Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Program KE CERV: Wzmocnienie pamięci o Holokauście, ludobójstwie, zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciw ludzkości

Reklama
Nabór od 05.03.2024 do 06.06.2024 17:00
Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury
Łączny budżet 8,88 mln EUR
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Mniejszości narodowe
Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury ogłosiły nabór wniosków w programie KE CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości”: Wzmocnienie pamięci o Holokauście, ludobójstwie, zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciw ludzkości w celu wzmocnienia demokracji w UE. Wnioski można składać do 6 czerwca 2024 r. do godz. 17.00.

Młodzi ludzie powinni mieć możliwość zostania ambasadorami tej pamięci, przywoływania historii ocalałych zarówno offline, jak i w Internecie, podnoszenia świadomości na temat ich tragedii oraz nawiązywania kontaktu z miejscami pamięci i muzeami. Zeznania świadków tych zbrodni są szczególnie cenne w wychowaniu młodych ludzi, zwłaszcza że tych świadków jest coraz mniej. Oznacza to także przeciwdziałanie wypaczaniu, zaprzeczaniu i trywializacji faktów historycznych. Aby stać na straży wartości UE, pamięć o tych zbrodniach, nauczanie o prawach podstawowych i aktywne angażowanie ludzi, aby uczyć się od nich, są niezbędne, szczególnie w przypadku podmiotów znajdujących się na pierwszej linii obrony praw, takich jak obrońcy praw podstawowych, urzędnicy służby cywilnej, członkowie sędziowie, funkcjonariusze organów ścigania i decydenci.

Projekty w ramach tego priorytetu powinny skupiać się na konkretnych zbrodniach, takich jak Holokaust, zbrodnie totalitarne lub inne zbrodnie XX wieku, takie jak ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, oraz powinny analizować sposób, w jaki te zbrodnie były zorganizowane, jakie podmioty były zaangażowane i w jaki sposób zostały popełnione.

Zachęca się do poszukiwania w projektach nowych sposobów pamiętania o tych zbrodniach i edukowania o nich w celu ochrony społeczeństwa przed powracającymi zagrożeniami nienawiści, antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii, antycyganizmu i fobii LGBTIQ.

Projekty zachęcają do poszukiwania nowych metod nauczania i nowoczesnych form edukacji o wydarzeniach historycznych, w tym o Holokauście. Nowe i nowoczesne podejścia powinny zapewnić włączenie społeczne i stworzyć sprzyjające środowisko uczenia się dla uczestników wszystkich płci. Zgodnie ze strategią UE dotyczącą zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego, a także innymi kluczowymi inicjatywami politycznymi wspieranymi w ramach tego priorytetu, projekty mogą w tym względzie koncentrować się na rozwijaniu sieci Młodych Ambasadorów Europy w celu promowania pamięci o Holokauście. Młodzi Europejczycy powinni nauczyć się, jak uzyskiwać dostęp do dokładnych informacji o Holokauście, ludobójstwie, zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciw ludzkości i dzielić się nimi, a także powinni mieć uprawnienia do działania zarówno w Internecie, jak i w świecie fizycznym.

Projekty mogą koncentrować się na przeciwdziałaniu zniekształcaniu, trywializacji i zaprzeczaniu Holokaustowi, a także digitalizacji materiałów historycznych i zeznań świadków do celów edukacyjnych i szkoleniowych. W ramach tych projektów zachęca się także do współpracy z młodymi ludźmi i innymi pokoleniami w celu przekazywania pamięci o wydarzeniach.

Projekty mogą także skupiać się na docieraniu do przybyszów i migrantów oraz uczyć o historii Holokaustu, ludobójstwie, zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości. Dodatkowo projekty w ramach tego priorytetu mogą również analizować i podkreślać opór i/lub zorganizowany sprzeciw wobec rządów totalitarnych.

Projekty w ramach tego priorytetu mogą również koncentrować się na promowaniu świadomości i pamięci o Holokauście Romów oraz procesach pojednania w społeczeństwie, aby pomóc w ograniczeniu uprzedzeń i antycyganizmu jako ważnych przyczyn dyskryminacji oraz przyczynić się do osiągnięcia celów strategicznych ram UE dotyczących Romów w obszarze równości.

Reklama