Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

POMOC SPOŁECZNA - Świadczenie usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania

Reklama
Nabór od 05.04.2024 do 26.04.2024 23:59
Wydział Administracji
Łączny budżet 102,51 tys. PLN
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje do 102,51 tys. PLN
Rodziny, Osoby z niepełnosprawnościami
Gmina Jarocin, Wydział Administracji ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: POMOC SPOŁECZNA - Świadczenie usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania.
  1. Rodzaj zadania i wysokość środków publicznych przeznaczonych na jego realizację

Lp.

Nazwa zadania publicznego

Środki przeznaczone na realizację zadania
w 2023 r.

Środki przeznaczone na realizację zadania
w 2024 r.

1.

Świadczenie usług Opieki Wytchnieniowej
w miejscu zamieszkania.

180 336,00 zł

102 510,00 zł

 

  1. Cel zadania

 

„Opieka wytchnieniowa” ma na celu odciążenie i wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi członkami rodzin z terenu Gminy Jarocin poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień
w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek
i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osób z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Usługi powinny być prowadzone z zachowaniem podmiotowości osób z niepełnosprawnością oraz ich niezależności.

Usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone w ramach pobytu dziennego  w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością i dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia, niepełnosprawności.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą być realizowane godzinach, od 6:00 - 22:00 w każdym dniu tygodnia.

Usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania świadczone będą dla minimum 15 osób z niepełnosprawnością (dla 13 osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz dla
2 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności). Łącznie w ramach programu przewidywana liczba godzin świadczonych usług wynosi 2010. Okres realizacji zadania od podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2024 r.

W ramach zadania „Opieka wytchnieniowa” wsparciem zostaną objęte wyłącznie osoby, które wcześniej zgłoszą się do Centrum Usług Społecznych celem złożenia karty zgłoszenia do programu. Centrum Usług Społecznych w Jarocinie będzie sprawowało bezpośredni nadzór merytoryczny nad realizacją zadania.

Zakres usług: w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością musi obejmować zapewnienie:

  • bezpośredniej, bieżącej opieki i wsparcie osoby z niepełnosprawnością, zależnej od opiekuna/członka rodziny, w czasie jego nieobecności, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb wynikających z niepełnosprawności
  • czasowego odciążenia opiekuna/członka rodziny osoby z niepełnosprawnością od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki nad osobą, zapewnienie mu czasu na odpoczynek i regenerację, a także załatwienie własnych spraw.

 

Zakres usług wynika z potrzeb osób korzystających z pomocy i jest określany indywidualnie w zależności od potrzeb osoby z niepełnosprawnością. W szczególności obejmuje:

  • towarzyszenie osobie z niepełnosprawnością w miejscu jej zamieszkania, w tym również pod nieobecność opiekuna faktycznego
  • pomoc w spożywaniu posiłków
  • pomoc w karmieniu o ile stan zdrowia pozwala na wsparcie w tej czynności
  • pomoc w codziennych czynnościach osób z niepełnosprawnością
  • pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych
  • pomoc opiekunom osób z niepełnosprawnością w zmianie opatrunków, przy użyciu środków pomocniczych i materiałów medycznych, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń
  • inne czynności wynikające z uzasadnionych indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością
  • okazywanie wsparcia emocjonalnego w doświadczeniach egzystencjalnych typu: samotność,  cierpienie, itp.
  • zapewnienie kontaktów ze środowiskiem
  • umożliwienie spędzania czasu na świeżym powietrzu – spacery
  • kształtowanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia w zależności od potrzeb
    i możliwości.

 

W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie
z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

 

Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby
z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:

  • posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej
  • pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta
  • lub posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu
  • lub zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom
z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia
w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.

 

W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, wymagane są także:

  • zaświadczenie o niekaralności
  • informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru
  • pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
  1. Zasady przyznawania dotacji
  1. W otwartym konkursie ofert mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność statutową w tej dziedzinie.
  2. Oferta musi spełniać wszystkie warunki określone w ustawie z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  3. Oferta winna być sporządzona za pomocą platformy elektronicznej www.witkac.pl, w odpowiedzi na ogłoszony tam konkurs.
  4. Oferta wraz z ewentualnymi załącznikami powinna być złożona w języku polskim.
  5. Burmistrz Jarocina zastrzega sobie prawo:
  1. unieważnienia niniejszego konkursu ofert,
  2. wyboru jednego oferenta na realizację zadania publicznego.
  1. Za błąd formalny uznaje się:
  1. niezłożenie potwierdzenia złożenia oferty w formie papierowej,
  2. złożenie potwierdzenia złożenia oferty po terminie,
  3. złożenie oferty przez podmiot/podmioty nieuprawnione,
  4. złożenie potwierdzenia złożenia oferty bez podpisów osób upoważnionych,
  5. złożenie oferty bez wymaganych załączników,

Oferty niespełniające warunków formalnych nie będą oceniane pod względem merytorycznym

  1. Nie dopuszcza się sfinansowania z dotacji zakupów inwestycyjnych oraz wydatków związanych z bieżącą działalnością organizacji.
  2. Wymagane są następujące załączniki do oferty, które należy złożyć w formie papierowej wraz z wydrukowanym potwierdzeniem złożenia oferty:
  1. kopia statutu organizacji potwierdzona za zgodność z oryginałem,
  2. w przypadku gdy oferent nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym - potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia aktualnego wyciągu z innego rejestru lub ewidencji, ewentualnie inny dokument potwierdzający osobowość prawną oferenta; odpis musi być zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym, niezależnie od tego, kiedy został wydany,
  3. oferent zobowiązany jest do podania kosztu jednej godziny świadczonych usług,
  4. potwierdzenie przez oferenta spełnienia wymagań przez kadrę świadczącą bezpośrednio usługi opieki wytchnieniowej zgodnie z wytycznymi zawartymi w programie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa ” edycja 2024.
  1. Przedmiot działalności oferenta musi być zgodny ze sferą działalności pożytku publicznego/obszarem tematycznym – pomoc społeczna.

 

 

IV. Termin i warunki realizacji zadania

  1. Termin realizacji zadania: od dnia 13.05.2024 r. do dnia 31.12.2024 r.
  2. Termin wydatkowania środków przekazanych oferentowi w ramach dotacji na realizację zadania publicznego: od dnia 8.05.2024 r. (z zastrzeżeniem, że nie wcześniej niż od daty zawarcia umowy)  do dnia 31.12.2024 r.
  3. Forma zlecenia: powierzenie, maksymalna  kwota wnioskowanej dotacji 102 510,00 zł, w tym:
  1. środki na realizację zadania 100 500,00 zł,
  2. koszty związane z obsługą programu 2 010,00 zł.
  1. Oferent wyłoniony w konkursie zobowiązuje się do realizacji zadania na zasadach określonych w  umowie, zgodnych z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.) oraz treścią Programu OPIEKA WYTCHNIENIOWA – edycja 2024.
  2. Po zakończeniu zadania oferent zobowiązany jest do złożenia sprawozdania poprzez platformę elektronicznej www.witkac.pl.
  3. W kosztorysie zadania należy uwzględnić wyłącznie koszty niezbędne dla realizacji tego zadania. Nie może w nim być uwzględniony podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości, w której podatnikowi przysługuje prawo do jego odzyskania lub rozliczenia w deklaracjach składanych do Urzędu Skarbowego, przy czym:
  1. oferenci, którzy nie mają prawnej możliwości odzyskania lub rozliczenia podatku VAT od towarów i usług związanych z realizacją zadania (dla których podatek VAT jest kosztem), sporządzają kosztorysy w kwotach brutto (łącznie z podatkiem VAT);
  2. oferenci, którzy mają możliwość odzyskania lub rozliczenia podatku VAT od towarów i usług związanych z realizacją zadania (w całości lub w części) - sporządzają kosztorysy w kwotach netto (tj. nie uwzględniają w nich kwot podatku VAT, które będą podlegały odzyskaniu lub rozliczeniu).

Możliwość odzyskania podatku VAT rozpatruje się w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).

  1. Dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów, w wielkości 20%, dokładne zapisy w tej kwestii ustalać będzie umowa zawarta z oferentem.
  2. Inne warunki realizacji zadania:
  1. oferent zobowiązany jest wypełnić w całości pkt. III. 5 i III. 6 OFERTY , tj. „Opis zakładanych rezultatów realizacji zadania publicznego” oraz „Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego”,
  2. oferent wyłoniony w konkursie zobowiązuje się do przekazywania do 5-go dnia każdego miesiąca do Centrum Usług Społecznych w Jarocinie kart pracy potwierdzających wykonanie usług opieki wytchnieniowej w miesiącu poprzednim.
  1. Termin składania ofert:
  1. Ofertę należy wygenerować i złożyć za pomocą platformy elektronicznej www.witkac.pl w terminie do dnia 26.04.2024 r.
  2. Wygenerowane w systemie, wydrukowane potwierdzenie złożenia oferty należy podpisać i złożyć (pocztą lub osobiście) w Urzędzie Miejskim w Jarocinie, Al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin w terminie nie późniejszym niż 3 dni robocze od daty zakończenia naboru ofert za pomocą platformy elektronicznej www.witkac.pl tj. do dnia 06.05.2024 r.
  3. W przypadku potwierdzenia złożenia oferty przesyłanego pocztą lub kurierem decyduje data wpływu przesyłki do Urzędu Miejskiego w Jarocinie.
  1. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania ich wyboru
  1. Rozstrzygnięcie konkursu przewiduje się w terminie nieprzekraczającym 13.05.2024 r .
  2. Przy wyborze ofert stosowany jest tryb otwartego konkursu ofert, określony w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  3. Burmistrz Jarocina zarządzeniem powołuje Komisję konkursową, przy czym w skład Komisji konkursowej, powoływanej do zaopiniowania ofert złożonych w konkursie, wchodzą ze strony podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w pierwszej kolejności członkowie Branżowych Zespołów Konsultacyjnych ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, chyba że muszą zostać wykluczeni z powodów określonych w pkt. 4 niniejszego ustępu.
  4. W pracach Komisji konkursowej nie mogą brać udziału osoby związane z podmiotami składającymi ofertę poprzez członkostwo, wolontariat, udział we władzach podmiotów ubiegających się o dotacje oraz osoby, które z takimi podmiotami są związane stosunkiem prawnym, z tytułu którego uzyskują przychód.
  5. O powołanie w skład Komisji konkursowej jej członkowie powiadamiani są telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przed przystąpieniem do oceny każdy z członków Komisji składa za pomocą ww. platformy oświadczenie o braku powiązania z podmiotami składającymi ofertę, o którym mowa w punkcie 4 niniejszego ustępu.
  6. Każdy z członków komisji konkursowej otrzymuje poprzez platformę www.witkac.pl  dostęp do elektronicznych wersji wszystkich złożonych w danym zadaniu konkursowym ofert i każdą z nich indywidualnie ocenia według kryteriów ustalonych w ogłoszeniu konkursowym.
  7. System wyciąga średnią z ocen punktowych i tworzy ranking ofert. Spośród zaproponowanych przez członków Komisji kwot odrzucana jest najwyższa i najniższa, a z pozostałych wyciągana średnia, która stanowi proponowaną kwotę dofinansowania danej oferty.
  8. W przypadku dużych rozbieżności w ocenach poszczególnych ofert przez członków Komisji lub na wniosek jednego z członków Komisji  zwoływane jest posiedzenie Komisji, podczas którego omawiane są problematyczne kwestie, po czym Komisja podejmuje stanowisko na zasadzie konsensusu. W przypadku braku zgodności wszystkich stron uczestniczących w posiedzeniu Komisji konkursowej, informacja o tym jest przekazywana Burmistrzowi Jarocina.
  9. Za ofertę zaopiniowaną pozytywnie uznaje się każdą, która uzyskała średnią liczbę punktów powyżej 50. Może się zdarzyć, iż nie wszystkie oferty zaopiniowane pozytywnie uzyskają środki finansowe z budżetu Gminy Jarocin.
  10. Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert wraz z decyzją o wysokości kwoty przyznanej dotacji dokonuje Burmistrz Jarocina.
  11. Kryteria szczegółowe wyboru oferty:

 

Lp.

Kryteria szczegółowe wyboru oferty

Maksymalna liczba punktów

1

Kwalifikacje kadry i doświadczenie oferenta:

  1. kwalifikacje osób biorących udział przy realizacji zadania 0-18 pkt:

- wykształcenie: średnie zawodowe: 1 pkt, wyższe: 3 pkt,

- doświadczenie: 6-12 miesięcy: 10 pkt., powyżej 12 miesięcy: 15 pkt.

  1. doświadczenie oferenta w realizacji podanych zadań 0-9 pkt:

- poniżej 2 lat: 0 pkt,

- od 2 do 5 lat: 6 pkt,

- powyżej 5 lat: 9 pkt.

  1. zaangażowanie wolontariuszy i członków organizacji 0-3 pkt:

- 1 osoba: 1 pkt,

- 2 osoby: 2 pkt,

- powyżej 3 osób: 3 pkt.

30

2

Reagowanie i dyspozycyjność w zakresie zabezpieczania wyjątkowych potrzeb i sytuacji występujących w trakcie realizacji zadania (np. pilna potrzeba objęcia opieką) 0-15 pkt:

- pow. 48 godz.: 5 pkt,

- od 24 do 48 godz.: 10 pkt,

- do 24 godz.: 15 pkt.

 

 

15

3

Wartość merytoryczna projektu 0-20 pkt:

  1. spójność działań: 0-5 pkt,
  2. dostosowanie zakresu i rodzaju działań do celu określonego w ogłoszeniu konkursowym: 0-5 pkt,
  3. dostosowanie metod do potrzeb adresatów: 0-5 pkt,
  4. wskazanie potrzeb realizacji zadania: 0-5 pkt.

20

4

Adekwatność wskazanych rezultatów do planowanych działań oraz sposobu ich mierzenia 0-16 pkt:

  1. wskazanie konkretnych i mierzalnych rezultatów zadania (ilościowe
    i jakościowe): 0-5 pkt,
  2. realność osiągnięcia zakładanych rezultatów ilościowych
    i jakościowych: 0-5 pkt,
  3. trwałość rezultatów po zakończeniu realizacji zadania: 0-3 pkt,
  4. wskazanie w jakim stopniu założone rezultaty przyczynią się
    do osiągnięcia celu projektu: 0-3 pkt.

16

5

Kalkulacja kosztów: zgodność budżetu z planowanymi działaniami, zasadność i realność kosztów w oparciu o merytoryczną część oferty 0-15 pkt:

  1. budżet jest realny w stosunku do zadania (w tym liczby godzin świadczonych usług), nie jest zawyżony/zaniżony: 0-3 pkt,
  2. wszystkie wydatki są konieczne i uzasadnione w części merytorycznej oferty: 0-6 pkt,
  3. wszystkie koszty są kwalifikowane: 0-2 pkt,
  4. poszczególne pozycje kosztorysu są dostatecznie opisane i skalkulowane w sposób umożliwiający analizę kosztów jednostkowych: 0-4 pkt.

15

6

Analiza i ocena realizacji zleconych zadań publicznych (rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków) 0-4 pkt:

- ocena negatywna: 0 pkt.

- ocena neutralna - dla oferentów, którzy dotychczas nie otrzymały lub nie rozliczały się ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Jarocin: 2 pkt.

- ocena pozytywna: 4 pkt.

4

     
Źródło: Gmina Jarocin

Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl

Reklama