Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl
Program Grantów Ambasady i Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Polsce - propagowanie amerykańskiej kultury w Polsce
Program dotyczy projektów, których realizacja rozpocznie się nie wcześniej niż 15 marca 2023 r. Wnioski w tej edycji programu NOFO (#WAW-NOFO-FY23-01) można składać do 4 grudnia 2022 roku.
A. KRYTERIA WYBORU:
- O granty mogą ubiegać się polskie organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne i edukacyjne, oraz media, których wnioski dotyczą obszarów tematycznych wymienionych na zamieszczonej poniżej liście.
- Organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 10 tys. dolarów.
- Wszyscy wnioskodawcy muszą posiadać status non-profit.
- Organizacja może złożyć jeden wniosek. O dofinansowanie nie powinny ubiegać się organizacje, które obecnie korzystają z przyznanego przez ambasadę grantu o wciąż otwartym statusie.
- Amerykańskie organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o granty, powinny jednak wykazać we wniosku powiązanie z lokalnym partnerem na terenie Polski.
- W przypadku organizacji warunkiem otrzymania grantu jest uzyskanie numeru NCAGE i dokonanie rejestracji w systemie SAM.gov (rejestracja zachowuje ważność przez rok). Instrukcje znajdują się w części F.
B. WYKAZ TEMATÓW:
Pozyskane fundusze muszą być spożytkowane na projekty propagujące w polskim społeczeństwie bogactwo i różnorodność kultury amerykańskiej oraz dialog kulturowy i relacje międzyludzkie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Programy muszą być realizowane w świecie rzeczywistym, z bezpośrednim udziałem osób; w ramach obecnej edycji nie przewiduje się finansowania projektów wirtualnych.
Preferowane będą projekty o charakterze innowacyjnym, które:
- przyczyniają się do nawiązywania relacji między Amerykanami i Polakami
- tworzą relacje między amerykańskimi i polskimi instytucjami, organizacjami i grupami środowiskowymi
- włączają różnorodne grupy odbiorców i beneficjentów i/lub przynoszą im korzyść; mowa o takich grupach, jak osoby niepełnosprawne, imigranci, mniejszości etniczne i mieszkańcy obszarów wiejskich.
C. INFORMACJE O PRZYZNAWANIU GRANTÓW:
- Ostateczne decyzje w sprawie grantów są uzależnione od dostępności funduszy Departamentu Stanu USA, a jakiekolwiek koszty lub wydatki poniesione przed otrzymaniem grantu nie będą pokrywane przez ambasadę. Czas realizacji projektu nie może przekraczać 12 miesięcy.
- Fundusze z grantów NIE mogą być przeznaczone na finansowanie:
- projektów o charakterze politycznym lub wskazujących na wspieranie konkretnych stronnictw politycznych lub pojedynczych partii w ramach kampanii wyborczych
- programów wymiany
- projektów o charakterze socjalnym
- projektów wspierających konkretną działalność religijną
- działalności handlowej, zbiórki funduszy, projektów komercyjnych, badań naukowych, projektów budowlanych; projektów, których głównym celem jest rozwój samej organizacji jako instytucji
- opłat i kosztów podróży do USA (na konferencje, studia, w związku z przygotowywaniem reportaży, wydarzeń kulturalnych, itp.)
- publikacji książkowych bądź tłumaczeń w celu wydania książki
- stałych kosztów wynagrodzenia personelu
- sprzętu, w tym m.in.: sprzętu biurowego, sportowego, aparatów fotograficznych itp.
- finalizacji działań podjętych z wykorzystaniem innych funduszy
- konsumpcji, poza kawą i lunchem roboczym (z całkowitym wyłączeniem alkoholu)
- Przedstawiony budżet może obejmować wynagrodzenie dla koordynatora projektu oraz koszty administracyjne (księgowość, materiały biurowe, itp.), jednak całość kosztów z tego tytułu nie może przekraczać 20 proc. całkowitej sumy grantu.
D. JAK UBIEGAĆ SIĘ O GRANT:
Pełną dokumentację należy przesłać na adres grantspoland@state.gov do 4 grudnia 2022 roku. W e-mailu muszą się znaleźć następujące elementy:
- Wypełniony formularz wnioskowy (proszę nie przekraczać wyznaczonego limitu słów)
- CV koordynatora projektu i CV szefa organizacji występującej o grant
- W przypadku gdy wnioskodawca występuje jako organizacja:
- * Formularz SF-424 (Application for Federal Assistance)
- Formularz SF424A (Budget Information for Non-Construction programs)
- Potwierdzenie o zarejestrowaniu organizacji w SAM.gov – instrukcje dotyczące rejestracji znajdują się poniżej.
E. WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE SKŁADANIA WNIOSKU:
Proszę się z nimi uważnie zapoznać; wnioski nie spełniające poniższych wymogów nie będą rozpatrywane.
- Wszystkie nadsyłane propozycje muszą być sporządzone w j. angielskim.
- Wnioski nie mogą przekraczać 6 stron (włącznie z wyliczonym budżetem) przy użyciu czcionki Times New Roman 12 pkt.
- Budżet musi być skalkulowany w dol. amerykańskich i zapisany w przeznaczonym na to szablonie we wniosku. Proszę nie przysyłać kalkulacji budżetowej w postaci dodatkowego załącznika.
- Wszystkie zapisane w budżecie koszty muszą być opisane w części dotyczącej działań programowych.
- Przykłady pozycji budżetowych mogą zawierać wynagrodzenie dla koordynatora projektu, honorarium dla prelegenta lub eksperta, koszty projektu graficznego, wynajem sprzętu.
- Przykłady „jednostek” (units) to m.in. liczona w godzinach praca nad projektem, liczone w miesiącach wynagrodzenie dla koordynatora, liczba warsztatów prowadzonych przez prelegenta itp.
- Ostatnia pozycja w arkuszu kalkulacyjnym powinna zawierać całkowity koszt projektu oraz pełną sumę do pokrycia z funduszy Ambasady USA, jak również fundusze wnioskodawcy oraz fundusze pochodzące od innego sponsora/innych sponsorów.
Sładanie wniosku:
- Proszę przesłać wszystkie wymagane dokumenty w jednym e-mailu na adres: grantspoland@state.gov
- W temacie e-maila należy wpisać nazwę organizacji ubiegającej się o grant, następnie liczbę NOFO, czyli WAW-NOFO-FY23-01.
F. INSTRUKCJE DOTYCZĄCE REJESTRACJI NCAGE i SAM
Aby dokonać rejestracji w systemie SAM, należy najpierw uzyskać numer NCAGE. Cała procedura może zająć od kilku dni do kilku tygodni, należy więc ją rozpocząć odpowiednio wcześnie. Proszę pamiętać, że rejestracja w SAM oraz uzyskanie numeru NCAGE nie pociągają za sobą żadnych opłat.
Rejestracja NCAGE (NATO Commercial and Governmental Entity)
- Aby wystąpić o kod NATO Commercial and Governmental Entity (NCAGE), należy skorzystać ze strony https://eportal.nspa.nato.int/AC135Public/scage/CageList.aspx.
- Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: https://eportal.nspa.nato.int/AC135Public/Docs/US%20Instructions%20for%20NSPA%20NCAGE.pdf
- Przy procedurze ubiegania się o numery DUNS i NCAGE proszę podać dane organizacji (nazwa, adres) identyczne z tymi, jakie są zapisane w KRS i REGON.
- Zalecamy, by w trakcie rejestracji NCAGE zrobić zrzut ekranu z wprowadzanymi informacjami (lub zapisać je w inny sposób), by mieć pewność, że informacje wprowadzane w SAM.gov mają dokładnie tę samą postać, co pozwoli uniknąć ewentualnych opóźnień w procesie rejestracji. Na przykład, jeżeli zapis adresu w NCAGE ma postać Ul. Aleje Ujazdowskie, w SAM.gov należy użyć dokładnie tego samego zapisu. Proszę nie zmieniać „Ul.” na „Ulica” – jakiekolwiek rozbieżności spowodują problemy w systemie SAM.gov.
Rejestracja SAM (System for Award Management)
- Rejestracja odbywa się na stronie SAM.gov. Przy rejestracji nie jest wymagana opłata.
- Dla uniknięcia ewentualnych opóźnień w procesie rejestracji proszę się upewnić, że wprowadzane informacje dotyczące Państwa organizacji mają dokładnie tę samą postać, co informacje wprowadzone w systemie NCAGE. Na przykład, jeżeli przy podawaniu adresu w NCAGE ulica została wpisana jako Aleje Ujazdowskie, w SAM.gov należy użyć dokładnie tego samego zapisu. Proszę nie zmieniać „Aleje” na „Al.” – jakiekolwiek rozbieżności spowodują problemy w systemie SAM.gov.
- Nadanie przez system SAM numeru Unique Entity ID nie jest równoznaczne z rejestracją w SAM. Po przydzieleniu numeru Unique Entity ID należy zarejestrować organizację w SAM.
- Rejestracja w SAM.gov jest ważna tylko przez rok. Jeżeli Państwa organizacja dokonała rejestracji przed 1 stycznia 2022, rejestrację należy odnowić.
G. PROCEDURA WYBORU
Złożone wnioski będzie oceniać komisja złożona z przedstawicieli Ambasady USA i Konsulatu. Wszyscy wnioskodawcy będą poinformowani o wynikach prac. Proszę pamiętać, że decyzje komisji mają charakter ostateczny, nie przysługuje prawo odwoływania się od nich. Ambasada nie będzie udzielać odpowiedzi w sprawie odrzuconych wniosków.
H. WYMAGANIA W ZAKRESIE SPRAWOZDAWCZOŚCI
W przypadku przyznania grantu wymagane będą sprawozdania programowe i finansowe w terminach określonych w umowie grantowej. Wypłata środków może zostać powiązana z terminowym składaniem sprawozdań. Pozostałe szczegóły dotyczące realizacji grantu zostaną określone w umowie grantowej między Ambasadą USA a wnioskodawcą na podstawie opracowanych przez Departament Stanu warunków i zasad.