Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >
Realizacja działań profilaktycznych, edukacyjnych i interwencyjnych, mających na celu ograniczenie zachowań ryzykownych wynikających z używania...
Realizacja działań profilaktycznych, edukacyjnych i interwencyjnych, mających na celu ograniczenie zachowań ryzykownych wynikających z używania alkoholu i środków psychoaktywnych w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy w 2022 roku.
Forma realizacji zadania: powierzenie lub wsparcie.
Cel zadania:
Celem realizacji zadania publicznego jest przeciwdziałanie podejmowaniu ryzykownych zachowań oraz niwelowanie szkód wynikających z używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie, w tym:
- podniesienie świadomości na temat zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży związanych ze spożywaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych;
- zwiększenie umiejętności wychowawczych beneficjentów oraz zmianę postaw wychowawczych rodziców/wychowawców na takie, które by zapobiegały lub minimalizowały wystąpienie zachowań problemowych/ryzykownych dzieci i młodzieży;
- podniesienie świadomości na temat uzależnień, ich przyczyn, zagrożeń i skutków, promocja zdrowego stylu życia.
Proponowane działania muszą uwzględniać możliwość ich realizacji w kontekście aktualnej sytuacji epidemicznej, w tym ograniczeń, rekomendacji i wytycznych w tym zakresie wprowadzanych przez uprawnione służby i instytucje.
Obszary tematyczne objęte zadaniem konkursowym:
- Realizacja kompleksowych programów z zakresu profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy, kierowanych do uczniów, ich rodziców i nauczycieli – w szczególności programów rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Ośrodek Rozwoju Edukacji.
- Realizacja programów edukacyjnych, adresowanych do rodziców, wychowawców nauczycieli i pedagogów szkolnych, zwiększających ich kompetencje wychowawcze w obszarze profilaktyki i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.
- Działania z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, podnoszących świadomość w zakresie uzależnień: ich przyczyn, zagrożeń i skutków oraz promujących zdrowy tryb życia.
- Realizacja zajęć dla grup ryzyka z programem socjoterapeutycznym lub opiekuńczym.
Adresaci zadania:
Adresatami zadania są mieszkańcy Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, w szczególności dzieci, młodzież i dorośli mieszkający w obszarach wskazanych na mapie kumulacji problemów społecznych, zalecanych szczególnej koncentracji działań wskazanych w Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pedagodzy z ursynowskich placówek oświatowych. Realizator zadania powinien w miarę możliwości umożliwić korzystanie z programu osobom z niepełnosprawnościami z terenu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.
Finansowanie zadania:
W ramach kosztów zadania finansować można jedynie działania niezbędne do jego realizacji. Koszty kwalifikowane, które mogą zostać pokryte z dotacji:
- koszty bezpośrednio związane z celem realizowanego zadania, w tym koszty zakupionych do celów realizacji zadania materiałów i wyposażenia oraz koszty publikacji i promocji;
- koszty związane z obsługą i administracją realizowanego zadania.
Zgodnie z umową możliwe jest w sprawozdaniu zwiększanie poszczególnych pozycji kosztorysu o maksymalnie 25% (zwiększanie o więcej niż 25% wymaga wcześniejszego aneksu).
Formy realizacji zadania:
Dopuszcza się interaktywne formy realizacji zadania, w tym pracę on-line, w szczególności w sytuacji zagrożenia epidemicznego.
Dodatkowe uwagi:
W ramach zadania Zleceniobiorca zobowiązany jest do:
- prowadzenia dokumentacji merytorycznej zadania, np. dziennik działań, scenariusze, listy obecności, inne;
- uzyskania aprobaty dyrektora placówki na realizację programu (potwierdzonej oświadczeniem składanym przez Oferenta);
- zapewnienia zgodności ze standardem jakości programów profilaktycznych realizowanych w szkołach i placówkach oświatowych, określonym w corocznie uchwalanym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy;
- prowadzenia działań adekwatnych do potrzeb konkretnych społeczności szkolnych, zgodnych z zapisami szkolnych programów profilaktyki oraz do potrzeb grup rówieśniczych, grup ryzyka itp.;
- preferowane będą oferty programów z bazy Rekomendowanych Programów Profilaktycznych, dostępnej na stronie: https://www.programyrekomendowane.pl/ oraz na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: https://www.parpa.pl/index.php/profilaktyka-system-rekomendacji/rekomendowane-programy-profilaktyczne;
- prowadzenia ewaluacji skuteczności działań w odniesieniu do rezultatów;
- prowadzenia bieżącej działalności informacyjnej dot. realizowanego zadania, w tym systematycznego przekazywanie informacji nt. prowadzonych działań adresowanych do mieszkańców Ursynowa, w szczególności dot. harmonogramu, rekrutacji
i możliwości zapisów, w ścisłej współpracy ze Zleceniodawcą, w tym przekazanie Zleceniodawcy co najmniej pięciu zdjęć dokumentujących/promujących realizowane działania w jakości umożliwiającej ich publikację na materiałach promocyjnych Dzielnicy.
UWAGA! W przypadku powierzenia nie dopuszcza się pobierania świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania publicznego.
WAŻNE:
- oferent/kadra realizująca zadanie powinni posiadać udokumentowane kwalifikacje w obszarze profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
- wskazanie w ofercie kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej zadanie.
Oferent, przed dopuszczeniem osoby do realizacji działań w ramach zleconego zadania publicznego w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 405), zweryfikuje osoby biorące udział przy wykonywaniu ww. czynności pod kątem ich figurowania w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym (zwanego dalej Rejestrem) i poinformuje o tym Zleceniodawcę drogą mailową. Przy wykonywaniu zadania publicznego w ww. zakresie nie mogą brać udziału osoby, które:
a) widnieją w Rejestrze lub;
b) nie zostały poddane weryfikacji pod kątem figurowania w Rejestrze lub,
c) co do których Oferent powziął informację, że w stosunku do nich prowadzone są postępowania karne, o których mowa w art. 2 ww. ustawy;
Rezultaty zadania:
Stworzenie w 2022 roku oferty programów profilaktycznych, finansowanych lub współfinansowanych ze środków Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, skierowanych do dzieci, młodzieży
z ursynowskich placówek oświatowych ich rodziców/opiekunów oraz nauczycieli i pedagogów szkolnych.
Wskaźniki dotyczące realizacji zadania:
- liczba zrealizowanych działań;
- liczba odbiorców działań z podziałem na dzieci, młodzież, rodziców/opiekunów, nauczycieli;
- liczba godzin przeprowadzonych w ramach poszczególnych działań;
- liczba szkół, w których przeprowadzono zajęcia.
Nieosiągnięcie przez oferenta zakładanych w ofercie rezultatów realizacji zadania publicznego może rodzić konsekwencję konieczności proporcjonalnego zwrotu środków.
Wymagane jest wypełnienie tabeli w pkt III.6 oferty tj. dodatkowych informacji dot. rezultatów realizacji zadania publicznego.
Termin realizacji zadania: 1.03.2022 r. – 31.12.2022 r.
Miejsce realizacji zadania: Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy.
W ramach niniejszego otwartego konkursu ofert każdy podmiot może złożyć maksymalnie 1 ofertę.
Środki przeznaczone na realizację zadania łącznie: 353 000,00zł (Dział 851, rozdział 85154, paragraf 2360).
Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
1) Zadania publiczne powinny być zaprojektowanie i realizowane przez oferentów w taki sposób, aby nie wykluczały z uczestnictwa w nich osób ze specjalnymi potrzebami. Zapewnianie dostępności przez Zleceniobiorcę oznacza obowiązek osiągnięcia stanu faktycznego, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami jako odbiorca zadania publicznego, może w nim uczestniczyć na zasadzie równości z innymi osobami.
2) W umowie o wsparcie/powierzenie realizacji zadania publicznego Zleceniodawca określi szczegółowe warunki służące zapewnieniu przez Zleceniobiorcę dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie realizacji zadań publicznych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r.o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, o ile jest to możliwe, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania. Dostępność definiowana jest jako dostępność architektoniczna, cyfrowa, informacyjno-komunikacyjna.
3) Przy wykonywaniu zadania publicznego Zleceniobiorca zobowiązany będzie, zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, do zapewnienia w zakresie minimalnym, w ramach realizowanego zadania publicznego:
a) w obszarze dostępności architektonicznej;
b) w obszarze dostępności cyfrowej;
c) w obszarze dostępności informacyjno-komunikacyjnej.
4) Zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy o zapewnianiu dostępności, w indywidualnym przypadku, jeżeli oferent nie jest w stanie, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, zapewnić dostępności osobie ze szczególnymi potrzebami w zakresie, o którym mowa w art. 6 pkt 1 i 3 (minimalne wymagania w zakresie dostępności architektonicznej i informacyjno- komunikacyjnej), Oferent ten jest obowiązany zapewnić takiej osobie dostęp alternatywny. Według art. 7 ust. 2 ustawy dostęp alternatywny polega w szczególności na:
a) zapewnieniu osobie ze szczególnymi potrzebami wsparcia innej osoby lub
b) zapewnieniu wsparcia technicznego osobie ze szczególnymi potrzebami, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii lub
c) wprowadzeniu takiej organizacji podmiotu publicznego, która umożliwi realizację potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w niezbędnym zakresie dla tych osób.
Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl