Zobacz, jak organizacje praktykują fundraising Narzędzia fundraisingu w Polsce. Kup poradnik PDF >
Nabór na realizację zadania publicznego w obszarze "działalność na rzecz integracji cudzoziemców" na realizację zadania...
Nabór ma na celu wyłonienie oferenta, który zrealizuje zadanie publiczne pn. „Prowadzenie punktu Spilno Poznań, udzielającego wsparcia dla obywatelek i obywateli Ukrainy”.
Zadanie finansowane w 100 % ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Celem zadania publicznego jest prowadzenie punktu Spilno Poznań, zlokalizowanego przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu, udzielającego wsparcia obywatelom Ukrainy w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz dzieci.
I. Informacje dotyczące realizacji zadania publicznego:
- Nabór odbywa się na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania nr 316/2022/P z dnia 21 kwietnia 2022 roku w sprawie określenia trybu postępowania o udzielenie, sposobu rozliczania oraz kontroli dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych z zakresu pomocy świadczonej przez Miasto Poznań na rzecz obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
- Realizacja zadania publicznego dotyczy prowadzenia punktu Spilno Poznań, zlokalizowanego przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu, zwanym dalej Spilno Poznań, w lokalu będącym własnością Miasta Poznania. Organizacja będzie korzystać z lokalu na podstawie umowy użyczenia podpisanej z trwałym zarządcą nieruchomości.
- Za prowadzenie Spilno Poznań odpowiedzialny będzie oferent wybrany w ramach niniejszego naboru. W ramach umowy Spilno Poznań będzie funkcjonował od 1 września 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.
- Spilno Poznań będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-20:00 oraz w sobotę w godzinach 10:00-18:00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
- Forma realizacji zadania publicznego - powierzenie. Powierzenie oznacza, że Oferent nie deklaruje zaangażowania w realizację zadania własnego wkładu finansowego. Ponadto beneficjenci wszystkich zadań nie ponoszą opłat za korzystanie z pomocy.
- Podmioty uprawnione do składania ofert: organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie jak również podmioty, o których mowa w art. 3 ust 3. Ustawy prowadzące działalność pożytku publicznego oraz związki zawodowe.
- Wyłoniona organizacja będzie zobowiązana do zapewnienia usługi sprzątania w Spilno Poznań.
II. W ramach prowadzenia Spilno Poznań oferent w okresie od 01.09.2023 r. do 31.12.2023 r. powinien w szczególności:
- Pełnić kompleksową funkcję informacyjną w języku ukraińskim dla obywateli Ukrainy w zakresie funkcjonowania Spilno Poznań, ich praw i obowiązków w Polsce, w szczególności na temat edukacji, ochrony życia i zdrowia, pracy, przemieszczania się po mieście Poznań i wsparcia oferowanego przez Miasto Poznań.
- Udostępniać i zarządzać przestrzenią, w tym tworzyć i koordynować grafik działań innych organizacji pozarządowych, które będą chciały prowadzić zajęcia dla obywateli Ukrainy w Spilno Poznań.
- Prowadzić zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat, grupa/grupy do 12 dzieci - świetlica funkcjonująca w godzinach 14:00-20:00 lub 12:00-18:00 (realizowane zajęcia powinny mieć na celu w szczególności organizację czasu wolnego, zabawę, zajęcia artystyczne, sportowe, rozwój zainteresowań, integrację i wsparcie rodziców poprzez zapewnienie opieki nad dziećmi).
- Prowadzić zajęcia dla młodzieży w wieku 13-24 lat, grupa/grupy do 12 osób (realizowane zajęcia powinny mieć na celu w szczególności: organizację czasu wolnego, zabawę, rozmowy, zapewnienie bezpiecznej przestrzeni do wyrażania emocji związanych z doświadczeniem uchodźczym, zajęcia artystyczne, rozwojowe, wspólne spędzanie czasu wolnego, integrację młodzieży ukraińskiej z polską).
- Prowadzić korepetycje i zajęcia dodatkowe dla dzieci mających trudności w nauce – indywidualne i/lub grupowe.
- Prowadzić zajęcia z zakresu aktywizacji zawodowej rodziców – obywateli Ukrainy.
- Prowadzić wydarzenia integracyjne dla uchodźców i społeczeństwa przyjmującego.
- Przekazywać na prośbę Zleceniodawcy informację o wskaźnikach i działaniach realizowanych w Spilno Poznań.
III. Wysokość środków przeznaczona na realizację zadań:
- Łączna wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania publicznego wynosi 401 619,46 zł z podziałem na:
- działania wymienione w punktach II.1-2 – maksymalnie 166 619,46 zł;
- prowadzenie zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat – maksymalnie 67 000,00 zł;
- prowadzenie zajęć dla młodzieży w wieku 13-24 lat – maksymalnie 52 000,00 zł;
- Prowadzić korepetycje i zajęcia dodatkowe dla dzieci mających trudności w nauce - 24 000 zł
- prowadzenie zajęć z aktywizacji zawodowej rodziców – maksymalnie 16 000,00 zł;
- prowadzenie wydarzeń integracyjnych dla uchodźców i społeczeństwa przyjmującego – maksymalnie 24 000,00 zł;
- usługa sprzątania Spilno Poznań – maksymalnie 16 000,00 zł;
- opłacanie kosztów eksploatacyjnych (media, podatek od nieruchomości itd.) – 36 000,00 zł.
IV. Dodatkowe informacje:
- W trakcie realizacji zadania dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonych w szacunkowej kalkulacji kosztów realizacji zadania publicznego, co oznacza, że jeśli dany wydatek finansowy z dotacji wykazany w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nie będzie równy odpowiedniemu kosztowi określonemu w umowie, to uznaje się za zgodny z umową wówczas, gdy nie nastąpiło zwiększenie tego wydatku o więcej niż 20%, przy czym ogólna kwota dotacji nie może ulec zwiększeniu.
- Zleceniodawca wyraża zgodę na zakup przez Zleceniobiorcę środków trwałych, niezbędnych do realizacji zadania publicznego. Po okresie realizacji zadania publicznego uzgodniona zostanie forma, zakres i termin przeniesienia własności zakupionego wyposażenia na Miasto Poznań.
- Zalecany jest udział psychologa/psychologów w działaniach organizowanych przez operatora Spilno Poznań, w szczególności poprzez jego/ich metodyczną diagnozę zaplanowanych zajęć i ewentualny wpływ na poprawę stanu psychicznego uczestników oraz poprzez stały kontakt z opiekunami i prowadzącymi zajęcia.
- Oryginały faktur, rachunków oraz innych dokumentów finansowych lub księgowych, potwierdzające prawidłowe wydatkowanie kwoty dotacji, powinny zawierać opis o następującej treści: „Kwota w wysokości….. została pokryta ze środków UNICEF, na podstawie umowy z Miastem Poznań z dnia…, nr…, pozycja z kosztorysu…”. Informacja powinna być podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania Oferenta.
- W celu ochrony środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami użycia przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych w umowie o powierzenie realizacji zadania publicznego zleceniobiorca zobowiązany będzie do:
- wyeliminowania z użycia przy wykonywaniu umowy jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych i zastąpienia ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji, w tym wykonanymi z biologicznych tworzyw sztucznych spełniających normę EN 13432 lub EN 14995,
- podawania poczęstunku bez używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych,
- podawania wody lub innych napojów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub w butelkach zwrotnych,
- podawania do spożycia wody z kranu, jeśli spełnione są wynikające z przepisów prawa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
- wykorzystywania przy wykonywaniu umowy materiałów, które pochodzą lub podlegają recyklingowi,
- rezygnacji z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych,
- nieużywania balonów wraz z plastikowymi patyczkami,
- niewypuszczania chińskich lampionów,
- nieużywania sztucznych ogni i petard.
V. Zakładane rezultaty:
1) obowiązkowe:
- liczba osób (dzieci, młodzieży, dorosłych) objętych poszczególnymi formami wsparcia i integracji (raportowanie wskaźnikowe zgodnie z wytycznymi UNICEF),
- łącznie minimum 1200 osób w okresie objętym umową,
2) inne proponowane:
- liczba zajęć, warsztatów,
- liczba godzin zajęć, warsztatów,
- liczba udzielonych porad i konsultacji,
- liczba organizacji korzystająca z przestrzeni Spilno Poznań.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl