Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Konkurs na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina” - wydłużono termin naboru wniosków

Reklama
Nabór od 19.02.2024 do 06.05.2024 14:00
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Potencjalni wnioskodawcy mogą uzyskać wyjaśnienia w sprawie konkursu, kierując pytania na adres poczty elektronicznej: konkurs.makro@mfipr.gov.pl. Dodatkowo, możliwy jest kontakt telefoniczny: 022 273 80 49 lub 022 273 77 97 lub 022 273 81 81.
Łączny budżet 70 mln PLN
Do 100% dofinansowania
Dotacje od 872,36 tys. do 3 mln PLN
Młodzież, Rodziny, Dorośli, Dzieci
MFiPR ogłosił dla samorządów działających w partnerstwie z ngos konkurs na skalowanie innowacji społecznej „Wygrana Rodzina”, którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem. Do rozdysponowania jest 40 milionów zł (maks. 3 mln na jeden projekt) z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Nabór wniosków będzie prowadzony do 6 maja 2024 r. do 14.00.

Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 informuje, że w ogłoszonym 2 lutego br. konkursie na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina” (konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24 w ramach działania 5.1 „Innowacje społeczne”) wprowadzono następujące zmiany:

  • wydłużono okres naboru wniosków o dofinansowanie do 6 maja 2024 r. do godz. 14 oraz
  • zwiększono kwotę przeznaczoną na konkurs do 70 mln zł.

Szczegółowe informacje nt. zmian regulaminu są dostępne na stronie naboru.

Dla kogo wsparcie

Program „Wygrana Rodzina” to innowacyjny program, który będzie realizowany na terenach gmin, gdzie występuje koncentracja ubóstwa oraz negatywnych zjawisk, a stan ten „przenosi się” na następne pokolenia. Dotyczy pomocy w konkretnych miejscach – np. w dzielnicach i osiedlach miast. Wsparcie będzie uruchamiane tam, gdzie dotychczasowa pomoc społeczna okazała się niewystarczająca lub nieskuteczna.

Wsparcie z programu polega na kompleksowym objęciu opieką całych rodzin i środowiska, w którym one funkcjonują oraz zaangażowaniu do wsparcia lokalnej społeczności. Dzięki temu rodzina nie jest samotna w procesie zmiany, a najbliższe otoczenie towarzyszy jej w dążeniu do zmiany sytuacji życiowej i motywuje do pracy.

Szczególna uwaga będzie skierowana na dzieci i młodzież, dlatego że aby skutecznie przeciwdziałać zjawisku dziedziczenia biedy, należy wyrównywać szanse pokolenia znajdującego się na dwóch pierwszych etapach życia – w okresie wczesnego dzieciństwa i w okresie edukacji szkolnej.

Model oferuje zindywidualizowane, a zarazem wielodyscyplinarne i skoordynowane, oparte na działaniach środowiskowych wsparcie rodziny i jej poszczególnych członków. Dzięki takiemu podejściu rodzina zostanie wyposażona w narzędzia, które przyczynią się, w pierwszej kolejności, do zmiany świadomościowej. Następnie wzmocnione zostaną kompetencje społeczne i opiekuńczo-wychowawcze rodzin. A zaangażowanie do działań lokalnej społeczności, spowoduje, że rodzina nie jest samotna w procesie zmiany, najbliższe otoczenie towarzyszy jej w dążeniu do lepszego wypełniania swoich funkcji i motywuje do pracy, która ma prowadzić do poprawy jej sytuacji życiowej. W trakcie całej współpracy z rodzinami realizowana jest praca środowiskowo-rodzinna. Ważną rolę we wsparciu rodzin pełni też asystent rodziny, który towarzyszy jej w realizacji wyznaczonych celów.

W konkursie „Wygrana Rodzina” mogą wziąć udział gminy lub ich jednostki organizacyjne, np. ośrodki pomocy społecznej w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi, które mają doświadczenie w działalności na rzecz włączenia społecznego.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Reklama