związanej z realizacją zadania publicznego i przechowywane u Oferenta;
  9. w części VI. „Inne informacje” należy podać opis sposobu/ów zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie realizowanego zadania publicznego (szczegóły w pkt I.4 ogłoszenia konkursowego) – brak możliwości weryfikacji opisu sposobu/ów zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie realizowanego zadania publicznego na tej podstawie może skutkować odrzuceniem oferty na etapie oceny formalnej;
  10. nie należy przewidywać odpłatności wykonania zadania publicznego;
  11. zgodnie z częścią VII.1) „Oświadczenia”, proponowane zadanie publiczne powinno być realizowane wyłącznie w zakresie działalności pożytku publicznego Oferenta;
  12. w przypadku, gdy zgodność celów statutowych z obszarem wskazanym w ogłoszeniu konkursowym, tj. obszar „przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym”, podobszar „profilaktyka uzależnień” nie wynika z Krajowego Rejestru Sądowego/innego rejestru lub ewidencji, ewentualnie innego dokumentu potwierdzającego status prawny Oferenta, do składanej w Generatorze oferty należy załączyć zgodną ze stanem faktycznym i prawnym kopię dokumentu potwierdzającego działalność statutową Oferenta (np. statut) – brak możliwości weryfikacji działalności statutowej Oferenta na tej podstawie może skutkować odrzuceniem oferty na etapie oceny formalnej.

Oferent biorący udział w konkursie jest zobowiązany do zapoznania się z dokumentem „Zasady przyznawania i rozliczania dotacji z budżetu Województwa Mazowieckiego przyznawanych organizacjom pozarządowym oraz podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok”, opublikowanym na stronie internetowej dialog.mazovia.pl – zakładka „Konkurs Ofert” – „Zasady przyznawania dotacji”.

Oferent może złożyć nie więcej niż 1 ofertę w konkursie. W ramach zadania publicznego przewiduje się wybór i sfinansowanie 1 oferty.

W przypadku, gdy Oferent nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym obligatoryjnie należy dołączyć do oferty składanej w formie elektronicznej za pośrednictwem generatora, kopię aktualnego wyciągu z innego rejestru lub ewidencji, ewentualnie inny dokument potwierdzający status prawny oferenta. Odpis musi być zgodny ze stanem faktycznym i prawnym, niezależnie od tego, kiedy został wydany. Gdy oferta składana jest przez więcej niż jednego Oferenta, każdy z Oferentów zobowiązany jest do załączenia ww. dokumentów.

Więcej szczegółów w załączniku – ogłoszeniu konkursowym.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – Wydział Profilaktyki Uzależnień – Biuro Edukacji Społecznej pod nr tel.: 22 376 85 75, 22 376 85 78, 22 376 85 79 oraz 22 376 85 80.

Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl

Reklama