Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Chcesz dostawać artykuły wybrane przez redakcję ngo.pl specjalnie dla Ciebie? Przeczytaj najciekawsze teksty publicystyczne. Zamów bezpłatny newsletter Magazyn NGO.PL na weekend!

Eksperyment Wymiana – Program wspierania projektów o tematyce STE(A)M* w międzynarodowej wymianie młodzieży

Reklama
Nabór od 01.12.2021 do 30.09.2022 23:59
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Łączny budżet nieznany
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Młodzież
Program Eksperyment Wymiana zachęca młodych ludzi, aby wspólnie, podczas międzynarodowych spotkań, kreatywnie zajęli się zagadnieniami z zakresu nauk przyrodniczych, matematycznych lub technicznych. Najbliższy termin składania wniosków to 28 lutego 2022 roku.

Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka)

Co może ułatwić młodym ludziom poruszanie się w stale zmieniającym się świecie pełnym nowych technologii? Wiedza z zakresu STE(A)M, twórcze i krytyczne myślenie oraz międzynarodowe doświadczenia! Swobodne poruszanie się w cyfrowej rzeczywistości oraz nauka poprzez dociekanie i odkrywanie pozwalają młodzieży lepiej zrozumieć współczesny świat i kształtować świat przyszłości. Program Eksperyment Wymiana zachęca młodych ludzi, aby wspólnie, podczas międzynarodowych spotkań, kreatywnie zajęli się zagadnieniami z zakresu nauk przyrodniczych, matematycznych lub technicznych.

Jeśli grupy partnerskie nie mogą spotkać się na żywo „face-to-face”, to projekt można zrealizować też online. PNWM finansuje również takie spotkania.

Organizują Państwo wymianę? Może czas na tematykę STE(A)M?

Jeśli posiadają Państwo doświadczenie w organizowaniu polsko-niemieckich spotkań młodzieży i poszukują nowych tematów w wymianie, zachęcamy do podjęcia wyzwania! Może warto poszukać partnerów-specjalistów, którzy włączą się w realizację międzynarodowego projektu z zakresu „STE(A)M”? Z pewnością znajdą ich Państwo w swojej szkole wśród koleżanek i kolegów uczących przedmiotów ścisłych lub przyrodniczych, albo w innej placówce, na przykład w pobliskiej stacji meteorologicznej, instytucie badawczym, centrum nauki, Maker Space, czy też w specjalistycznym przedsiębiorstwie. A może działa w Państwa otoczeniu Klub Młodego Odkrywca (KMO)? Warto poszukać i dołączyć!

Od projektu oczekujemy, by:

 • był spotkaniem młodzieży z Polski, Niemiec i ewentualnie kraju trzeciego;* temat był wybrany wspólnie z grupą partnerską i odnosił się do zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych, matematycznych, technicznych, informatycznych lub STEAM;* tytuł, opis projektu jak i zaplanowane działania opierały się na wybranym temacie;* był innowacyjny i poruszał kwestie interesujące młodych ludzi;* minimum 50% programu stanowiła praca nad projektem STE(A)M, podczas której uczestnicy aktywnie eksperymentują, odkrywają i prowadzą dokumentację podjętych działań;* pozostała część programu umożliwiała uczestnikom poznać się wzajemnie i kraj partnera;* wspólnie realizowany program trwał od 4 do 14 dni;* grupa liczyła nie więcej niż 50 uczestników;został podsumowany dokumentacją, powstałą przy kreatywnym udziale młodzieży: Mogą wybrać posty w mediach społecznościowych i oznaczyć #eksperymentwymiana #pnwm, stworzyć krótki film na stronę organizacji lub szkoły albo w zupełnie inny sposób.

Stacjonarnie, online lub hybrydowo

Wyjątkowa sytuacja – wyjątkowe spotkania!

PNWM umożliwia w 2022 roku dofinansowanie projektów realizowanych w różny sposób: stacjonarnie, online lub hybrydowo. Szczegóły dotyczące spotkań online, zasady ich dofinansowania i praktyczne materiały znajdą Państwa tu: Projekty online

A może szukają Państwo pomysłów na projekty spotkań online? Tu znajdą Państwo informacje o wirtualnych warsztatach, laboratoriach, materiałach i portalach do przeglądania: Inspiracje do projektów STEAM online.

Proponujemy również odwiedzić stronę Centrum Nauki Kopernik. „Kopernik w domu” oferuje doświadczenia do przeprowadzenia, inspiracje i materiały dydaktyczne, cykle tematyczne oraz zajęcia online.

Jak wspieramy?

Projekty STE(A)M wymagają od uczestników przygotowania oraz często także wsparcia ze strony wykwalifikowanej kadry placówek edukacyjnych. Program Eksperyment Wymiana pomaga sprostać tym wymogom poprzez wsparcie finansowe na specjalnych zasadach:

Projekty stacjonarne:

 • PNWM przyznaje zwiększone stawki (p. tabelka „Stawki dofinansowania w 2022 roku dla programów dotacyjnych o szczególnym znaczeniu” w prawej kolumnie do pobrania) dofinansowania kosztów programu, podróży i pośrednictwa językowego jak i „dodatek na czas pandemii”;
 • na dni programu obejmujące warsztaty realizowane we współpracy z wyspecjalizowaną placówką edukacyjną PNWM przyznaje dofinansowanie według stawek jak w projektach realizowanych w placówkach kształceniowych, niezależnie od rodzaju zakwaterowania.

Projekty online:

 • Informacje dotyczące realizacji i dofinansowania projektów online dostępne są pod Projekty online;
 • PNWM przyznaje zwiększone dofinansowanie kosztów programu, pośrednictwa językowego oraz wyższy ryczałt organizacyjny i techniczny (p. tabelka „Stawki dofinansowania w 2022 roku dla programów dotacyjnych o szczególnym znaczeniu” w prawej kolumnie do pobrania).
 • Może chcą Państwo zacząć już teraz? Zaplanujcie wirtualne spotkania przygotowawcze dla zespołu projektowego i dla młodzieży. W ten sposób uczestnicy mogą się już poznać i wspólnie wypracować pomysł na spotkanie!

Uwagi ogólne do wszystkich projektów:

 • dofinansowujemy przygotowanie produktu lub dokumentacji projektu w ramach dotacji „4 x 3 – prosta sprawa!”, jeśli ich stworzenie wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów;
 • upowszechniamy wybrane projekty jako przykłady dobrych praktyk STE(A)M na stronie i poprzez nasze kanały społecznościowe.

Jak zgłosić projekt?

Aby zgłosić projekt do programu „Eksperyment Wymiana”, prosimy złożyć wniosek PNWM online o dofinansowanie oraz wypełnić formularz uzupełniający (formularz ten będzie aktywny od początku stycznia 2022 roku).

Terminy składania wniosków:

 • do 28 lutego 2022 roku
 • do 30 kwietnia 2022 roku
 • do 30 września 2022 roku

Wnioski o dotację należy składać bezpośrednio do PNWM. Wpisując tytuł projektu we wniosku, prosimy dopisać „Eksperyment Wymiana”. Wnioski mogą składać szkoły, organizacje i inne instytucje pracujące z młodzieżą.

Reklama