Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >
Na czym polega program?
„Wydział partycypacji” to dwuetapowy program, którego głównym celem jest wzmocnienie kompetencji organizacji pozarządowych działających w obszarze partycypacji obywatelskiej – zarówno w zakresie funkcjonowania samej organizacji, jak i prowadzenia przez nią działań partycypacyjnych.
Pierwszy etap obejmuje działania sieciująco-szkoleniowe (m.in. z zakresu zarządzania finansami i zespołem, komunikacji), drugi – daje możliwość aplikowania o grant na rozwój działań partycypacyjnych organizacji i jej rozpoznawalności w tym zakresie.
W ramach programu wspieramy organizacje merytorycznie i finansowo, m.in. poprzez:
- organizację trzech dwudniowych zjazdów szkoleniowo-sieciujących w Warszawie dla 1–2 osób z organizacji,
- dostosowanie programu i ekspertów/ek do potrzeb organizacji zakwalifikowanych do programu,
- możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami/kami,
- przekazanie grantu w wysokości do 11 tys. zł na rozwój działań partycypacyjnych organizacji i jej rozpoznawalności w tym zakresie.
Poza wzmocnieniem kompetencji uczestników i uczestniczek „Wydział partycypacji” jest również po to, żeby poprzez komponent sieciujący umożliwić praktykom i praktyczkom partycypacji wymianę doświadczeń i rozmowę o tym, jak widzą współcześnie partycypację w Polsce, jej przyszłość i to, w którą stronę powinna się rozwijać.
W programie zaplanowane są dwa nabory:
- pierwszy skierowany do organizacji, które posiadają wieloletnie (co najmniej 5-letnie) doświadczenie w prowadzeniu i rozwijaniu aktywności społecznej, w szczególności partycypacji obywatelskiej w Polsce (lipiec–wrzesień 2023),
- drugi dla organizacji, które mają krótsze (co najmniej 2-letnie) doświadczenie w obszarze partycypacji obywatelskiej i chciałaby rozwijać się w tym obszarze (początek 2024).
Webinarium informacyjne: 12 września o godz. 15:00
Zapraszamy na webinarium informacyjne dla wszystkich organizacji zainteresowanych pierwszym naborem - możesz się zgłosić poprzez ten formularz. Webinar odbędzie się online poprzez platformę Zoom (kliknij tutaj). Więcej informacji można znaleźć na podstronie programu.
„Wydział partycypacji” jest częścią projektu PROTEUS koordynowanego przez Transatlantic Foundation realizowanego w ramach programu EU Citizens, Equality, Rights and Values (CERV). PROTEUS zajmuje się wyzwaniami stojącymi przed społeczeństwem obywatelskim, takimi jak: upadek demokracji, polaryzacja społeczeństwa i polityczna autokratyzacja, które osłabiają funkcjonowanie i witalność społeczeństwa obywatelskiego w ośmiu krajach Europy Środkowej: Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Ogólnym celem projektu jest wzmocnienie organizacji społeczeństwa obywatelskiego i inicjatyw obywatelskich, a także wzmocnienie pozycji działaczy społecznych, tak aby byli w stanie chronić, promować i podnosić świadomość europejskich wartości i praw podstawowych oraz praw UE obywateli zgodnie z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.
Program dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.