Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Masz kłopot z przygotowaniem sprawozdania finansowego? Tu znajdziesz instrukcję i przykład. Zobacz >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Udostępnianie przestrzeni na działania oddolne mieszkańców oraz grup nieformalnych

Reklama
Nabór od 21.11.2019 do 12.12.2019 16:00
Centrum Komunikacji Społecznej
Łączny budżet 150 tys. PLN
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje do 30 tys. PLN
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Komunikacji Społecznej ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Udostępnianie przestrzeni na działania oddolne mieszkańców oraz grup nieformalnych..

Realizacja zadania konkursowego będzie polegała na:

  1. bezpłatnym udostępnianiu przestrzeni na działania oddolne mieszkańców oraz grup nieformalnych jako Miejsce Aktywności Lokalnej (dalej: MAL).
  2. prowadzeniu działań animacyjnych budujących lokalne więzi i ożywiających MAL.

 

Miejsce realizacji zadania: teren m.st. Warszawy poza obszarem objętym Zintegrowanym Programem Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r. Ze względu na chęć zapewnienia równego dostępu mieszkańców do przestrzeni na ich działania, dodatkowo punktowane będą oferty uwzględniające działania na terenie następujących dzielnic m.st. Warszawy: Białołęki, Bielan, Pragi-Południe (Gocław), Rembertowa, Ursynowa, Ursusa, Wesołej, Żoliborza.

 

W ramach konkursu oferent/oferenci powinien/powinni zaproponować działania realizujące cele określone w Programie Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej na lata 2015–2020 (dalej PWWL), a w szczególności:

2.1. Wspieranie lokalnej aktywności i przejawów samopomocy mieszkańców,
w szczególności działań wzmacniających dialog międzypokoleniowy, promowanie różnorodności i włączenie społeczne - m.in. w formie inicjatywy lokalnej, stowarzyszeń sąsiedzkich, kooperatyw, organizacji lokalnych wydarzeń.

2.4. Wspieranie działalności i tworzenia nowych wielofunkcyjnych miejsc aktywności lokalnej lub innych instytucji, zarówno publicznych, jak i pozarządowych, w których mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na program, spotykają się, podejmują wspólne inicjatywy.

 

Zadanie powinno być realizowane zgodnie z wartościami i standardami działalności Miejsc Aktywności Lokalnej (dalej: MAL), dostępnymi na stronie: www.inicjatywa.um.warszawa.pl

Oznacza to także, że oferta powinna uwzględniać uczestnictwo różnych grup wiekowych
i społecznych. Oferent/oferenci powinien/powinni dołożyć wszelkich starań, aby żadni uczestnicy/uczestniczki nie doświadczyli/doświadczyły dyskryminacji lub nierównego traktowania.

 

Oferent/oferenci powinien/powinni uwzględnić w ofercie:

  1. Opis społeczności lokalnej.
  2. Opis dotychczas zrealizowanych działań wspierających rozwój społeczności lokalnej we współpracy z tą społecznością.
  3. Bezpłatne udostępnianie przestrzeni na działania oddolne mieszkańców oraz grup nieformalnych w wymiarze minimum 20 godz. miesięcznie, w dniach i godzinach dostosowanych do potrzeb mieszkańców (popołudnia, wieczory, weekendy).
  4. Sposób udostępniania przestrzeni.
  5. Koncepcję prowadzenia działań animacyjnych budujących lokalne więzi i ożywiających MAL w maksymalnym wymiarze 10 godzin miesięcznie. Godziny te nie wliczają się w pulę godzin przeznaczonych na udostępnianie przestrzeni.
  6. Koncepcję działań informacyjnych dotyczących udostępniania danej przestrzeni na działania lokalne.
  7. Utrzymywanie bieżących kontaktów z mieszkańcami i grupami nieformalnymi –  organizatorami wydarzeń.
  8. Opis ogólnodostępności lokalu.

 

Oferta musi uwzględniać realizację całości zadania.

 

W ramach realizacji zadania wyłoniony/wyłonieni oferent/oferenci zobowiązany/zobowiązani będzie/będą do:

 

  1. Dysponowania lokalem w czasie realizacji zadania i przedstawienia umowy/dokumentu poświadczającego prawo do dysponowania lokalem przed podpisaniem umowy.
  2. Zgłoszenia lokalu udostępniającego przestrzeń do sieci Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL) co najmniej od dnia rozpoczęcia realizacji zadania do dnia zakończenia realizacji zadania lub utrzymania wpisu w sieci co najmniej do dnia zakończenia realizacji zadania. (Warunki przystąpienia do sieci MAL: www.inicjatywa.um.warszawa.pl).
  3. Poinformowania o udostępnionej przestrzeni i szczegółach udostępniania oraz wsparciu, jakie oferuje miejsce w udostępnianej przestrzeni, na stronie www.spoldzielniakultury.waw.pl, stronie internetowej organizacji oraz profilu na portalu społecznościowym, jeśli organizacja ma tam profil.
  4. Bieżącego prowadzenia internetowego kalendarza działań (realizowanych w ramach darmowego udostępniania przestrzeni) i zamieszczenia linka do niego na stronie internetowej i/lub profilu na portalu społecznościowym. Link do kalendarza zostanie przesłany do CKS w pierwszym miesiącu od dnia rozpoczęcia realizacji zadania publicznego.
  5. Wykorzystania we wszystkich materiałach informacyjnych związanych z realizacją tego działania logotypu „Warszawa lokalnie”.
  6. Informowania Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy o działaniach informacyjnych kierowanych do społeczności lokalnej związanych z realizacją zadania i działaniach realizowanych w ramach udostępnianej przestrzeni.
  7. Zapewnienia i wykazania minimum 10 godzin rezerwacji przestrzeni w miesiącu przez mieszkańców oraz grupy nieformalne. W tę pulę nie wchodzą rezerwacje oferenta/oferentów.
  8. Poinformowania organizatorów wydarzeń realizowanych w ramach udostępniania przestrzeni, że nie mogą być one odpłatne dla ich uczestników.

 

Kwota pojedynczej dotacji może wynosić maksymalnie 30 000,00 zł. Może ona zostać przeznaczona np. na: doposażenie lokalu (w sprzęty wspierające działania lokalne np. rzutnik, meble, flipchart), opłacenie czynszu i mediów lub opłacenie animatorów lub osób nadzorujących udostępnianie przestrzeni lub dostosowanie i bieżącą konserwację lokalu (np. pomalowanie ścian, tapetowanie).

Dotacja nie może zostać przeznaczona na remont lokalu. Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.) remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Koszt doposażenia i/lub dostosowania i bieżącej konserwacji lokalu nie może przekraczać 30% wartości dotacji.

 

Przy ocenie ofert w postępowaniu konkursowym Komisja zwróci szczególną uwagę na:

  1. zgodność oferty z niniejszym ogłoszeniem konkursowym – adekwatność zaproponowanych działań do celu zadania konkursowego;
  2. uzasadnienie wybranych form, miejsca realizacji działania oraz grup odbiorców do których będą skierowane;
  3. opis metod pracy z mieszkańcami, sposobów dotarcia i kanałów informacyjnych wykorzystanych przy realizacji zadania;
  4. posiadanie doświadczonej i wyspecjalizowanej merytorycznie kadry;
  5. doświadczenie w realizacji przedsięwzięć wspierających rozwój społeczności lokalnej.

 

Preferowane będą oferty, w których przewidziane działania będą odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnych m.st. Warszawy.

 

Jeśli oferent planuje podejmować działania z dziećmi lub młodzieżą zobowiązany jest do przestrzegania obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym:

  1. Zleceniobiorca oświadcza, że znana mu jest treść ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. 2018 r. poz. 405 z późn. zm.) oraz obowiązki z niej wynikające, jak również sankcje związane z ich niedopełnieniem.
  2. Przed dopuszczeniem do realizacji zadań wynikających z umowy w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi Zleceniobiorca zweryfikuje  osoby biorące udział przy wykonywaniu ww. czynności  pod kątem ich figurowania w  Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym (zwanego dalej Rejestrem).
  3. Przy wykonywaniu umowy, w w/w zakresie nie będą brały udziału osoby, które: 

- widnieją w Rejestrze lub;

- nie zostały poddane weryfikacji pod kątem figurowania w Rejestrze lub,

- co do których Zleceniobiorca powziął informację, że w stosunku do nich prowadzone są postępowania karne o których mowa w art. 2 ww. ustawy.

Jeśli oferent w planowanych działaniach będzie podejmował współpracę
z wolontariuszami zobowiązany jest do
:

  1. Stosowania standardów współpracy z wolontariuszami, o których mowa w projekcie „Ochotnicy warszawscy” (dostępnym na stronie www.ochotnicy.waw.pl) oraz w ofercie wykazać jak będą stosowane.
  2. Udziału osoby zajmującej się współpracą z wolontariuszami w spotkaniu informacyjnym nt. projektu „Ochotnicy warszawscy” i standardów pracy z wolontariuszami (spotkanie zostanie zorganizowane przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy).
  3. Umieszczenia oferty/informacji o rekrutacji wolontariuszy na portalu „Ochotnicy warszawscy” (w przypadku prowadzenia rekrutacji podczas realizacji zadania).

Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl

Reklama