Instrukcja, terminy – wszystkie niezbędne informacje do złożenia sprawozdania Poradnik o sprawozdaniu finansowym za rok 2022. Sprawdź
Konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych oraz instytucji edukacyjnych „Fabryka Pomysłów”
Najważniejszym celem konkursu jest, aby wybrane projekty odpowiadały na realne potrzeby, rozwiązywały istniejące problemy, a ich rezultaty były faktycznie użyteczne dla społeczności lokalnych.
Kto może ubiegać się o dotację?
Wszystkie organizacje pozarządowe, jednostki oświatowe oraz ośrodki kultury działające w miejscowościach, w których CEMEX prowadzi działalność biznesową. W szczególności:
- Organizacje pozarządowe
- Publiczne przedszkola, szkoły i placówki tego typu
- Gminne ośrodki kultury
- Kluby sportowe, uczniowskie kluby sportowe oraz związki sportowe
- Spółdzielnie socjalne
- Osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do kościołów i związków wyznaniowych, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego
- Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
- Spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku
Regulamin Konkursu precyzuje zapisy dotyczące uprawnionych wnioskodawców.
Tegoroczna edycja startuje 4 kwietnia i potrwa do 20 kwietnia 2022 r.
W przypadku dodatkowych pytań dotyczących naboru, zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem: konkursy@budujemyprzyszlosc.org.pl
Dyżur eksperta
Ponadto w okresie trwania naboru dyżury telefoniczne, w określonych dniach i godzinach, będzie pełnił nasz ekspert. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 885 992 780 wyłącznie w następujących terminach:
7.04.2022 r., g. 10.00 - 14.00
12.04.2022 r., g. 14.00 - 18.00
14.04.2022 r., g. 10.00 - 14.00
Główne zasady konkursu w 2022 r.
Jaka jest kwota dofinansowania i na co można je przeznaczyć?
Kwota grantu przyznanego w ramach konkursu może wynieść maksymalnie do 8000 PLN brutto.
W tym roku nie wymagamy od Wnioskodawców wniesienia własnego wkładu finansowego
Rodzaje wydatków:
Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” przekazuje środki finansowe na pokrycie części kosztów realizacji projektu. Wszelkie wydatki poniesione przez Wnioskodawcę, a związane z realizacją projektu (zgodne z kosztorysem) winny być udokumentowane dokumentami księgowymi. Z grantu można pokryć wyłącznie uzasadnione, realne koszty realizacji projektu. Wszystkie koszty muszą być bezpośrednio związane z działaniami w ramach projektu.
Koszty, które nie będą dofinansowane:
- wsparcie finansowe innych osób prawnych i fizycznych
- kary, grzywny i odsetki karne
- deficyty zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć
- zakup budynków lub lokali, zakup gruntów
- zadania wyłącznie inwestycyjne, polegające na zakupie wyposażenia/sprzętu
- koszty utrzymania biura Wnioskodawcy
- działalność gospodarcza Wnioskodawcy
- działalność polityczna i religijna
Lokalizacja realizacji projektów – jak rozumieć to ograniczenie?
Projekty realizowane w ramach Konkursu muszą być zgodne z zapisami Statutu Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” oraz muszą być realizowane w lokalizacjach zgodnych z listą określoną w Regulaminie Konkursu. Powyższe ograniczenie wynika z zapisów Statutu Fundacji, która swoje działania kieruje przede wszystkim do interesariuszy firmy CEMEX. UWAGA: zapis dotyczy miejsca faktycznej realizacji projektów, nie siedziby Wnioskodawcy. System składania wniosków jest zaprojektowany w ten sposób, że nie pozwoli złożyć projektu, którego realizację zaplanowano w innej, niż określona lokalizacji.
Jakie rodzaje projektów można składać w Konkursie?
W bieżącym roku nastąpiła zmiana w definiowaniu zakresu projektów. Poniżej nowa klasyfikacja rodzajowa:
Projekty z obszaru edukacji, kultury i sportu, skierowane do dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, wspierające włączenie uczniów i uczennic – uchodźców z Ukrainy do polskiego systemu edukacji i/lub integrację środowisk polskich i ukraińskich.
Terminy realizacji projektów
Projekty mogą być realizowane od 1 lipca 2022 r. do 9 grudnia 2022 r.
System składania wniosków
Od 2021 r. wprowadzony został nowy system do składania wniosków. Narzędzie jest bardzo przyjazne dla użytkownika i intuicyjne. W przypadku wątpliwości w trakcie składania wniosków dodatkowe instrukcje można znaleźć w okienkach pomocy (po kliknięciu na znak zapytania). Ponadto w trakcie składania wniosku można w każdej chwili zapisać wersję roboczą i wrócić do jego edycji. W przypadku wprowadzenia błędnych informacji, system automatycznie pokazuje miejsca i dane, które należy poprawić. Do procedury wprowadzona została możliwość dokonania jednej poprawy wniosku w zakresie błędów formalnych. Cała korespondencja związana w dokumentacją konkursową prowadzona będzie również przez system do składania wniosków. W systemie złożycie również sprawozdanie z realizacji projektu.
Szczegółowe zasady oraz wytyczne obowiązujące w bieżącej edycji znajdują się w Regulaminie Konkursu. Warto zapoznać się z nim przed przystąpieniem do składania wniosku.
Formularz wniosku należy wypełnić poprzez elektroniczny system do składania wniosków dostępny na stronie internetowej: www.cemex.pl/konkursy-fundacja
Formularz wniosku nie będzie przyjmowany inną drogą niż poprzez ww. system elektroniczny. Formularz wniosku wysłany pocztą, kurierem, faksem, etc. nie będzie brał udziału w Konkursie. Wnioski przesłane w ww. sposób nie będą zwracane wnioskodawcy i będą zniszczone.