Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

2 miliony euro na walkę z cyfrowym wykluczeniem - Google uruchamia Impact Challenge dla Polski...

Reklama
2 miliony euro na walkę z cyfrowym wykluczeniem - Google uruchamia Impact Challenge dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej
Nabór od 20.01.2021 do 01.03.2021 23:59
Inicjatywa Google.org Impact Challenge
Łączny budżet 2 mln EUR
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje od 50 tys. do 250 tys. EUR
Ruszył projekt Google.org Impact Challenge - otwarty program grantowy dla organizacji z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które przeciwdziałają pogłębianiu się różnic społecznych, wykluczeniu cyfrowemu i wspierają inkluzywny wzrost gospodarczy. Google przekaże 2 miliony euro na rozwój wybranych projektów z Polski i dziesięciu innych krajów regionu. Zgłoszenia trwają do 1 marca.

Technologia stała się kołem ratunkowym dla europejskich przedsiębiorców i całych społeczeństw w czasie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 - pomaga codziennie znaleźć wiarygodne informacje medyczne, zrobić zakupy przez internet, a także umożliwia zdalne prowadzenie nauki i kontakt z najbliższymi. Jednocześnie pandemia zwiększyła nierówności w społeczeństwie i niedostatek umiejętności cyfrowych, a ryzyko wykluczenia niektórych grup społecznych stało się jeszcze bardziej namacalne. W miarę jak gospodarki szukają drogi powrotu do normalności, kluczowym zadaniem staje się zapewnienie “cyfrowej przyszłości”, w której te same możliwości i szanse są dostępne dla wszystkich. 

Google konsekwentnie wspiera działania na rzecz wyrównywania szans i wzrostu cyfrowych kompetencji. W zeszłym roku firma zobowiązała się, że pomoże 10 milionom ludzi i firm w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce rozwinąć swój biznes, nabyć nowe umiejętności lub wejść na nową ścieżkę kariery. W Europie Środkowo-Wschodniej tylko w 2020 roku udzieliła wsparcia 250 tysiącom osób (w tym 48 tysiącom Polaków) w rozbudowie posiadanych umiejętności cyfrowych lub w rozpoczęciu nowej drogi zawodowej dzięki nowym technologiom.

Obecnie Google chce wesprzeć inicjatywy, których celem jest odbudowa gospodarki, ale z naciskiem na inkluzywność społeczną oraz walkę z wykluczeniem. Do 1 marca 2021 roku wszystkie organizacje pozarządowe, podmioty komercyjne oraz instytucje akademickie z Polski mogą składać wnioski na stronie g.co/ceechallenge. Projekty muszą mieć charakter charytatywny, ale ich skala i poziom rozwinięcia mogą być dowolne - pomoc można otrzymać niezależnie od tego, czy jest to nowy pomysł, czy już działający program, który może się rozwinąć. Organizacje aplikujące muszą pochodzić z jednego z następujących krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

“Rzeczywistość jakiej musieliśmy stawić czoła w obliczu pandemii to z jednej strony konieczność mierzenia się z kryzysem gospodarczym, ale także szansa wiążąca się z  przyspieszeniem w rozwoju technologii. Wykorzystanie tej szansy wymaga zarówno narzędzi jak i umiejętności. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest by zasypywać nierówności cyfrowe i dbać o inkluzywność społeczną” - powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech. “Jestem przekonana, ze inicjatywa Google.org Impact Challenge pomoże organizacjom w Polsce odpowiedzieć na te wyzwania i nie mogę się doczekać oceny prac. Wspieram w pełni cel inicjatywy, jakim jest budowa społeczeństwa w pełni wykorzystującego technologie cyfrowe i nie mam wątpliwości, że dobrych pomysłów będzie tak wiele, że wyzwaniem dla nas będzie wybrać te najlepsze" - dodała.

Inicjatywa Google.org Impact Challenge to kontynuacja zobowiązania Google wobec Polski oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez wsparcie charytatywnych projektów, których celem jest rozwój edukacji cyfrowej oraz potencjału gospodarczego krajów regionu. Tylko w ubiegłym roku Google.org przyznał ponad 1,5 miliona euro indywidualnych grantów organizacjom charytatywnym w Europie Środkowo-Wschodniej, których misja pokrywa się z tymi celami - z czego w Polsce przyznano ponad 400 tysięcy euro finansowania. Ponadto, w ramach zeszłorocznego programu Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci dwie polskie organizacje - Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polska Akcja Humanitarna - otrzymały europejskie granty dla projektów zwiększających bezpieczeństwo w internecie.

Projekty, które w obecnym programie otrzymają wsparcie, zostaną wybrane przez Google we współpracy z Grupą INCO oraz panelem ekspertek i ekspertów, w skład którego wchodzi kilkanaście osób ze świata nauki, biznesu oraz sektora publicznego z całego regionu.

Więcej informacji na temat inicjatywy Google.org Impact Challenge oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej: g.co/ceechallenge.

Źródło: Inicjatywa Google.org Impact Challenge
Reklama