Jak przygotować, podpisać i złożyć sprawozdanie finansowe NGO za 2021 r.? Kup poradnik PDF
Konkurs MSWiA: Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym
I. Rodzaj zadania
Zadanie dotyczy działań podejmowanych w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2022 r., związanych z Propagowaniem wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym.
Celem realizacji zadań, przy pozostawionej swobodzie wyboru działań, powinna być ochrona, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej co najmniej jednej mniejszości lub zachowanie i rozwój języka regionalnego poprzez popularyzowanie wiedzy o danej mniejszości narodowej lub etnicznej lub wiedzy o języku regionalnym.
Powyższe cele Oferenci mogą realizować poprzez zapewnienie w trakcie realizacji zadania - jak najszerszemu kręgu odbiorców, zarówno należących do mniejszości, której dotyczy zadanie publiczne lub społeczności posługującej się językiem regionalnym jak i do innych mniejszości oraz społeczeństwa większościowego - możliwości zapoznania się , co najmniej, z:
1) historią, liczebnością oraz największymi skupiskami co najmniej jednej z mniejszości;
2) niektórymi z ważniejszych przejawów tożsamości kulturowej co najmniej jednej z mniejszości;
3) elementami lub wydarzeniami definiującymi tożsamość kulturową co najmniej jednej mniejszości;
4) dorobkiem kulturalnym co najmniej jednej mniejszości;
5) najistotniejszymi z punktu widzenia wykonawcy zadania prawami przysługujących przedstawicielom mniejszości;
6) przykładami działań podejmowanych w celu ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej co najmniej jednej z mniejszości.
W przypadku realizacji zadania publicznego polegającego na propagowaniu wiedzy o języku regionalnym, zakłada się, że jak najszerszy krąg odbiorców, zarówno należących do społeczności posługującej się językiem regionalnym jak i do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczeństwa większościowego, będzie miał zapewnioną możliwość zapoznania się z informacjami, odnoszącymi się co najmniej do następujących zagadnień:
1) gdzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest używany język regionalny;
2) historia rozwoju języka regionalnego;
3) najistotniejszymi spośród praw przysługujących członkom społeczności posługującej się językiem regionalnym;
4) na jakich zasadach odbywa się realizacja prawa osób posługujących się językiem regionalnym do jego nauki lub w tym języku;
5) przykładami działań podejmowanych w celu zachowania i rozwoju języka regionalnego.
Efektem zrealizowanych zadań publicznych powinien być wzrost świadomości oraz wiedzy o co najmniej jednej mniejszości narodowej lub etnicznej lub świadomości i wiedzy o języku regionalnym wśród odbiorców, zarówno należących do społeczności posługującej się językiem regionalnym, do mniejszości narodowych i etnicznych, jak i do społeczeństwa większościowego.
II. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań
Na realizację zadań Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (zwany dalej „Ministrem” lub „Zleceniodawcą”) planuje przekazać środki publiczne w wysokości 585 000,00 zł (słownie: pięćset osiemdziesiąt pięć tysięcy 00/100).
Termin i warunki składania ofert
Prawidłowo przygotowaną i wypełnioną ofertę, wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć wyłącznie na formularzu oferty załączonym do niniejszego ogłoszenia:
· w wersji papierowej
- pocztą tradycyjną pod adres: Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych (zwany dalej: Departament) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa
- lub osobiście w Biurze Podawczym MSWiA ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa;
· w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej MSWiA ePUAP: /MSWIA/domyslna oraz / MSWIA/SKrytkaESP.
Nieprzekraczalny termin składania ofert upływa 23 czerwca 2022 r. (decyduje data wpływu!).
Złożenie oferty na wsparcie finansowe projektu nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania dotacji lub z przyznaniem dotacji we wnioskowanej wysokości.
W ofercie, jako rodzaj zadania publicznego, należy wskazać sferę pożytku publicznego określoną w art. 4 ust. 1 pkt 5 Ustawy tj. działalność na rzecz działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego.
Załączniki
Wymagane jest dołączenie do oferty:
· wypisu z rejestru lub ewidencji (aktualnego pod względem danych) – o ile nie jest on dostępny w internetowej Wyszukiwarce Podmiotów Krajowego Rejestru Sądowego.
· W przypadku oferty wspólnej:
umowy zawartej między organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 Ustawy potwierdzającą możliwość wykonania pełnego zakresu zadania, określającej zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania publicznego.