Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Program KE CERV: Ochrona wartości i praw UE poprzez zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z...

Reklama
Program KE CERV: Ochrona wartości i praw UE poprzez zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści
Nabór od 23.04.2024 do 18.09.2024 17:00
Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury
EACEA-CERV@ec.europa.eu
Łączny budżet 5,5 mln EUR
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Organizacje pozarządowe
Projekty w ramach tego priorytetu powinny mieć na celu umożliwienie organizacjom społeczeństwa obywatelskiego ustanowienie mechanizmów współpracy z władzami publicznymi, w szczególności w celu wspierania zgłaszania i rejestrowania epizodów przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści; zapewnienie wsparcia ofiarom mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści; oraz wspieranie egzekwowania praw.

Wszelkie formy i przejawy nienawiści są niezgodne z wartościami UE i prawami podstawowymi zapisanymi w art. 2 Traktatu i Karcie. Nienawiść wpływa na poszczególne ofiary i grupy, do których należą, powoduje polaryzację społeczną i ucisza szerokie grupy społeczeństwa, osłabiając pluralizm i podważając pełne szacunku debaty publiczne i demokratyczne. Świat online wzmocnił negatywne skutki mowy nienawiści. Przestępstwa z nienawiści stanowią bezpośrednie naruszenie podstawowego prawa ofiar do godności, równości i niedyskryminacji. Zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści stanowi zatem kluczowy element działań Komisji mających na celu promowanie wartości UE i zapewnienie przestrzegania Karty.

Na poziomie UE decyzja ramowa Rady z 2008 r. wymaga kryminalizacji niektórych form mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści. Ponadto w grudniu 2021 r. Komisja przyjęła komunikat, w którym zwróciła się do Rady Unii Europejskiej o rozszerzenie podstawy prawnej kryminalizacji na poziomie UE na inne formy mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści wykraczające poza przesłanki rasistowskie i ksenofobiczne już uwzględnione w decyzji ramowej.

Ostatnio w UE obserwuje się alarmujący wzrost mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści, w tym ataków fizycznych i internetowych wymierzonych w szczególności w społeczności żydowskie i muzułmańskie w Europie. Wspólny komunikat „Nie ma miejsca na nienawiść” potwierdza zdecydowane zaangażowanie na rzecz wzmożenia wysiłków UE na rzecz zwalczania nienawiści we wszystkich jej formach poprzez wzmacnianie działań w ramach różnych polityk. Jak uznano w komunikacie, organizacje społeczeństwa obywatelskiego odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści, chroniąc w ten sposób i promując prawa podstawowe.

Projekty w ramach tego priorytetu powinny mieć na celu umożliwienie organizacjom społeczeństwa obywatelskiego ustanowienie mechanizmów współpracy z władzami publicznymi, w szczególności w celu wspierania zgłaszania i rejestrowania epizodów przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści; zapewnienie wsparcia ofiarom mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści; oraz wspieranie egzekwowania prawa, w tym poprzez szkolenia lub metodyki i narzędzia gromadzenia danych. 

Projekty powinny również koncentrować się na działaniach mających na celu walkę z mową nienawiści w Internecie, w tym zgłaszaniu treści firmom informatycznym, projektowaniu narracji przeciwdziałającej i kampanii podnoszących świadomość, a także działaniach edukacyjnych mających na celu sprostanie wyzwaniom społecznym związanym z mową nienawiści w Internecie.

Reklama