Codziennie dostarczamy ci aktualnych i sprawdzonych informacji o trzecim sektorze Twój portal prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor. Wesprzyj NGO.PL >
Pogotowie Feministyczne wspiera pilne działania na rzecz praw kobiet, osób niebinarnych, transpłciowych i queer. Z grantów skorzystać mogą kolektywy i organizacje, które czują się częścią ruchu feministycznego oraz w których decydującą rolę mają kobiety i/lub osoby niebinarne transpłciowe, interpłciowe i queer.
W naszym rozumieniu działanie jest pilne, jeśli trzeba podjąć je szybko w związku z nową, niespodziewaną sytuacją, np. nagłym zagrożeniem lub szansą na feministyczną zmianę. Finansujemy wyłącznie działania na rzecz osób mieszkających w Polsce.
Maksymalna kwota, którą można otrzymać w ramach pilnego grantu, wynosi 3000 złotych. Nabór odbywa się w trybie ciągłym przez formularz online. O tym, czy otrzymałyście grant, dowiecie się maks. 7 dni roboczych po złożeniu wniosku.
Jakie grupy wspieramy
Grantobiorczyniami FemFundu mogą zostać organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i kolektywy, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce.
Ważne jest dla nas wspieranie grup i organizacji, zrzeszających i działających na rzecz osób szczególnie narażonych na dyskryminację.
Jeśli tak, jak my, wierzycie w głęboką, feministyczną zmianę, która uderza w struktury reprodukujące wszelkie formy opresji i burzy tradycyjne relacje władzy – to grant dla Was. Jeśli, tak jak nam, bliski jest Wam feminizm oparty na sprawiedliwości społecznej, intersekcjonalności, inkluzywności, samostanowieniu osób, solidarności – to grant dla Was.
Nie wspieramy grup/organizacji, które podważają prawa niektórych kobiet, dziewcząt i/lub praw osób queer, niebinarnych, interpłciowych i transpłciowych, ze względu na to kim są, pracę, którą wykonują, lub ich pozycję w społeczeństwie.
W pierwszej kolejności chcemy wspierać te grupy, które realizują feministyczne wartości w swoich codziennych praktykach (np. poprzez kolektywne podejmowanie decyzji, troskę o dobrostan zespołu, dbanie o dostępność swoich działań), mają jasną wizję swojego rozwoju oraz długofalowej feministycznej zmiany.
Do zgłaszania swoich potrzeb chciałybyśmy szczególnie zachęcić grupy i organizacje aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi (Łódź, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław).
Tutaj zapoznacie się ze szczegółowymi zasadami działania Pogotowia Feministycznego:
Zasady działania Pogotowia Feministycznego – docx (25 KB)
Zasady działania Pogotowia Feministycznego – pdf (105 KB)
Jak złożyć wniosek?
Wniosek możecie złożyć przez formularz internetowy pod adresem www.
Wzór wniosku w formacie docx i pdf możecie też pobrać poniżej.
Uwaga: wzór wniosku publikujemy pomocniczo, by ułatwić przygotowanie treści przed złożeniem wniosku przez formularz.
Wzór wniosku do Pogotowia Feministycznego – docx (23 KB)
Wzór wniosku do Pogotowia Feministycznego – pdf (101 KB)
Jeśli z powodów bezpieczeństwa nie chcecie wysyłać wniosku przez formularz internetowy, możecie przekazać go nam poprzez wiadomość e-mail szyfrowaną kluczem PGP – odezwijcie się do nas na e-mail granty@femfund.pl lub telefon 531 715 904, podeślemy.
Pogotowie Feministyczne działa, bo:
- wiemy, że aktywizm dzieje się 24 godziny na dobę, a aktywistki na co dzień mierzą się z kryzysowymi sytuacjami,
- widzimy, że czasem zdarza się niepowtarzalna szansa na działanie – „okno pogodowe” na feministyczną zmianę,
- chcemy, żeby osoby działające na rzecz zmiany społecznej mogły w sytuacjach zagrożenia zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobrostan.
Więcej informacji…
na temat ubiegania się o grant Pogotowia Feministycznego, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na naszej podstronie Masz pytanie?
Dowiecie się tam m.in. o:
- procesie zgłaszania swoich potrzeb do Pogotowia Feministycznego;
- sposobie i czasie przyznawania grantów;
- rozliczaniu grantu.