Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl
Organizacja wyjazdów profilaktycznych i socjoterapeutycznych, jako kontynuacja i uzupełnienie całorocznej pracy z dziećmi i młodzieżą...
Opis zadania:
Adresaci:
dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat z rodzin dysfunkcyjnych, biorąca systematyczny i aktywny udział w całorocznej pracy profilaktycznej i socjoterapeutycznej w ochockich placówkach wsparcia dziennego (w turnusie weźmie udział min. 30 uczestników).
Miejsce i termin realizacji zadania:
• wyjazd musi być zrealizowany pomiędzy 27 czerwca a 30 września 2023 roku,
• zadanie może być zrealizowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej lub poza jej granicami, w miejscu o walorach rekreacyjno-wypoczynkowych, atrakcyjnym dla dzieci i młodzieży pod kątem wypoczynkowym oraz spełniającym kryteria takie jak obowiązujące na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Formy pożądane:
1. zajęcia survivalowe,
2. zajęcia warsztatowe z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych oraz kształtujących umiejętności społeczne
3. dyskoteki,
4. ogniska,
5. konkursy,
6. wycieczki piesze,
7. konkursy tematyczne,
8. zajęcia promujące zdrowy styl życia,
9. zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Warunki realizacji zadania:
1. Zaleca się pobieranie świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania publicznego przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że nie może być to warunek zakwalifikowania dziecka do wyjazdu. Wysokość wkładu finansowego rodziców/opiekunów, będzie uzależniona od możliwości finansowych danej rodziny.
2. Przed realizacją wyjazdu, wskazane jest spotkanie organizacyjne z rodzicami/opiekunami dzieci biorących udział w zadaniu.
3. Podczas wyjazdu powinien być realizowany program profilaktyczny i socjoterapeutyczny.
4. Oferta na wyjazd profilaktyczny i socjoterapeutyczny musi być zgodna z założeniami harmonogramu do Programu profilaktyki i rozwiazywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na lata 2022-2025Czas trwania wyjazdu - co najmniej 10 dni.
5. Dostarczenie informacji o liczbie uczestników wyjazdu oraz zaświadczenia o zgłoszeniu wypoczynku wydane przez kuratorium oświaty do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy najpóźniej 5 dni przed wyjazdem.
6. Przedstawienie atrakcyjnego programu rekreacyjno-wypoczynkowego dla dzieci i młodzieży, w tym podczas złych warunków atmosferycznych.
7. Zapewnienie bezpiecznego transportu (aktualny przegląd techniczny autokaru, rezerwacja przedziałów dla grupy w przypadku transportu kolejowego).
8. Rekrutacja uczestników powinna odbywać się przy ścisłej współpracy z ochockimi placówkami wsparcia dziennego.
9. Obligatoryjne włączenie zajęć profilaktycznych lub/i socjoterapeutycznych ukierunkowanych na rozwój umiejętności społecznych i życiowych, zapobieganie agresji, przeprowadzenie analizy zadania pod kątem zrealizowanych celów i rezultatów.
10. Warunki organizacyjne muszą być zgodne z ustawą z 7 września 1991 r., o systemie oświaty (Dz. U. 2021 r. poz. 1915)
11. Prowadzenie dokumentacji z realizacji zadania (w tym: dziennika zajęć, harmonogramu zajęć, listy uczestników turnusu, pisemnej zgody rodziców/ opiekunów na uczestnictwo w wyjeździe, zgoda na przetwarzanie danych osobowych).
12. Ubezpieczenie przejazdu i pobytu uczestników.
13. Realizacja zadania musi odbyć się zgodnie z zasadami epidemiologicznymi, które będą obowiązywały w miejscu oraz momencie jego realizacji.
Kadra:
1. wychowawcy oraz prowadzący zajęcia muszą dysponować kwalifikacjami zgodnymi z ustawą z 7 września 1991 r., o systemie oświaty, przestrzegając warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania ze szczególnym uwzględnieniem art.92 ww. ustawy. Ponadto, niezbędne jest do realizacji turnusu zatrudnienie psychologa (obóz socjoterapeutyczny) lub/i pedagoga (obóz profilaktyczny) posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi lub młodzieżą publicznego.
2. Należy opisać kwalifikacje osób oraz ich sposób zaangażowania w realizację poszczególnych działań, z uwzględnieniem wolontariuszy oraz członków stowarzyszeń świadczących pracę społecznie) w pkt 11 formularza oferty.
3. Oferent przystępując do podpisania umowy, jednocześnie składa oświadczenie, że: "znana mu jest treść ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. 2020r. poz. 152) oraz obowiązki z niej wynikające, jak również sankcje związane z ich niedopełnieniem”.
4. Przed dopuszczeniem do realizacji zadań w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi Oferent zweryfikuje osoby biorące udział przy wykonywaniu ww. czynności pod kątem ich figurowania w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym (zwanego dalej Rejestrem). Przy wykonywaniu zadania w ww. zakresie nie będą brały udziału osoby, które: widnieją w Rejestrze lub nie zostały poddane weryfikacji pod kątem figurowania w Rejestrze lub, co do których Oferent powziął informację, że w stosunku do nich prowadzone są postępowania karne o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.”;
Wykorzystanie środków pochodzących z dotacji może obejmować:
• zakwaterowanie,
• wyżywienie,
• opiekę pielęgniarki/ratownika medycznego/lekarza,
• opiekę wychowawczą,
• opiekę ratownika (jeżeli organizator przewiduje korzystanie uczestników z kąpieliska),
• dostęp do sprzętu rekreacyjno-wypoczynkowego,
• transport uczestników do miejsca wypoczynku oraz z powrotem,
• transport z miejsca wypoczynku na wycieczki oraz z powrotem,
• ubezpieczenie uczestników wypoczynku, wolontariuszy i kadry pedagogicznej, na czas przejazdu i pobytu w miejscu wypoczynku,
• realizacja atrakcyjnego programu zajęć,
• zakup materiałów do zajęć,
• inne wydatki ściśle związane z realizowanym zadaniem i dokładnie opisane w złożonej ofercie.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl