Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Pokolenia w akcji − nabór projektów do XVII edycji konkursu „Seniorzy w akcji” [patronat ngo.pl]

Reklama
Nabór od 13.04.2024 do 06.05.2024 23:59
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
listy@seniorzywakcji.pl
Łączny budżet nieznany
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje od 12 tys. do 17 tys. PLN
Młodzież, Seniorzy
Życie po sześćdziesiątce nie musi – i nie powinno – kojarzyć się z biernością, wycofaniem i samotnością. Seniorzy mogą mieć realny wpływ na swoje otoczenie. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, które wspierają aktywność osób 60 +, ogłosiły nabór do kolejnej edycji konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji”. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 6 maja.

Celem konkursu „Seniorzy w akcji” jest wspieranie seniorek i seniorów oraz par międzypokoleniowych w realizacji projektów odpowiadających na potrzeby mieszkańców ich społeczności lokalnych. Szesnaście edycji programu pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, lecz również inspirujący kreatorzy.

W ramach tegorocznej rekrutacji organizatorzy poszukują animatorów w wieku 60 lat lub starszych, którzy chcą samodzielnie lub w parach międzypokoleniowych tj. razem z drugą młodszą osobą (od 18. do 40. roku życia) zaangażować się w działania społeczne i odpowiedzieć na ważne społeczne wyzwania. Za najważniejsze aktualne problemy organizatorzy uważają napięcia między pokoleniami, samotność osób starszych i zmiany klimatyczne.

„Osoby powyżej 60. roku życia często mają wiele energii i pomysłów, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w lokalnych społecznościach. Wierzymy, że współpraca międzypokoleniowa to sposób na życie w lepszym świecie” – mówi Małgorzata Stanowska, koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji”. „Naszym celem jest pomaganie starszym osobom w realizacji ich pomysłów i zachęcenie ich do współpracy z młodszymi pokoleniami. Chcemy, aby wspólnie stawiali oni czoła największym wyzwaniom współczesnego świata” – dodaje.

Jakie projekty są poszukiwane?

Do konkursu „Seniorzy w akcji” zapraszane są osoby, których pomysły m.in. pomogą w zmniejszaniu napięć międzygeneracyjnych. „Żyjemy w coraz bardziej zmiennym i skomplikowanym świecie, w którym nasze społeczności mierzą się z wieloma wyzwaniami. Lepszą codzienność oraz przyszłość możemy budować nie poprzez podziały, ale rozmowę i współpracę różnych pokoleń, wymianę i dzielenie się” − Marta Białek-Graczyk, prezeska zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Przykładem może być projekt w Starych Babicach (województwo mazowieckie), realizowany przez uczestników poprzedniej edycji konkursu „Seniorzy w akcji”. Młodsi i starsi zdobyli nową wiedzę związaną z obsługą programów graficznych. Dzięki temu w międzypokoleniowych parach wspólnie projektowali materiały wizualne i tworzyli animacje komputerowe.

Poszukiwane są również pomysły na projekty, które podnoszą wiedzę społeczności lokalnej i animują oddolne inicjatywy w zakresie zapobiegania zmianom klimatycznym oraz projekty wspierające różnorodność kulturową, aby tworzyć społeczności, w których wszyscy mogą swobodnie wyrażać swoje potrzeby, poglądy i czuć się dobrze obok siebie. Inspiracją do działań może być działalność seniorki z gminy Zagórów (województwo wielkopolskie). Animatorka doceniła kojący wpływ lasu na zdrowie oraz samopoczucie i w parze z młodszym animatorem zaangażowała seniorów ze swojej miejscowości w działania proekologiczne w ramach projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”.

Projekty zgłaszane do konkursu „Seniorzy w akcji” mogą także przeciwdziałać samotności i izolacji osób starszych. W nadchodzącej edycji konkursu wspierane będą inicjatywy mające na celu promowanie zdrowia emocjonalnego i budowania więzi społecznych. Przykładem może być projekt seniorki z Ozorkowa (województwo łódzkie), która wraz z grupą inicjatorów stworzyła Sąsiedzką Kawiarenkę − miejsce do spotkań dla starszych mieszkańców najbliższej okolicy czy inicjatywa „Mobilne ogrody” z Komorowa (województwo wielkopolskie). Seniorzy wspólnie z mieszkańcami domów opieki zakładali ogrody w przenośnych skrzyniach oraz uczyli się, jak o nie dbać.

Co daje udział w konkursie i jak się zgłosić?

Aplikujące osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe powinny znaleźć wspierającą ich organizację lub instytucję. Jej rolą będzie współpraca z animatorami i animatorkami, ułatwianie im działania oraz wsparcie formalne. W konkursie można uzyskać dotację w wysokości do 17 000 zł. Oprócz wsparcia finansowanego uczestnicy otrzymają też szereg korzyści niematerialnych m.in warsztaty, w czasie których zdobędą wiele nowych kompetencji związanych z planowaniem, organizacją i realizacją projektów społecznych oraz rozwiną umiejętności współpracy między osobami starszymi a młodszymi.

Konkurs ma przyjazną formułę, a jego procedura jest uproszczona. Aby zgłosić się do konkursu, należy do 6 maja wypełnić formularz online dostępny na stronie: seniorzywakcji.pl/rekrutacja/biezaca-rekrutacja.


Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Reklama