Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Codziennie dostarczamy ci aktualnych i sprawdzonych informacji o trzecim sektorze Twój portal prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor. Wesprzyj NGO.PL >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Nabór od 20.02.2023 do 30.03.2023 12:00
Stowarzyszenie Centrum PISOP
Łączny budżet 570 tys. PLN
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje do 7 tys. PLN
Organizacje pozarządowe, Dorośli, Dzieci, Cudzoziemcy, migranci
Po raz kolejny wielkopolskie młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogą starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na społeczne działania. Tegoroczna pula środków to ponad 570 tys. zł.

20 lutego ruszyła dziewiąta edycja Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara. O dofinansowanie mogą starać się młode organizacje pozarządowe (maksymalnie 5-letnie) oraz grupy nieformalne w imieniu własnym lub z Patronem (ze wsparciem doświadczonej organizacji). Maksymalna wartość mikrodotacji to 7.000 zł. Konkursowe wsparcie corocznie dociera do mniejszych lub większych miejscowości. Konkurs kładzie ogromny nacisk na zaangażowanie różnych grup społecznych w sprawy swojego regionu, zachęcenie ich do wyjścia z domu i współpracy w grupie.

– Dajemy szansę tym, którzy dopiero zaczynają społeczną przygodę, ale też tym, którzy kontynuują zapoczątkowane w poprzednich edycjach pomysły. Zapewniamy nie tylko środki na działania, ale też wsparcie doradców na każdym ich etapie. Myślę, że to czynniki, które wyróżniają Wielkopolską Wiarę na tle innych konkursów – mówi Joanna Piechocka, koordynatorka projektu.

Oferty można składać za pośrednictwem generatora dostępnego po zalogowaniu na stronie www.pisop.org.pl do 30 marca 2023 r., do godz. 12.00. W ubiegłorocznej edycji Wielkopolska Wiara dofinansowała 95 pomysłów.

– Udział w projekcie pozwolił nam uwierzyć, że jest możliwe uzyskanie środków dla KGW. Dzięki niemu mogliśmy zrealizować przedsięwzięcia, na które brakowało funduszy z innych źródeł, a prace w ramach projektu zintegrowały mieszkańców naszej wsi – komentuje przedstawicielka jednego z wielkopolskich kół gospodyń.

Chcesz wiedzieć więcej? Weź udział w jednym z organizowanych spotkań informacyjnych (szczegóły na profilu facebookowym konkursu) lub przeczytaj poniższą rozmowę z doradcą.

Rozmowa z Piotrem Kotlarkiem, doradcą Wielkopolskiej Wiary

Jaka jest pula tegorocznego konkursu mikrodotacji?

W tym roku to 570 tys. zł. Jest to pula zbliżona do zeszłorocznej. To oznacza, że dofinansujemy co najmniej 81 projektów w Wielkopolsce.

Jakie inicjatywy będą dofinansowane i co jest ważne dla oceniających?

Przede wszystkim takie, w których widać aktywność ludzi. Chodzi nam o to, by jak najwięcej osób było zaangażowanych w projekt. Nie mam tu na myśli uczestniczenia, choć to też jest ważne, ale wspólnego podejmowania decyzji, ustalania szczegółów, przygotowywania wydarzeń, współpracy oraz ich integracji. Lepiej, gdy w projekcie bierze udział mała, ale w pełni zaangażowana grupa, aniżeli setka osób, które tylko biernie się przyglądają. Tematyka projektów jest drugorzędna. Mogą to być inicjatywy sportowe, edukacyjne, wsparcie osób starszych, szeroko pojęta kultura czy inne obszary.

Chcę kontynuować rozpoczęty w poprzedniej edycji pomysł. Jakie są szanse na dofinansowanie?

To zależy. Jeżeli mieszkańcy czują niedosyt i chcą robić więcej lub mają kolejne pomysły na projekt, to taka kontynuacja jest jak najbardziej wskazana. Przykładowo w jednym projekcie mieszkańcy zbierali materiały na temat przeszłości swojej wsi, które posłużyły do zorganizowania wystawy będącej jednocześnie integracją. Teraz chcieliby te materiały wykorzystać wzbogacając częściowo o nowe i wydać np. w formie zdigitalizowanej. Jest to jednocześnie coś co już było, ale z nowymi elementami. Każdy projekt przynosi pewną zmianę i jest pretekstem do kolejnych działań. Błędem jest jednak składanie projektów, bez pewnego rodzaju aktualizacji. Projekt zawsze odpowiada na bieżące potrzeby, te zeszłoroczne mogą być podobne, ale na pewno nie będą identyczne.

Co nowego słychać w edycji 2023?

Przede wszystkim w tej edycji chcemy w większym stopniu wesprzeć młode organizacje pozarządowe w ich rozwoju. Dlatego podmioty, które wpisują się w naszą definicję młodej organizacji pozarządowej i które nie składały wniosków w dwóch poprzednich edycjach, mogą liczyć na 5 dodatkowych punktów, co z pewnością zwiększa ich szansę na otrzymanie środków.

Czy złożenie wniosku jest trudne?

Samo złożenie trudne nie jest. Wystarczy wypełnić formularz w naszym generatorze na stronie internetowej www.pisop.org.pl i czekać na ocenę. Nie wymagamy na tym etapie żadnych dokumentów, podpisów, wizyt w biurze itd. Mówimy jednak o kwestii technicznej. Wysiłek należy włożyć w zaplanowanie działań i ich uzasadnienie, a więc treść wniosku. Z pewnością trzeba nad tym trochę pomyśleć, aby liczyć na sukces.

Co udział w Wielkopolskiej Wiarze daje młodym organizacjom/grupom nieformalnym?

Najbardziej prozaiczny powód to dofinansowanie działań, które organizacje czy mieszkańcy chcą zrobić w swojej okolicy. Jednak idea Wielkopolskiej Wiary polega na wsparciu poziomu najbardziej oddolnego, czyli organizacji niedawno powstałych, małych lub nawet osób, które organizacji w ogóle nie mają. Takie grupy albo nie mają możliwości pozyskiwania dotacji albo dopiero się tego uczą. Dlatego w ramach konkursu uczymy jak pisać projekty, konsultujemy je, podpowiadamy. Zarówno na etapie składania wniosków, realizacji działań, jak i ich rozliczania. Wiele organizacji mówi, że Wielkopolska Wiara pozwoliła im się rozwinąć i działają teraz na większą skalę, pozyskując z sukcesem środki finansowe z innych źródeł.

Czy w każdej sprawie mogę kontaktować się z doradcami?

W każdej. Jesteśmy, aby podpowiadać pomysły, sposób opisywania projektów czy kwestie związane z generatorem. Można się z nami kontaktować telefonicznie, mailowo oraz na miejscu w biurach w Poznaniu i w Lesznie.

Co będzie, jeśli nie otrzymam dofinansowania?

Trzeba pamiętać, że jest to konkurs. Złożenie wniosku nie gwarantuje otrzymania pieniędzy. Środki finansowe przeznaczone na konkurs nigdy nie wystarczą, aby dofinansować wszystkie pomysły. Można złożyć projekt dobry, ale inne będą ocenione lepiej i środków niestety nie wystarczy. Nie należy się zrażać, ale spróbować wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie także w innych miejscach. Możemy podpowiedzieć jakie instytucje również przekazują środki na podobne inicjatywy oraz skonsultować projekty i przeanalizować karty oceny.

Jak wygląda realizacja projektu, jeśli otrzymam dofinansowanie?

Każdy realizator ma przydzielonego opiekuna. Jego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem projektu. Można się z nim kontaktować przez cały czas i zadawać wszelkie pytania związane z działaniami, wydatkowaniem środków, dokumentacją projektową itd.

Dlaczego nie warto czekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili?

Złożenie wniosku odbywa się za sprawą generatora na naszej stronie internetowej. Zawsze istnieje ryzyko problemów technicznych. Ostateczny termin to 30 marca godzina 12.00. Złożenie wniosku nawet minutę później nie będzie możliwe.

Źródło: Stowarzyszenie Centrum PISOP
Reklama