Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Masz kłopot z przygotowaniem sprawozdania finansowego? Tu znajdziesz instrukcję i przykład. Zobacz >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego we Wrocławiu, a także realizacja zadań...

Reklama
Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego we Wrocławiu, a także realizacja zadań z zakresu edukacji prawnej
Nabór od 29.10.2019 do 22.11.2019 12:00
Wydział Partycypacji Społecznej
Łączny budżet 832,26 tys. PLN
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje do 832,26 tys. PLN
Urząd Miejski Wrocławia, Wydział Partycypacji Społecznej ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego we Wrocławiu (przy ul. Ignuta 125, ul. Rękodzielniczej 1, ul. Szczytnickiej 47), a także realizacja zadań z zakresu edukacji prawnej.

 Zadanie polega na:
 
1) prowadzeniu punktów nieodpłatnej pomocy prawnej we Wrocławiu zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej poprzez udzielanie  pomocy, która obejmuje: a) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osoba uprawioną” o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym, lub b) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub c) sporządzenie projektu pisma w sprawie, o których mowa w pkt. a) i b), z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu  sądowo administracyjnym, lub  d) nieodpłatną mediację, lub e) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
 
2) prowadzeniu punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego we Wrocławiu zgodnie z ustawą nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej poprzez udzielanie  pomocy, która obejmuje: a) działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji, b) porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
 
3) prowadzeniu nieodpłatnych mediacji we Wrocławiu, zgodnie z ustawą nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej poprzez udzielanie pomocy, która obejmuje: a) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających,  b) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji, c) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej, d) przeprowadzenie mediacji,  e) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.  
 
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:  a. sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego,  b. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.  
 
Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona.  
 
4) prowadzeniu edukacji prawnej zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej poprzez działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczące w szczególności upowszechniania wiedzy o: a) prawach i obowiązkach obywatelskich; b) działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej; c) mediacji oraz sposobach polubownego rozwiązywania sporów; d) możliwościach udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa; e) dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.  
 
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.  
 
      Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.  
 
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia               19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.  
 
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie odbywa się w 7 punktach w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu podczas dyżuru trwającego co najmniej 4 godzinny* dziennie w następujących lokalizacjach i zgodnie z harmonogramem:
 
ul. Szczytnicka 47 Punkt nr 14 - w godz. 8.00 – 12.00; Punkt nr 15 – w godz. 12.00 – 16.00 (w tym nieodpłatna mediacja prowadzona przez mediatora  w każdy piątek).
 
ul. Rękodzielnicza 1 Punkt nr 16 - w godz. 8.00 – 12.00; Punkt nr 17 – w godz. 12.00 – 16.00.
 
ul. Ignuta 125 Punkt nr 18 – w godz. 8.00 – 12.00; Punkt nr 19- – w godz. 12.00 – 16.00; Punkt nr 20- – w godz. 16.00 – 20.00.
 
       W przypadku Oferenta, który nie spełnia przepisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej w sprawie prowadzenia punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, oferent może złożyć ofertę na prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w w/w lokalizacjach. W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę oferty złożone na nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, które spełnią wszystkie wymogi formalne oraz zostaną przekazane do opinii merytorycznej.  
 
Nieodpłatna pomoc prawna prowadzona odbywa się w 6 punktach w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu podczas dyżuru trwającego co najmniej 4 godzinny* dziennie w następujących lokalizacjach i zgodnie z harmonogramem:
 
ul. Ignuta 125** Punkt nr 21 – w godz. 08.00 – 12.00; Punkt nr 22 – w godz. 12.00 – 16.00; Punkt nr 23 – w godz. 16.00 – 20.00; Punkt nr 24 – w godz. 08.00 –12.00; Punkt nr 25 – w godz. 12.00 –16.00; Punkt nr 26 – w godz. 16.00 –20.00.
 
       W przypadku gdy w otwartym konkursie ofert, o którym mowa w art. 11 ust. 2, nie wpłynęła żadna oferta na powierzenie prowadzenia punktu przeznaczonego na świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego albo żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymogów konkursu w części dotyczącej świadczenia w punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, organizacji pozarządowej powierza się prowadzenie wszystkich punktów z przeznaczeniem na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej.
 
Rejestracja osób uprawnionych/beneficjentów do wszystkich punktów odbywać się będzie poprzez: 1) aplikację internetową www.npp.wroclaw.pl,  2) Centrum Informacji Urzędu Miejskiego: 71 777 98 88,  3) bezpośrednio w punktach, 4) w sposób uzgodniony z oferentem/ oferentami, którym zostanie powierzone zadanie.
 
*W przypadku, gdy liczba osób uprawnionych, którym ma zostać udzielona nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, uniemożliwia sprawne umawianie terminów wizyt w punktach na obszarze danego powiatu, czas trwania dyżuru może ulec wydłużeniu do co najmniej 5 godzin dziennie we wszystkich punktach na obszarze powiatu.  Wydłużenie czasu trwania dyżuru następuje na żądanie starosty. Wydłużenie czasu trwania dyżuru, o którym mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, nie powoduje zwiększenia środków przeznaczonych na realizację zadania w danym roku.
 
**numeracja punktów została dostosowana do wszystkich 26 punktów zleconych do prowadzenia powiatowi – Miastu Wrocław    

Informacja pochodzi z generatora wniosków Witkac.pl

Reklama