Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Program grantowy „Bezgraniczni Przyjaciele” Fundacji Świętego Mikołaja i IKEA

Reklama
Nabór od 09.03.2023 do 06.04.2023 23:59
Fundacja Świętego Mikołaja
Łączny budżet nieznany
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje od 5 tys. do 35 tys. PLN
Młodzież, Dzieci, Cudzoziemcy, migranci
Fundacja Świętego Mikołaja we współpracy z IKEA uruchamia nowy program wspierający integrację, rozwój i dobrostan dzieci i młodzieży z Ukrainy. Inicjatywa ma formułę programu grantowego dla lokalnych organizacji i instytucji chcących wspólnie działać na rzecz dzieci z Ukrainy, które w Polsce znalazły swoje schronienie.

IKEA przekazała Fundacji Świętego Mikołaja środki, z których zostaną sfinansowane działania wspierające integrację dzieci z Ukrainy. W ramach zaplanowanych projektów lokalne organizacje i instytucje będą mogły organizować zajęcia integracyjne, spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży z Ukrainy – zajęcia z zakresu kultury, sztuki, sportu, zajęcia zainteresowań, zajęcia opiekuńcze, korepetycje, gry, zabawy. 

Ponadto, planowane są  wycieczki krajoznawcze, tematyczne i wyjazdy wakacyjne dla dzieci z Ukrainy, a także lekcje nauki języka polskiego. Pomoc umożliwi prowadzenie grupy wsparcia, zajęć terapeutycznych i konsultacji psychologicznych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Ponadto, IKEA pomoże przygotować i wyposażyć miejsca, w których odbywają się zajęcia integracyjne, spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Nabór wniosków trwa od 9 marca do 6 kwietnia 2023 roku poprzez formularz online dostępny na stronie mikolaj.org.pl. Można wnioskować o kwotę od 5 000 zł do 35 000 zł na projekty realizowane lokalnie od 1 maja do 31 sierpnia 2023 roku.

O granty mogą ubiegać się organizacje i instytucje bezpośrednio pracujące z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy, w tym: domy kulturybibliotekiszkoły i ośrodki szkolno-wychowawczelokalne organizacje pozarządowe pracujące bezpośrednio z dziećmi.

„Ostatni rok był wyjątkowo trudny dla rodzin z Ukrainy, szczególnie dla mam i dzieci, które w ucieczce przed wojną znalazły schronienie w Polsce. Z myślą o najmłodszych, razem z IKEA Retail uruchamiamy nowy program grantowy „Bezgraniczni Przyjaciele” dla lokalnych organizacji i instytucji, które wspólnie z nami chcą pomagać najmłodszym. Celem programu jest stworzenie bezpiecznych i przyjaznych miejsc dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Będą to miejsca wspierające proces integracji, rozwijanie pasji i talentów dzieci oraz ich harmonijny rozwój i dobrostan psychiczny. Dzięki niemu, każdego dnia będziemy udzielali systemowego wsparcia, a to wszystko  pod opieką wykwalifikowanych osób. Jestem szczęśliwa i chciałabym bardzo podziękować IKEA Retail za przekazaną darowiznę na nasz wspólny cel. Bardzo ważne jest dla nas wsparcie naszych darczyńców. Dzięki nim możemy działać długofalowo i na szeroką skalę.” – mówi Joanna Paciorek, Dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

„Wśród wszystkich tych osób, które ucierpiały w wyniku wojny w Ukrainie szczególną opieką należy otoczyć dzieci, które musiały opuścić swój dom. Wspieranie najmłodszych jest dla IKEA od wielu lat jednym z priorytetów – stąd propozycja programu grantowego. Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mogli współpracować z Fundacją Świętego Mikołaja i to w tak ważnej kwestii. Jesteśmy świadomi tego, że wspieranie inicjatyw, które burzą granice i budują przyjaźnie to kluczowa dziś potrzeba. Mamy nadzieję, że nasz program grantowy stworzy oraz pomoże lokalnie prowadzić działania i tworzyć miejsca, które łączą dzieci i budują atmosferę bezpiecznego, ciepłego domu.” - mówi Judyta Rozmus, Liderka Projektu Wsparcia Osób z Doświadczeniem Uchodźczym, IKEA Retail w Polsce.

Fundacja Świętego Mikołaja od 2019 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy. Przez 3 lata prowadziła świetlicę dla dzieci wewnętrznie przesiedlonych w Mariupolu. Świetlica została zbombardowana w wyniku agresji wojsk rosyjskich w marcu 2022 roku. Od kwietnia 2022 roku prowadzi nieprzerwanie działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja. W pierwszych miesiącach zaostrzenia konfliktu zbrojnego, uruchomiła 62 punkty w różnych miejscach w Polsce. Od września 2022 roku utrzymuje 32 Przystanie. Dzięki wysiłkowi, dobrej współpracy z lokalnymi partnerami i zaangażowaniu darczyńców, pomoc dotarła już do 6,5 tysiąca dzieci. W grudniu 2022 roku zaczęła także działać Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku. Każdego dnia odwiedza ją wiele dzieci wewnętrznie przesiedlonych. 

Od początku wojny w Ukrainie schronienie w Polsce znalazło ponad 800 000 dzieci z Ukrainy. Dzieci potrzebują pilnie pomocy, aby móc harmonijnie rozwijać się, integrować z rówieśnikami, uczyć i wzrastać w zdrowiu. Z myślą o nich wspólnie z firmą IKEA Fundacja Świętego Mikołaja  otwiera nowy program pomocowy, który obejmie pomocą kolejne dzieci.

Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja
Reklama