Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

VI edycja Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego dla autorów i autorek piszących o edukacji!

Reklama
Nabór od 01.06.2023 do 30.06.2023 23:59
Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego
Magdalena Gołębiowska, koordynatorka konkursu mgolebiowska@efc.edu.pl, +48 606 770 363
Łączny budżet nieznany
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Trwa VI edycja Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego, organizowana przez Fundację EFC. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest autorom i autorkom publikacji dotyczących edukacji w trzech kategoriach – naukowej, publicystycznej i specjalistycznej. To forma docenienia prac, które trafnie odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji, a tych przed nami coraz więcej.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to jedyna inicjatywa w Polsce, która łączy naukowców i naukowczynie, dziennikarzy i dziennikarki, nauczycieli i nauczycielki, tworząc przestrzeń wymiany myśli wokół edukacji ponad dziedzinami i podziałami. – Stworzyliśmy tę Nagrodę po to, by edukacja miała ważne, i właściwe jej, miejsce w przestrzeni publicznej, a piszący o niej – docenienie. Chcemy oddać głos ekspertom i ekspertkom – zależy nam, by dzięki konkursowi zostali usłyszani. Statuetka trafia również do środowiska dziennikarskiego. Publicyści są naszymi sojusznikami w tym, żeby tematy edukacyjne trafiały do szerszego grona odbiorców. Na co dzień w fundacji działamy w szkole i wokół niej. Jednak szkoła nie może funkcjonować i zmieniać się bez zaangażowania i w oderwaniu od reszty świata – mówi Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC.

Jakie są cele konkursu? – Zależy nam, by wszystkie osoby, które otrzymują tę Nagrodę nie tylko pokazały, że interesują się edukacją i że ją rozumieją, ale także mają propozycję, jak można iść w dobrym kierunku, jak można zmieniać klasę, szkołę, a może nawet cały świat przez to, że się bada i zmienia różne obszary edukacji – wyjaśnia dr hab. Grażyna Czetwertyńska, członkini Kapituły Nagrody. 

Kim jest patron konkursu? Roman Czernecki był pedagogiem, który z pasją zmieniał polską edukację na lepsze przez kilkadziesiąt lat. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie. Po wojnie założył szkołę w Szczekocinach. Angażował się w doskonalenie metod nauczania. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze, prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, wykładowcą historii filozofii na Politechnice Warszawskiej. 

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to docenienie tych, którzy o edukacji piszą z pasją, z uwagą na to, co aktualne i poruszające. Do tej pory Fundacja EFC nagrodziła już 22 prace spośród 993 zgłoszonych do konkursu, a do współpracy zaprosiła 30 recenzentów i recenzentek. 

Jak zgłosić się do konkursu? Zgłoszenia dokonuje autor lub współautor publikacji. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest w trzech kategoriach: 

  • naukowej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej i rozdziały w monografii zbiorowej,

  • publicystycznej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej,

  • specjalistycznej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej o charakterze branżowym, skierowane do edukatorów, nauczycieli, dyrektorów szkół.

Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2023 roku. Szczegółowe informacje na: https://efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego.

Reklama