Codziennie dostarczamy ci aktualnych i sprawdzonych informacji o trzecim sektorze Twój portal prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor. Wesprzyj NGO.PL >
Utworzenie i działanie ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży z potrzebami wynikającymi z zaburzeń psychicznych...
Otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na realizację w latach 2023–2024 zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” w formie wsparcia realizacji zadania ogłoszony uchwałą nr 410/392/23 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 21 marca 2023 r.
Lp. |
ZADANIE: |
Wysokość środków publicznych (w zł) |
1 |
Utworzenie i działanie ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży z potrzebami wynikającymi z zaburzeń psychicznych |
5 000 000, w tym: 1) 2023 r. – 2 500 000; 2) 2024 r. – 2 500 000; |
Zadanie realizowane na podstawie umów dwuletnich.
Oferent może złożyć NIE WIĘCEJ niż 1 ofertę w powyższym zadaniu publicznym. Maksymalna kwota dofinansowania dla oferty wynosi:
- w 2023 r. – 1 250 000 zł;
- w 2024 r. – 1 250 000 zł;
Zadania publiczne są realizowane w formie wsparcia realizacji zadania zgodnie z ust. II pkt 3 i 4 ogłoszenia konkursowego, tzn że oferent ma obowiązek wniesienia wkładu własnego finansowego i/lub wkładu własnego osobowego w kalkulacji kosztów oraz w źródłach finansowania zadania publicznego. Oferent może również wnieść wkład własny rzeczowy, przy czym wkład rzeczowy nie może być jedyną wniesioną formą wkładu własnego w realizację zadania publicznego. W przypadku wniesienia wkładu rzeczowego w realizację zadania jego wycena jest również obowiązkowa i należy ją wykazać w ofercie w części V Kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji zadania oraz w przewidywanych Źródłach finansowania kosztów realizacji zadania. Wnoszony wkład rzeczowy w realizację zadania opisuje się w ofercie i jest on brany pod uwagę przy ocenie oferty. Łączna wartość całego wkładu własnego powinna być nie mniejsza niż 10% zakładanej całej kwoty realizacji zadania publicznego.
Informacje specyfikujące zadanie:
Odbiorcami zadania publicznego będą dzieci i młodzież, doświadczające kryzysów psychicznych, a rekrutacja do udziału w zadaniu będzie przebiegać w oparciu o lokalną sieć placówek edukacyjnych i/lub jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.
Informacje szczegółowe specyfikujące zadanie:
- Zadanie publiczne realizowane na podstawie umów dwuletnich w latach 2023–2024 polegające na utworzeniu i działaniu nowych ośrodków wsparcia dla dzieci
i młodzieży (dalej: „OW”):- do OW mogą być przyjęte dzieci oraz młodzież, doświadczające kryzysów psychicznych,
- oferent zobowiązany jest do opracowania regulaminu organizacyjnego działania OW, który będzie określał w szczególności godziny pracy w czasie realizacji zadania,
- OW funkcjonuje w ramach sieci – minimum 4 ośrodków działających w ramach jednej oferty,
- OW funkcjonuje przez cały rok (w ramach niniejszego zadania publicznego max. 2 lata budżetowe), 5 dni roboczych w tygodniu, co najmniej 5 godzin dziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb uczestników i ich rodzin; w wyjątkowych przypadkach liczba dni i godzin funkcjonowania OW może zostać dostosowana do lokalnych potrzeb.
- W ramach zadania publicznego Oferent zapewnia rekrutację uczestników zadania:
- należy podać opis bieżącej rekrutacji uczestników zadania,
- ewaluacja realizacji zadania prowadzona przez Oferenta co 6 miesięcy – wynik ewaluacji decyduje o dalszym uczestnictwie w projekcie.
- Liczba uczestników OW nie mniej niż 15 osób – należy opisać potrzeby i oczekiwania uczestników OW.
- Usługi w OW są nieodpłatne.
- Należy opisać potencjał Oferenta.
- Należy opisać sposób zarządzania zadaniem i OW.
- W przypadku zgłoszenia takiej konieczności przez uczestnika, Oferent zapewnia transport dla uczestników zadania.
- Oferent zatrudni wystarczającą liczbę opiekunów dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom OW.
- Kadra OW powinna być zatrudniona na takim poziomie etatowym, aby zapewnić bezproblemową realizację wszystkich zakładanych celów zadania publicznego.
- Oferent zapewnia specjalistyczne usługi opiekuńcze na terenie OW zgodnie ze standardami, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych, w zakresie aktywizacji:
- fizycznej,
- intelektualnej,
- integracyjnej,
- kulturalno-oświatowej,
– np. opiekuna, terapeuty zajęciowego, logopedy, organizatora życia kulturalnego i innych w zakresie określonym w celach zadania publicznego.
Oferent zapewnia zaplecze lokalowe OW zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Oferent zapewni funkcjonowanie OW zgodnie z przepisami prawa podczas pandemii Covid-19. Oferent powinien w ofercie przedstawić kompleksową koncepcję metod terapeutycznych wskazanych w celach realizacji zadania publicznego. Przez świadczone usługi w OW nie należy rozumieć świadczenia procedur medycznych, o których mowa w art. 5 pkt 42 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674 i 2770).
Zaleca się, aby działania prowadzone w ramach całego zadania zostały w ofercie opisane z wyraźnym podziałem na poszczególne lata 2023, 2024 według schematu:
- Działania prowadzone w roku 2023 - zakres działań, planowany poziom rezultatów do osiągnięcia w danym roku
- Działania prowadzone w roku 2024 - zakres działań, planowany poziom rezultatów do osiągnięcia w danym roku
- Zbiorczy opis rezultatów prowadzonych działań na cały okres realizacji zadania stanowiący sumę z lat 2023 - 2024
Dodatkowe punkty w ramach oceny merytorycznej kryteriów wynikających ze specyfiki zadania przyznawane będą za doświadczenie w prowadzeniu działań z zakresu deinstytucjonalizacji opieki nad dziećmi i młodzieżą, które doświadczyły kryzysów psychicznych, uzależnień, a także przejawiają zachowania agresywne i autoagresywne, nieprzerwanie[1]) co najmniej w 2 latach poprzednich, tj. w roku 2021 i 2022 (od 0 pkt do 10 pkt):
- brak doświadczenia (0 pkt),
- doświadczenie - nieprzerwanie co najmniej w 2 latach poprzednich, tj. w roku 2021 i 2022 (10 pkt).
[1]) Nie dotyczy odgórnie narzucanych przez organy państwowe okresów przestoju spowodowanych pandemią Covid-19.
Zaleca się, by informacje dotyczące dodatkowych punktów w ramach oceny merytorycznej kryteriów wynikających ze specyfiki zadania konkursowego zawarte były (opisane bezpośrednio, czytelnie i syntetycznie) w pkt VI. „Inne informacje” oferty.
Informacje o projektowanym poziomie zapewnienia dostępności powinny zostać zawarte w pkt III.3 oferty, tj. Syntetyczny opis zadania, gdyż poziom ten podlega ocenie merytorycznej i ma znaczący wpływ na punktację.
Szczegłowe informacje dotyczące otwartego konkursu ofert znajdują się w ogłoszeniu konkursowym.
Oferent, który nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym powinien załączyć do oferty w systemie Witkac.pl kopię aktualnego wyciągu z innego rejestru lub ewidencji, ewentualnie inny dokument potwierdzający jego status prawny.
Wymagane jest wypełnienie tabeli w pkt III.6 oferty, tj. Dodatkowe informacje dot. rezultatów realizacji zadania publicznego – Planowany poziom osiągnięcia wszystkich rezultatów realizacji zadań w ofercie powinien zostać określony zarówno w sposób konkretny, policzalny i mierzalny, jak również jakościowy (specyficzny dla danego zadania publicznego).
Wymagane jest, aby w ofercie w opisie zasobów kadrowych, nie były zawarte dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, itp.).
W przypadku utrzymującej się pandemii SARS-CoV-2 w trakcie realizacji zadania publicznego, Oferent powinien być przygotowany do realizacji działań z zachowaniem reżimu sanitarnego. Gotowość do takiej realizacji działań powinna być opisania w ofercie.
Po złożeniu oferty w systemie Witkac.pl nie trzeba przesyłać do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej papierowego potwierdzenia złożenia oferty.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl