Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl
„Prowadzenie działań profilaktycznych na terenie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy w 2023 roku w zakresie przeciwdziałania...
Adresaci zadania:
mieszkańcy Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, w szczególności :
- Dzieci i młodzież uczęszczające do placówek oświatowych znajdujących się na terenie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
- Rodzice i/lub opiekunowie prawni dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek oświatowych znajdujących się na terenie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
- Kadra pedagogiczna placówek oświatowych znajdujących się na terenie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
Obszar realizacji zadania:
Dzielnica Bemowo m.st. Warszawy – w szczególności obszary problemów społecznych zawarte w załączniku nr 1 do Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii m.st. Warszawy na lata 2022-2025, w szczególności z rejonów ulic: Jana Blatona, Mieczysława Wolfkego, Czerwonych Maków, Secemińskiej, gen. Waleriana Czumy, gen. Tadeusza Pełczyńskiego, mjr Henryka Sucharskiego.
Metody realizacji zadania:
Realizacja programów profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu oraz uzależnień behawioralnych o potwierdzonej skuteczności na wszystkich poziomach edukacji (przedszkole, szkoła podstawowa i ponadpodstawowa) oraz działania edukacyjne adresowane do rodziców, opiekunów i nauczycieli, ukierunkowe na wzrost wiedzy i komepetencji wychowawczych (warsztaty, szkolenia), w tym profilaktyka uzaleźnień behawioralnych.
- Preferowane programy profilaktyczne rekomendowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii (bank rekomendowanych programów znajduje się na stronie internetowej https://www.programyrekomendowane.pl).
- Programy nowatorskie i innowacyjne, o potwierdzonej skuteczności, zgodnie z wytycznymi Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii m.st. Warszawy na lata 2022-2025.
- Program powinien być zgodny ze Standardem jakości programów profilaktycznych realizowanych w szkołach i placówkach oświatowych oraz placówkach wsparcia dziennego, wynikających z uchwalonego Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii m.st. Warszawy na lata 2022-2025. Musi stanowić zamkniętą strategię, która będzie podlegała systematycznej ewaluacji oraz ocenie skuteczności.
- W przypadku programów realizowanych w placówkach oświatowych wymagana jest zgoda dyrektora placówki na jego realizację.
- Do sprawozdania końcowego z realizacji zadania publicznego wymagane jest dołączenie pisemnego potwierdzenia przeprowadzenia zajęć, podpisanego przez dyrektora placówki.
- Działania mają przyczynić się do poprawy społecznego funkcjonowania dzieci i młodzieży oraz ich rodziców/opiekunów prawnych i kadry pedagogicznej w środowisku szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym.
- Działania profilaktyczne będą podlegały systematycznej ewaluacji oraz ocenie skuteczności, która zostanie przedstawiona w sprawozdaniu końcowym. Ewaluacja musi zawierać odniesienie do wskaźników określonych w ogłoszeniu bądź samodzielnie określonych przez oferenta.
- Wymagane jest posiadanie przez oferenta doświadczenia w realizacji zadania o podobnym charakterze.
- Zaleca się wdrażanie nowatorskich i modelowych rozwiązań w zakresie profilaktyki uzależnień.
- Zaleca się określenie celu projektu, który powinien wiązać się z celem zadania konkursowego, w ramach którego można otrzymać dotację.
- Wymagane jest określenie w ofercie zakładanych rezultatów zadania publicznego i ich trwałości. Rezultaty powinny być realistyczne i mierzalne.
- Wymagane jest przedstawienie szczegółowego planu rekrutacji oraz przeprowadzenie rekrutacji uczestników.
- Wymagane jest określenie w ofercie kwalifikacji osób, które będą realizatorami poszczególnych działań (np. wskazanie pożądanego wykształcenia i doświadczenia zawodowego do przeprowadzenia działań profilaktycznych).
- Wymagana dokumentacja: lista uczestników, konspekt zajęć grupowych, raport z ewaluacji.
- Kosztorys zadania ma być czytelny, tj. w jednej pozycji kosztorysu musi zawierać się jeden rodzaj kosztów.
- W przypadku otrzymania dotacji oferent jest zobowiązany do opracowania ankietowej weryfikacji osiągnięcia rezultatów realizacji zadania.
- Po podpisaniu umowy, każdy podmiot realizujący zadanie publiczne będzie zobowiązany do przesłania drogą mailową szczegółowego, zaktualizowanego harmonogramu działań. W trakcie realizacji zadania, każdą zmianę terminu należy zgłosić drogą mailową do Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowotnej.
- Realizator zapewni odpowiedni lokal do prowadzenia zajęć na terenie Dzielnicy Bemowo.
- W przypadku projektów, których rozpoczęcie jest wcześniejsze niż ogłoszenie wyników konkursu, wydatkowanie środków finansowych z dotacji jest możliwe od dnia ogłoszenia wyników konkursu ofert, zaś wydatkowanie innych środków finansowych jest możliwe od dnia rozpoczęcia realizacji zadania.
- W przypadku ograniczeń uniemożliwiających realizację zadania w sposób stacjonarny dopuszcza się, aby projekt zakładał realizację zadania w sposób zdalny ( z wykorzystaniem dostępnego sprzętu, narzędzi i komunikatorów internetowych).
- Przed dopuszczeniem do realizacji oferent zweryfikuje osoby biorące udział w wykonywaniu czynności związanych z wychowaniem, edukacją i opieką nad dziećmi i młodzieżą, pod kątem figurowania tych osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym. Przy wykonywaniu zadania w ww. zakresie nie będą brały udziału osoby, które widnieją w Rejestrze lub nie zostały poddane weryfikacji pod kątem figurowania w Rejestrze, co do których oferent powziął informację, że w stosunku do nich prowadzone są postępowania karne, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl