Obowiązki stowarzyszeń i fundacji w praktyce Poznaj i dowiedz się, jak je bezbłędnie wypełniać >
Budżet programu z Funduszy Interreg wynosi 384 482 670 euro.
Rolę Instytucji Zarządzającej pełni francuski region Hauts-de-France. Wspólny Sekretariat mieści się w Lille, we Francji.
Komisja Europejska zatwierdziła program Interreg Europa 2021-2027 w dniu 5 lipca 2022 roku.
- Zatwierdzony program Interreg Europa 2021-2027 w oryginalne - po angielsku (PDF 498 KB)
- Tłumaczenie robocze programu Interreg Europa 2021-2027 (PDF 692 KB)
- Aneks 4 do programu Interreg Europa 2021-2027 - lista uczestników ogólnoeuropejskich konsultacji publicznych (PDF 123 KB)
Komisja Europejska zatwierdziła zmianę programu 11 grudnia 2023 roku.
- Zmieniony program Interreg Europa 2021-2027 w oryginale - w j. angielskim (PDF 521 KB)
- Tłumaczenie robocze zmienionego programu Interreg Europa 2021-2027 (PDF 1 MB)
Zasięg geograficzny
27 państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegia, Szwajcaria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Ukraina
Beneficjenci
Władze centralne (w tym państwowe jednostki budżetowe).
Władze samorządowe szczebla regionalnego i lokalnego (w tym samorządowe jednostki budżetowe).
Podmioty prawa publicznego (np. publiczne uczelnie, instytuty, agencje itp.).
Prywatne podmioty non-profit z osobowością prawną (np. izby, fundacje, uczelnie prywatne itp.).
Dofinansowanie w postaci refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych wynosi 80% dla podmiotów publicznych, 70% dla prywatnych.
Dofinansowanie wkładu własnego dla partnerów z Polski
Na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej została zamieszczona nowa „Procedura uruchamiania oraz przyznawania zapewnienia finansowania lub dofinansowania przedsięwzięcia ze środków rezerwy celowej budżetu państwa i budżetu środków europejskich dla programów i projektów realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, a także rozliczeń programów i projektów finansowanych z udziałem tych środków z części 83, poz. 8, 98, 99”.
Dokument ten pozwala na dofinansowanie wkładu własnego wszystkich polskich partnerów realizujących projekty w programie Interreg Europa 2021-2027. Partnerzy projektów mogą uzyskać środki w wysokości do 15% kwalifikowalnych wydatków.
W przypadku pytań związanych z możliwością ubiegania się o dofinansowanie wkładu własnego ze środków rezerwy budżetu państwa prosimy o kontakt z panem Krzysztofem Tomczykiem (Krzysztof.Tomczyk@mfipr.gov.pl).
Uwaga: partnerzy otrzymujący w projekcie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach art. 20 GBER (Rozporządzenia komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu zmienionego rozporządzeniem (UE) nr 2021/1237) nie mogą otrzymać żadnego dodatkowego współfinansowania publicznego dla swoich budżetów. Więcej informacji na temat pomocy publicznej można znaleźć w podręczniku programu.
Instrukcja: jak wnioskować o środki z rezerwy celowej (PDF 614 KB)
Nieoprocentowane zwrotne wsparcie dla polskich partnerów: organizacji pozarządowych, stowarzyszeń JST i EUWT
Polskie organizacje pozarządowe (w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie), stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego oraz Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci pożyczki na pokrycie wydatków odpowiadających części dofinansowania z EFRR. Podstawę do wnioskowania o wsparcie zwrotne stanowi podpisana umowa o dofinansowanie projektu Interreg.
Opis zasad udzielania wsparcia finansowego, wzory wniosku oraz umowy są dostępne na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
Szczegółowych informacji udzielają panie Monika Knap (22 273 80 28, Monika.Knap@mfipr.gov.pl) i Sylwia Łukasiak (22 273 74 47, Sylwia.Lukasiak@mfipr.gov.pl).
Projekty
Celem projektów jest ulepszanie instrumentów polityki (np. programów, strategii, aktów prawa miejscowego itp.).
Oczekiwane rezultaty projektów (przykłady):
• opracowanie koncepcji nowego projektu do finansowania z innych środków,
• wprowadzenie w regionie nowatorskiego rozwiązania w oparciu o rezultaty akcji pilotażowej (np. utworzenie innowacyjnej oferty edukacyjno-turystycznej w parkach krajobrazowych, stymulowanie popytu na usługi sektora kreatywnego poprzez system voucherów dla MŚP z innych regionów, wzmacnianie sektora przedsiębiorczości społecznej poprzez szkolenia na temat crowdfundingu),
• wprowadzenie zmiany w systemie zarządzania instrumentem polityki (np. nowe metody oceny wniosków, zmiany w systemie naboru projektów),
• wprowadzenie zmian o charakterze strategicznym (np. dodanie nowego celu).
Priorytet
Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych dla efektywniejszych polityk rozwoju regionalnego.
Zakres tematyczny programu obejmuje pięć celów polityki:
1. Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa.
2. Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa.
3. Lepiej połączona Europa.
4. Europa o silniejszym wymiarze społecznym, bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu.
5. Europa bliższa obywatelom.
oraz cel specyficzny Interreg - Lepsze zarządzanie współpracą.
Projekty mogą dotyczyć wszystkich zagadnień polityki spójności.