Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Program KE CERV: Budowanie zdolności i podnoszenie świadomości na temat Karty praw podstawowych UE

Reklama
Nabór od 23.04.2024 do 18.09.2024 17:00
Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury
EACEA-CERV@ec.europa.eu
Łączny budżet 3,1 mln EUR
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Organizacje pozarządowe
Projekty w ramach tego priorytetu mają na celu podniesienie wiedzy odpowiednich podmiotów na temat praw podstawowych.

Zakres: Budowanie potencjału i podnoszenie świadomości na temat Karty praw podstawowych UE

Strategia Karty podkreśla znaczenie wzmocnienia stosowania Karty w państwach członkowskich poprzez inicjatywy podnoszenia świadomości i budowania potencjału. W związku z tym projekty w ramach tego priorytetu mają na celu podniesienie wiedzy odpowiednich podmiotów na temat praw podstawowych. Opierając się na głównej roli organizacji społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw człowieka, finansowane projekty mogłyby angażować władze krajowe, regionalne i lokalne w charakterze partnerów (współwnioskodawców) w celu wspierania wspólnych wysiłków w zakresie budowania potencjału i podnoszenia świadomości.

Projekty finansowane w ramach tego priorytetu mogą ogólnie odpowiadać potrzebom w zakresie budowania potencjału i podnoszenia świadomości na temat Karty lub mogą skupiać się na jednym lub kilku z poniższych tematów:

• Prawa zapisane w Karcie i świadomość zakresu stosowania Karty. Zgodnie z art. 51 Karta ma zastosowanie do państw członkowskich jedynie wtedy, gdy wdrażają one prawo UE. Biorąc pod uwagę specyficzny zakres stosowania tego instrumentu, w przeciwieństwie do międzynarodowych umów dotyczących praw człowieka, a także biorąc pod uwagę rosnącą liczbę odniesień do Karty w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, istnieje szczególna potrzeba promowania zrozumienia kiedy Karta ma zastosowanie, tj. kiedy stosowane jest prawo UE, oraz o prawach podstawowych zapisanych w Karcie. 

Odpowiednie projekty mogłyby zatem koncentrować się na zakresie stosowania Karty i/lub treści pojedynczego prawa zawartego w Karcie i/lub kilku praw.

• Ochrona praw podstawowych w epoce cyfrowej. W nawiązaniu do rocznego sprawozdania dotyczącego Karty za rok 2021 dotyczącego praw podstawowych w epoce cyfrowej celem priorytetu jest ochrona praw podstawowych poprzez wzmocnienie odpowiedzialności za stosowanie automatyzacji tam, gdzie w grę wchodzą prawa. Obejmuje to podejścia do rozwiązywania problemów i zwalczania uprzedzeń oraz dyskryminacji wielokrotnej/przekrojowej ze względu na płeć i z innych powodów, w tym pochodzenia etnicznego i rasowego, spowodowanych lub nasilających się w wyniku stosowania systemów sztucznej inteligencji. 

Projekty mogą mieć na celu opracowanie wytycznych (w tym środków zapewniających wdrażanie uwzględniających aspekt płci), technicznych wzorców i narzędzi, w tym na potrzeby audytów algorytmów. Oczekuje się, że w ramach projektów opracowane zostanie konkretne narzędzie lub proces wzorcowy w wybranej przez wnioskodawcę dziedzinie z wykazanym znaczeniem dla praw podstawowych, bez określania obszaru lub rodzaju narzędzia (np. może to być oprogramowanie, zbiór danych wzorcowych, symulacja środowisko, procedura).

Reklama