Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >
Otwarty konkurs grantowy na projekty w programie Wspieramy Ukrainę
Zapraszamy do składania wniosków w otwartym konkursie grantowym na projekty w Programie Wspieramy Ukrainę – edycja jesienna 2023. Celem Programu jest wsparcie ludności cywilnej w Ukrainie oraz uchodźców wojennych przebywających w Polsce w kontekście bieżących wyzwań wynikających z wojny w Ukrainie i sytuacji uchodźców w Polsce.
Konkurs grantowy skierowany jest do polskich organizacji pozarządowych niosących pomoc ludności cywilnej w Ukrainie, a także uchodźcom wojennym przebywającym w Polsce. Dofinansowanie mogą otrzymać samodzielne inicjatywy polskich organizacji, a także inicjatywy realizowane wraz z partnerami ukraińskimi i polskimi.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 40.000 zł.
Termin składania wniosków upływa 4 października 2023 r. o godz. 12.00.
Konkurs w skrócie:
Maksymalna kwota dotacji: do 40.000 zł
Liczba wniosków: Jeden Wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek
Okres realizacji projektów: 1 listopada 2023 r. – 30 kwietnia 2024 r.
Koszty administracyjne: do 20% wnioskowanej dotacji
Wkład własny: nie wymagany
Termin składania wniosków: do 4 października 2023 r., godz. 12:00 (w południe), w generatorze wniosków FED
Pula środków w konkursie: ok. 1 000 000 zł
Kto może ubiegać się o dotację: wnioski mogą składać polskie organizacje pozarządowe – fundacje, stowarzyszenia (w tym stowarzyszenia zwykłe), osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele i działalność obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.
Z możliwości ubiegania się o dofinansowanie wyłączone są uczniowskie kluby sportowe (UKS) oraz kluby sportowe (KS), a także koła gospodyń wiejskich nie wpisane do KRS.
Cel konkursu
Celem konkursu jest wyłonienie i dofinansowanie projektów najlepiej wpisujących się w cel Programu i poniższe obszary tematyczne.
Dotację można otrzymać na działania w następujących obszarach:
1. wsparcie funkcjonowania dzieci i młodzieży z Ukrainy w trakcie ich edukacji formalnej i pozaformalnej i/lub opieki, w czasie pobytu w Polsce.
2. poprawa dostępu do edukacji formalnej i pozaformalnej dzieci i młodzieży pozostającej w Ukrainie.
3. wsparcie funkcjonowania osób uchodźczych z Ukrainy w Polsce.
4. wsparcie funkcjonowania społeczności lokalnych w Ukrainie.
5. przeciwdziałanie dyskryminacji i aktom nienawiści, na które mogą być narażeni w czasie wojny uchodźczynie i uchodźcy z Ukrainy w Polsce.
6. przeciwdziałanie dezinformacji i fałszywym narracjom oraz zapewnienie rzetelnej informacji o sytuacji społeczności uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz sytuacji w Ukrainie.
Dla działań skierowanych bezpośrednio do ludności przebywającej w Ukrainie konieczny jest partner w Ukrainie (w uzasadnionych przypadkach może to być grupa nieformalna).
W uzasadnionych przypadkach, w wnioskodawca może przeznaczyć do 20% wartości dotacji na tzw. Społeczne działania kompensacyjne, czyli działania kierowane do społeczności przyjmującej a mające na celu przeciwdziałanie napięciom społecznym.
Priorytetowo w konkursie będą traktowane projekty realizowane w małych miejscowościach i na terenach wiejskich oraz te adresowane do szczególnie wrażliwych grup w obrębie grupy uchodźczej.
Pełna informacja o w/w obszarach tematycznych, link do generatora wniosków oraz Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Realizatorem Programu jest Fundacja „Edukacja dla Demokracji”.