Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >
Wspieranie Zaangażowania Społecznego Dzieci i Młodzieży - Edukacja i Partycypacja
Opis programu
Nie ma demokracji bez osób, które w nią wierzą i aktywnie biorą udział w jej procesach. Bez kolejnych pokoleń demokratów i demokratek, ciężko wyobrazić sobie jej przyszłość. Podczas gdy Europa Środkowo-Wschodnia notuje wzrost tendencji autokratycznych i nieliberalnych, w wielu szkołach wciąż brakuje edukacji demokratycznej. Aby przeciwdziałać takim nastrojom, konieczna jest jednak edukacja młodych ludzi i wzmacnianie w nich postaw obywatelskich.
W związku z tym, The Transatlantic Foundation (TF), w kooperacji z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States, ogłasza specjalne zaproszenie do składania wniosków.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie
Zaproszenie to jest skierowane do organizacji pozarządowych z siedzibą w Bułgariii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Wnioskujące organizacje muszą wykazać zgodność z fundamentalnymi prawami i wartościami, na których opiera się UE, oraz udokumentowane doświadczenie w zakresie partycypacji kobiet w jednym z wyżej wymienionych krajów.
Organizacje pracujące z dziećmi muszą posiadać politykę ochrony dzieci zgodną ze standardami Keeping Children Safe - Child Safeguarding.
Osoby fizyczne NIE mogą ubiegać się o dofinansowanie. Ponadto wnioskodawcy nie mogą być podmiotami powiązanymi, współpracownikami ani wykonawcami TF.
W ramach tego zaproszenia TF będzie wspierać krótko- i średnioterminowe projekty trwające od 6 do 18 miesięcy. Dotacje w wysokości od 10,000 do 25,000 EUR będą dostępne dla projektów realizowanych w jednym kraju; dotacje od 10,000 do 40,000 EUR będą dostępne dla projektów międzynarodowych.
Współfinansowanie projektu w formie wkładu własnego lub innych nieunijnych dotacji jest mile widziane, ale nie jest obowiązkowe. Koszty administracyjne (np. media, księgowość, zarządzanie finansami) nie mogą przekroczyć 7% całkowitej kwoty dotacji.
Budżet tego zaproszenia wynosi 300,000 EUR. W zależności od jakości otrzymanych wniosków i wyników ewaluacji, TF zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.
Dopuszczalne działania
- Dostosowane do wieku, partycypacyjne projekty dotyczące edukacji obywatelskiej dla dzieci (powyżej 14 lat) lub młodych dorosłych (powyżej 18 lat).
- Wspieranie oddolnych procesów demokratycznych w celu reprezentowania interesów uczniów w szkołach i poza nimi.
- Tworzenie sieci demokratycznych grup młodzieżowych w celu koordynacji, wspólnych działań lub rozwijaniu idei związanych z demokracją.
- Wzmacnianie głosu demokratycznej młodzieży poprzez kampanie online i/lub offline.
- Wzmacnianie głosu uczniów i uczennic w procesie podejmowania decyzji związanych z edukacją na poziomie szkolnym, lokalnym, regionalnym lub krajowym.
- Wzmacnianie umiejętności i postaw obywatelskich wśród dzieci (w wieku 14+) i młodych dorosłych
Działania projektowe muszą mieć miejsce w jednym lub paru krajach docelowych – Bułgarii, Chorwacji, Czechach Polsce, Rumunii, Słowacji, Słowenii lub na Węgrzech. Działania realizowane we współpracy z innymi państwami członkowskimi UE również kwalifikują się do aplikacji o dofinansowanie.
Promocja i ochrona praw i wartości wynikających z Traktatów UE i Karty Praw Podstawowych, a także inkluzywne podejście uwzględniające równouprawnienie płci, powinny stanowić priorytet dla wnioskodawców na każdym etapie realizacji projektu.
Do aplikacji szczególnie zachęcamy organizacje, które angażują obywateli i obywatelki z małych miejscowości oraz obszarów wiejskich.
Proces składania wniosków
Propozycje projektów należy przesyłać na adres EngagingCE@gmfus.org do północy 1 listopada 2023 roku.
W tytule e-maila ze zgłoszeniem należy podać numer referencyjny naboru: D2.7/D8-CfP-INT4. Każdy aplikant otrzyma e-mail zwrotny z potwierdzeniem otrzymania dokumentów w przeciągu paru tygodni dni od ostatniego dnia składania wniosków w ramach tego zaproszenia.
Aby złożyć propozycję projektu, organizacje muszą wypełnić poniższe formularze w języku angielskim (dostępne na głównej stronie programu) lub polskim (dostępne poniżej).
- Formularz zgłoszeniowy
- Formularz budżetowy
- Oświadczenie o wiarygodności i rzetelności danych
- Polityka ochrony dzieci, przyjęta przez wnioskodawcę
Rozpatrywane będą wyłącznie propozycje złożone poprzez wypełnienie powyższych formularzy.
Najwcześniejsza potencjalna data rozpoczęcia wybranych projektów to 1 lutego 2024 roku.
Nie ma ograniczeń co do liczby złożonych wniosków zgłoszonych przez jedną organizację, w ramach tego lub innych zaproszeń.
Aby dowiedzieć się więcej o bieżącym programie grantowym ECE, wsparciu dla społeczeństwa obywatelskiego i pomocy dla demokracji, zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe lub wysłania wiadomości e-mail na adres EngagingCE@gmfus.org.
Sesja informacyjna dla kandydatów odbędzie się 28 września 2023, o godzinie 12:00. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować.
Ocena wniosków
Projekty będą oddane ocenie na podstawie następujących kryteriów:
- Adekwatność kosztów i efektywność budżetu projektu. (5 punktów)
- Jakość diagnozy problemu, oceny potrzeb grup odbiorczych oraz analizy możliwych szans i zagrożeń dla projektu (4 punkty)
- Realizowalność celów, zadań i ram czasowych projektu (4 punkty)
- Uwzględnienie innych projektów finansowanych publicznie lub prywatnie, aby uniknąć dublowania tych samych działań. (3 punkty)
- Trwałość projektu i jego potencjał w dłuższej perspektywie czasowej (3 punkty)
- Innowacyjne podejście, zintegrowanie w aplikacji dotychczasowych doświadczeń i wniosków (5 punktów)
- Przekonująca strategia w zakresie komunikacji / promocji / zasięgu działań rzeczniczych (4 punkty)
- Jakość planu monitorowania i ewaluacji działań, w tym gromadzenia danych (3 punkty)
- Zdolności wykonawcze, wiedza organizacyjna i techniczna wnioskodawcy (3 punkty)
- Zaangażowanie w promocję wartości demokratycznych i praw człowieka (3 punkty)
- Jakość planu monitorowania i ewaluacji działań, w tym gromadzenia danych (3 punkty)
Maksymalny wynik zwycięskiego wniosku wynosi 42 punkty. Próg kwalifikowalności wynosi 25 punktów.
Wnioski zostaną ocenione i wybrane przez panel ekspercki związany z ECE w ramach jednoetapowego procesu selekcji. Informacja o wynikach konkursu zostanie zakomunikowana wnioskodawcom i opublikowana na stronie internetowej programu PROTEUS w styczniu 2024 r.
W przypadku rozbieżności między wersją angielską a jakąkolwiek inną wersją językową tego zaproszenia, wersja angielska będzie rozstrzygająca.
Powyższe zaproszenie do składania wniosków zostało opublikowane w ramach programu EU CERV PROTEUS przez The Transatlantic Foundation (TF) i jest współfinansowane przez Unię Europejską. Za treść zaproszenia odpowiada wyłącznie TF, niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.