Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL
Analizy przeprowadzone przez autorów innowacji wskazują, że zakres wsparcia neuronietypowych studentów na uczelniach jest zróżnicowany. Nawet jednak przy dość bogatym wachlarzu form wsparcia, osoby z ASD w niewielkim stopniu korzystają z tego, co jest im oferowane. Powodem tego jest w szczególności obawa przed stygmatyzacją czy trudności w pozyskaniu informacji w sposób dyskretny i dostępny.
Odpowiedzią na powyższe wyzwania jest pomoc w procesie komunikacji z pracownikami uczelni, którą studentom zaoferują ich asystenci – osoby zaufane i posiadające odpowiednie kompetencje. Zadaniem asystentów będzie udzielenie wsparcia dostosowanego do konkretnych potrzeb wynikających ze specyfiki określonego studenta oraz sytuacji, w której się on znajduje.
Kto może składać wnioski?
Wnioskodawcą może być każdy podmiot, który samodzielnie albo - jeśli zgłasza projekt partnerski - wraz z partnerem/ami, spełnia wymienione poniżej warunki:
posiada co najmniej 5-letnie doświadczenie we współpracy z użytkownikami innowacji (uczelniami), w tym w formułowaniu rekomendacji dotyczących zmiany funkcjonowania podmiotów (do wniosku o dofinansowanie należy załączyć referencje od min. 2 podmiotów),
zgłasza się do konkursu tylko raz. Dotyczy to też partnera/ów.
Konkurs ogłoszony 15 maja przez MFiPR ma na celu zwiększenie zasięgu wykorzystania w praktyce innowacji społecznej „Tłumacz/Adwokat społeczny – asystent osoby z ASD” poprzez dotarcie z tą innowacją do jak największej liczby uczelni oraz studentów z ASD. Innowacja ma być wdrożona w co najmniej 40 uczelniach w Polsce, na których kształcą się studenci z niepełnosprawnością. Istotą skalowania jest zapewnienie trwałego wdrożenia innowacji do praktyki uczelni zaangażowanych do projektu.
Alokacja na konkurs wynosi ponad 1,7 miliona zł.
Z uwagi na charakter konkursu i założenie, że projekt będzie miał charakter ogólnopolski, IOK przyjmuje, że do dofinansowania zostanie wybrany 1 wniosek o dofinansowanie.
Prowadzony online nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 19 czerwca i potrwa do 31 lipca 2020 roku, do godz. 15.00