Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Program KE CERV: Transformacja demokratyczna, (od)budowa i wzmocnienie społeczeństwa w oparciu o praworządność, demokrację i...

Reklama
Program KE CERV: Transformacja demokratyczna, (od)budowa i wzmocnienie społeczeństwa w oparciu o praworządność, demokrację i prawa podstawowe
Nabór od 05.03.2024 do 06.06.2024 17:00
Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury
Łączny budżet 14 mln EUR
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Organizacje pozarządowe
Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury ogłosiły nabór wniosków w programie KE CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości”: Transformacja demokratyczna, (od)budowa i wzmocnienie społeczeństwa w oparciu o praworządność, demokrację i prawa podstawowe. Wnioski można składać do 6 czerwca 2024 r. do godz. 17.00.

Doświadczenie Europy XX wieku pokazuje kruchość demokracji i ciągłą potrzebę angażowania się obywateli w demokratyczne instytucje i wartości oraz ich obronę. Doświadczenia historyczne, takie jak lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, kiedy nowo powstałe demokracje upadły z powodu ataków wewnętrznych lub zewnętrznych, wyraźnie przypominają o tej bezbronności. 

Dzisiejsze osiągnięcia ponownie znalazły się pod presją rosnącego populizmu, ekstremizmu i podziałów społecznych. Podobnie demokratyczne przejście od rządów autorytarnych lub totalitarnych wymagało (od)budowania instytucji demokratycznych opartych na praworządności, które chronią prawa podstawowe wszystkich członków społeczeństwa, na przykład w okresie po II wojnie światowej i po 1989 r. 

UE jest wspólnotą wartości i wszystkie jej państwa członkowskie opierają się na tych wartościach. Chociaż przemiany i konsolidacja demokracji przygotowały grunt pod społeczeństwo demokratyczne, zapewnienie sprawiedliwości historycznej po upadku reżimów totalitarnych i autorytarnych ofiarom i dotkniętym społecznościom może przyczynić się do uzdrowienia społeczeństwa.

Projekty w ramach tego priorytetu powinny koncentrować się na przejściu od rządów autorytarnych i totalitarnych do demokracji w różnych krajach europejskich, ich podobieństwach i różnicach oraz wnioskach wyciągniętych na przyszłość na temat tego, jak bronić i podtrzymywać wartości UE, takie jak demokracja, praworządność i prawa podstawowe. Jednocześnie w ramach projektów można również badać środki sprawiedliwości historycznej, czy to poprzez procesy, restytucję czy amnestię.

Działania, które mogą zostać dofinansowane

Oczekuje się, że projekty będą:

− łączyć różne typy organizacji w celu tworzenia synergii (między organizacjami non-profit, administracją lokalną, regionalną i krajową, środowiskiem akademickim oraz miejscem pamięci i nauki z instytucjami edukacyjnymi),

− rozwijać różne rodzaje działań (działania szkoleniowe, publikacje, narzędzia internetowe, badania (proweniencji), edukacja pozaformalna, debaty publiczne, wystawy, podnoszenie świadomości, gromadzenie i digitalizacja świadectw, działania innowacyjne i twórcze itp.), a także poprzez zastosowanie nowych metod nauczania i nowych technologii;

− zapewniać udział w szkoleniach dla obrońców praw, urzędników służby cywilnej, członków wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariuszy organów ścigania i decydentów; Zaproszenie: CERV-2024-CITIZENS-REM — Pamięć europejska Dotacje UE: Dokument zaproszenia (CERV): V1.0 – 05.02.2024 10

− zapewniać możliwości wymiany międzypokoleniowej między świadkami a przyszłymi pokoleniami;

− angażować osoby z różnych grup docelowych i różnych płci, w tym, jeśli to możliwe, osoby borykające się z rasizmem, antysemityzmem, antycyganizmem lub innymi formami dyskryminacji i nietolerancji.

Projekty powinny mieć wymiar europejski i najlepiej być realizowane na poziomie ponadnarodowym (obejmującym tworzenie i funkcjonowanie ponadnarodowych partnerstw i sieci).

Reklama