Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Ustawa Kamilka. Podstawowe informacje dla NGO-sów Dowiedz się więcej 6.06 na #ngoplLIVE >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Wsparcie działań na rzecz społeczności lokalnej poprzez prowadzenie Miejsc Aktywności Lokalnej przy ul. Jana Olbrachta...

Reklama
Wsparcie działań na rzecz społeczności lokalnej poprzez prowadzenie Miejsc Aktywności Lokalnej przy ul. Jana Olbrachta 9 w Warszawie oraz przy ul. Piaskowej 7 w Warszawie
Nabór od 08.07.2021 do 30.07.2021 16:00
Dzielnica Wola
Łączny budżet 1,025 mln PLN
Procent dofinansowania nieznany
Kwota dofinansowania nieznana
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Dzielnica Wola ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Wsparcie działań na rzecz społeczności lokalnej poprzez prowadzenie Miejsc Aktywności Lokalnej przy ul. Jana Olbrachta 9 w Warszawie oraz przy ul. Piaskowej 7 w Warszawie..

Opis zadania:

Zadanie polega na prowadzeniu jednego z dwóch ( lub obu) Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL), w których realizowane będą w szczególności działania integrujące społeczność lokalną, oparte na animacji i współpracy z lokalnymi mieszkańcami,  liderami społeczności lokalnych, organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami.

W ramach zadania należy stworzyć oraz realizować program w danym  Miejscu Aktywności Lokalnej. Działalność ta ma integrować lokalną społeczność, m.in. poprzez nieodpłatne udostępnianie przestrzeni na potrzeby mieszkańców, grup nieformalnych i formalnych oraz organizacji pozarządowych (działania niekomercyjne, społeczne, edukacyjne, kulturalne). W MAL-ach powinny być także prowadzone działania animujące lokalną społeczność, wynikające ze zgłaszanych przez nią potrzeb. Podejmowane działania powinny sprzyjać nawiązywaniu sąsiedzkich relacji, być otwarte na społeczność lokalną i być przez nią współtworzone, dawać mieszkańcom przestrzeń, wiedzę i wsparcie do realizacji własnych pomysłów na lokalne działania, wspierać rozwój wolontariatu, włączać się w życie okolicy. Wokół Miejsc Aktywności Lokalnej powinny działać grupy wolontariuszy, wspierających realizację działań. W MAL-ach powinny być prowadzone projekty animacyjne, odpowiadające na zdiagnozowane potrzeby lokalnej społeczności. Miejsca te powinny także wspierać integrację międzypokoleniową i być otwarte dla wszystkich grup wiekowych. 

 

Adresatami zadania są mieszkańcy m.st. Warszawy, w szczególności z terenu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, w tym:

a) społeczność lokalna,

b) dzieci i młodzież,

c) seniorzy,

d) rodzice z małymi dziećmi,

e) osoby i rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym.

 

Opis poszczególnych działań w zakresie realizacji zadania publicznego
w poszczególnych latach powinien obejmować:

1. Sposób pracy i wyznaczenie zadań Miejsca Aktywności Lokalnej oraz sposób zarządzania i administrowania lokalem.

2. Koncepcję funkcjonowania Miejsca Aktywności Lokalnej, w tym stworzenie zarysu  programu skierowanego do różnych grup wiekowych i społecznych, (np. do dzieci i młodzieży, seniorów, rodziców z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami czy cudzoziemców), mającego na celu między innymi integrację sąsiedzką, wspierania oddolnych inicjatyw, wspomaganie rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej poprzez działania w kierunku aktywizacji, przy założeniu współpracy z podmiotami działającymi lokalnie. Koncepcja powinna uwzględniać także aktywne włączanie społeczności lokalnej we współtworzenie miejsca i otwartość na oddolne pomysły mieszkańców, a także bieżące tworzenie i aktualizowanie kalendarza wydarzeń oraz udostępnianie go zainteresowanym w odpowiedniej dla nich formie.

3. Przygotowanie harmonogramu realizacji zadania w poszczególnych latach w oparciu o opis  poszczególnych działań.

4. Zakres godzin pracy Miejsca Aktywności Lokalnej w oparciu o potrzeby mieszkańców. MAL powinien funkcjonować w dni robocze (od poniedziałku do piątku) oraz w weekendy, w godzinach umożliwiających skorzystanie z oferty przez różnych odbiorców działania (nie mniej niż 6 godzin (codziennie) w dni robocze (od poniedziałku do piątku) i 4 godziny w sobotę i/lub niedzielę, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

5. Szczegółowe wskazanie czasu pracy kadry zatrudnionej w Miejscu Aktywności Lokalnej z uwzględnieniem czasu przewidzianego na prace związane z ofertą programową, przygotowaniem do zajęć oraz kontaktami zewnętrznymi.

6. Koncepcję monitorowania potrzeb, oczekiwań i problemów społeczności lokalnej.

7. Koncepcję zorganizowania grupy wolontariuszy (zgodnie ze standardami współpracy
z wolontariuszami zawartymi w projekcie „Projekt rozwoju wolontariatu w Warszawie na lata 2021–2025”, który dostępny jest na stronie http://ochotnicy.waw.pl/o-projekcie). Organizowanie  działań wolontariuszy związanych z Miejscem Aktywności Lokalnej.

8. Koncepcję nawiązania i podtrzymania współpracy z lokalnymi liderami, podmiotami administracji publicznej oraz partnerami społecznymi  (m.in. organizacjami pozarządowymi, instytucjami, firmami prywatnymi, wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi, nieformalnymi grupami mieszkańców). W przypadku Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Jana Olbrachta 9 wymagana jest również dalsza współpraca i udział w pracach partnerstwa lokalnego działającego na terenie Ulrychowa.

9. Koncepcję i regulamin nieodpłatnego udostępniania przestrzeni lokalu na działania mieszkańców, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

10. Koncepcję promocji zadania oraz poszczególnych zakresów działań i wydarzeń wśród społeczności lokalnej, za pomocą różnego typu mediów, z uwzględnieniem różnych kategorii wiekowych odbiorców zadania (dzieci, młodzież, dorośli, w tym seniorzy), a także prowadzenie fanpage’a (profil dla każdego miejsca osobno) na portalu społecznościowym Facebook promującego działania poszczególnych Miejsc Aktywności Lokalnej.

11. W przypadku Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Jana Olbrachta 9 koncepcję zagospodarowania przylegającej do budynku działki i uwzględnienie jej wykorzystania do planowanych działań.

 

Sprzęt zakupiony w trakcie realizacji projektu

Zakupiony z dotacji sprzęt w ramach doposażenia lokalu będzie wykorzystywany do realizacji niniejszego zadania publicznego i udostępniany mieszkańcom na działania integrujące, lokalne, niekomercyjne itp. (np. poprzez udostępnienie wykazu sprzętu na miejskiej stronie spoldzielniakultury.waw.pl) a po jego zakończeniu automatycznie przejdzie na stan Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Zakup doposażenia nie może przekraczać 8 % wartości dotacji, a zakup jednego jego elementu kwoty 10.000,00 zł. Zakupy sprzętu i doposażenia o wartości powyżej 3 000,00 zł. powinny być konsultowane z odpowiednim dla MAL wydziałem merytorycznym Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Przy realizacji zadania oferent może uwzględnić zakup środków higienicznych w związku z epidemią COVID-19 (np. płynów antybakteryjnych, rękawiczek i maseczek).

Ważne: w przypadku złożenia oferty na prowadzenie dwóch Miejsc Aktywności Lokalnej konieczne jest wyodrębnienie kosztorysu, harmonogramu, koncepcji działania oraz wskaźników oddzielnie dla każdego z  tych miejsc. Kosztorys zadania ma być czytelny, w jednej pozycji kosztorysu ma zawierać się jeden rodzaj kosztów.

 

Przy realizacji działań oferent powinien:

  • Zapewnić kadrę mającą doświadczenie i przygotowanie do realizacji zaplanowanych działań.
  • Dbać o stałe podnoszenie kwalifikacji kadry. Rekomenduje się uwzględnienie uczestnictwa kadry w ofercie wsparcia rozwojowego dla MAL (np. w bezpłatnych szkoleniach oraz superwizjach dla koordynatorów Miejsc Aktywności Lokalnej) organizowanego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy (ok. 5 godzin w miesiącu).
  • Prowadzić profil w mediach społecznościowych, który promowałby i relacjonował działania programowe Miejsca Aktywności Lokalnej (w umowie uregulowane zostaną kwestie praw autorskich do dzieł powstałych w ramach realizacji zadania publicznego oraz przeniesienia praw do profili w mediach społecznościowych prowadzonych w ramach wykonywania zadania publicznego. Miasto zastrzega sobie prawo do domagania się przeniesienia ww. praw i uprawnień wykonywanych i powstałych w ramach wykonywania zadania publicznego).
  • Administrować lokalem Miejsca Aktywności Lokalnej w sposób zapewniający utrzymanie jego stanu technicznego na poziomie umożliwiającym prowadzenie działań programowych. Uwzględnić prowadzenie napraw, konserwacji oraz serwisów pogwarancyjnych budynku Miejsca Aktywności Lokalnej, a także zapewnić stosowne doposażenie lokalu w meble, sprzęty i urządzenia niezbędne do realizacji planowanych działań – lub renowację/naprawę będących na wyposażeniu sprzętów tak, by w pełnym zakresie mogły pełnić swoje funkcje.
  • W przypadku otrzymania dotacji oferent jest zobowiązany realizować zadanie zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi sytuacji epidemicznej.
  • Wymagane jest przedstawienie planu realizacji wybranych zadań w formie zdalnej, na wypadek stanu epidemicznego.
  • Oferent ma określić wskaźniki osiągnięcia planowanych rezultatów oraz sposób ich weryfikacji.

Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl

Reklama