Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl
Wspieranie działań w obszarze przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii i przemocy w rodzinie w Dzielnicy Śródmieście m.st...
Adresaci zadania: Dorośli oraz dzieci i młodzież w wieku 3-26 lat i ich rodziny, zagrożone lub dotknięte uzależnieniem i przemocą z obszaru Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Rodzaje działań:
- Zapewnienie dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom pomocy w zakresie zaspokajania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, tworzenie i upowszechnianie działań profilaktycznych, edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem uzależnienia.
- Objęcie dzieci i młodzieży pomocą świadczoną przez streetworkerów/pedagogów podwórkowych/pedagogów ulicznych (wg opracowanych standardów pracy środowiskowej) – nie mających charakteru placówek wsparcia dziennego realizowanych w formie podwórkowej.
- Zapewnienie dostępu do poradnictwa rodzinnego (w tym doradztwo, pomoc psychologiczna, pedagogiczna, prawna i inna) w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.
- Realizacja programów profilaktycznych, doradczych, psychoedukacyjnych, pomocy psychologicznej, grup wsparcia i samopomocy z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie skierowanych do rodzin i osób zagrożonych lub dotkniętych przemocą.
- Realizacja programów wsparcia, pomocy psychologicznej i samopomocy dla dorosłych i dzieci doznających przemocy w rodzinach uzależnionych.
- Realizacja programów z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie skierowanych do osób doznających i stosujących przemoc.
- Zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do różnych bezpłatnych form spędzania czasu wolnego, rozwijających ich zainteresowania własne jako element całorocznej pracy z dziećmi i/lub młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.
Oczekiwania w ramach realizacji zadania:
- 50 % uczestników zadania powinna pochodzić z obszaru zalecanej szczególnej koncentracji problemów społecznych.
- dofinansowane będą działania realizowane na terenie Dzielnicy Śródmieście (w lokalach znajdujących się na terenie Dzielnicy z uwzględnieniem wyjść, wycieczek itp. poza teren Dzielnicy).
- przeprowadzenie ewaluacji działań
Na etapie przygotowywania projektu oferent powinien uwzględnić następujące priorytety:
Kompleksowe podejście do rozwiązywania problemów, współpraca z innymi podmiotami, oferta dostosowana do różnych grup odbiorców i problemów;
Otwartość usług na różne grupy społeczne m.in. mniejszości seksualne, cudzoziemców i inne. Współpraca z uwzględnieniem istotnych partnerów publicznych i niepublicznych;
Myślenie i działanie w kategoriach inkluzji społecznej, aktywności społecznej i zawodowej- przywracania godności, samodzielności, odpowiedzialności za siebie i innych; Rozwijanie współpracy z podmiotami i organizacjami działającymi lokalnie.
Oferent w ofercie w pkt. VI oferty: „Inne informacje” składa deklaracje współpracy podając liczbę wydarzeń organizowanych przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Wydział Sportu i Spraw Społecznych, w których bezpłatnie weźmie udział, jako czynny podmiot biorący udział w wydarzeniach (wymagany udział w przynajmniej jednym takim wydarzeniu).
W przypadku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią w kraju zaproponowane działania w ramach oferty mogą być realizowane w formie stacjonarnej lub zdalnej, z wykorzystaniem dostępnego sprzętu, narzędzi i komunikatorów internetowych oraz z uwzględnieniem przepisów i wytycznych GIS i Ministerstwa Zdrowia.
Zgodnie z wytycznymi PARPA:
- możliwy jest zakup środków ochrony osobistej dla osób, które wykonują pracę związaną z bezpośrednimi kontaktami z innymi osobami,
- w przypadku nałożenia obostrzeń możliwe jest wykonywanie zdalnej pracy poprzez udzielanie porad i konsultacji telefonicznych, mailowych lub z wykorzystaniem komunikatorów i narzędzi internetowych,
- możliwy jest zakup sprzętu potrzebnego do pracy zdalnej (laptopy, telefony komórkowe, mikrofony, słuchawki itp.),
- możliwa jest zapłata za oprogramowanie i pracę informatyka, który przygotuje stanowiska niezbędne do realizacji pracy zdalnej
Wszystkie opisane powyżej elementy powinny znaleźć się w ofercie, jeśli Oferent przewiduje ww. działania i koszty realizacji zadania.
Zakupy materiałów powinny odnosić się do poszczególnych rodzajów działań określonych w ofercie.
Zakupy materiałów nie powinny przekraczać 10% wartości kosztów planowanych na realizację zadania.
W przypadku zadań, których rozpoczęcie jest wcześniejsze niż ogłoszenie wyników konkursu, wydatkowanie środków finansowych z dotacji możliwe jest od dnia ogłoszenia wyników konkursu ofert, zaś wydatkowanie innych środków finansowych możliwe jest od dnia rozpoczęcia realizacji zadania.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl