Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Masz kłopot z przygotowaniem sprawozdania finansowego? Tu znajdziesz instrukcję i przykład. Zobacz >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Program Grantów Ambasady i Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Polsce

Reklama
Nabór od 22.01.2019 do 28.02.2019 17:00
Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce
Wszelkie pytania dotyczące programu grantów ambasady USA należy kierować na adres: grantspoland@state.gov.
Łączny budżet nieznany
Procent dofinansowania nieznany
Dotacje do 25 tys. USD
Ambasada i konsulat USA ogłaszają możliwość ubiegania się o dofinansowanie (NOFO, Notice of Funding Opportunity) w postaci grantów w wysokości do 25 tys. dolarów. Program NOFO (#WAW-NOFO-FY20-01) dotyczy projektów, których realizacja rozpocznie się nie wcześniej niż w maju 2020 roku. Wnioski w tej edycji programu można składać do 28 lutego 2020 roku.

Rozpoczęcie drugiej edycji programu grantów jest planowane na maj/czerwiec 2020 roku.

KRYTERIA WYBORU:

O granty mogą się ubiegać polskie organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne i edukacyjne, media oraz osoby fizyczne, których wnioski dotyczą obszarów tematycznych wymienionych na zamieszczonej poniżej liście.  Wszyscy wnioskodawcy muszą jednak posiadać status non-profit. Amerykańskie organizacje pozarządowe i osoby fizyczne również mogą się ubiegać o granty, ale pierwszeństwo mają organizacje polskie lub działające na zasadzie partnerstwa polsko-amerykańskiego, które przyczyniają się do podnoszenia zdolności organizacyjnych polskich organizacji pozarządowych.

WYKAZ TEMATÓW:

  1. Bezpieczeństwo:  Projekty na rzecz szerszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Polską a USA oraz pogłębiające wiedzę i poparcie dla współpracy transatlantyckiej i w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.
  2. Handel i energia:Projekty, które zwiększają handel bilateralny oraz liczbę inwestycji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz promują bardziej bezpieczne, różnorodne i czystsze źródła energii dla Polski.
  3. Przedsiębiorczość, innowacyjność i STEAM:  Projekty, które wspierają przedsiębiorczość i innowacyjność, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, dając początkującym przedsiębiorcom narzędzia umożliwiające przemysłowe wykorzystanie pomysłów; rozwijają edukację w obszarze nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (ang. STEAM – science, technology, engineering, arts, math); dają studentom i młodym przedsiębiorcom możliwość współpracy z firmami innowacyjnymi, inkubatorami biznesu i biznesem.
  4. Zaangażowanie obywatelskie i wspieranie wartości demokratycznych: Projekty pomagające lepiej rozumieć demokratyczne wartości i instytucje, wyposażające młodzież w umiętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, poszerzające zaangażowanie obywatelskie i kształcenie umiejętności przywódczych, promujące prawa człowieka, w tym prawa różnego rodzaju mniejszości oraz marginalizowanych społeczności.
  5. Kultura amerykańska:  Projekty ukazujące odbiorcom w Polsce bogactwo i różnorodność amerykańskiej kultury oraz promujące dialog kulturowy i kontakty międzyludzkie w relacjach USA-Polska.
  6. Wiedza o mediach:  Projekty poszerzające wiedzę o mediach poprzez uczenie młodych ludzi krytycznego myślenia i umiejętności sprawdzania faktów, co pomaga im w ocenie wiarygodności informacji podawanych w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

INFORMACJE O PRZYZNAWANIU GRANTÓW:

Maksymalna wysokość pojedynczego grantu wynosi 25 tys. dolarów. Preferowane będą projekty przewidujące wnoszenie części własnego wkładu.  Ostateczne decyzje w sprawie grantów są uzależnione od dostępności funduszy Departamentu Stanu USA, a jakiekolwiek koszty lub wydatki poniesione przed otrzymaniem grantu nie będą pokrywane przez ambasadę. 

Fundusze z grantów nie mogą być przeznaczone na finansowanie:

  • projektów o charakterze politycznym lub wskazujących na wspieranie konkretnych stronnictw politycznych lub pojedynczych partii w ramach kampanii wyborczych
  • programów wymiany
  • projektów o charakterze socjalnym
  • projektów wspierających konkretną działalność religijną
  • działalności handlowej, zbiórki funduszy, projektów komercyjnych, badań naukowych, projektów budowlanych; projektów, których głównym celem jest rozwój samej organizacji jako instytucji
  • opłat i kosztów podróży związanych z konferencjami w USA
  • stałych kosztów wynagrodzenia personelu
  • sprzętu biurowego
  • finalizacji działań podjętych z wykorzystaniem innych funduszy
  • pokrycia kosztów reprezentacyjnych, poza kawą i lunchem roboczym (z całkowitym wyłączeniem alkoholu)

ZAPRASZANIE AMERYKAŃSKICH EKSPERTÓW:

Ambasada USA i konsulat amerykański w Polsce przyjmują propozycje grantów, w ramach których eksperci amerykańscy są zapraszani do Polski. Jeżeli składany wniosek obejmuje udział eksperta z USA, wnioskowane koszty powinny pokrywać cenę biletu lotniczego klasy ekonomicznej (linii lotniczej USA lub linii kraju UE), dietę na posiłki i zakwaterowanie, dzienne honorarium wynoszące 250 dolarów i koszty transportu. Wniosek powinien zawierać proponowany co najmniej trzydniowy harmonogram działalności eksperta, z wyłączeniem czasu podróży. Jeśli przewidywane jest uczestnictwo gościa np. w konferencji, prosimy o jej opis z uwzględnieniem takich pozycji jak: organizator, temat, cele, publiczność, sponsorzy, inni uczestnicy i mówcy.

JAK UBIEGAĆ SIĘ O GRANT:

Pełną dokumentację należy przesłać na adres: grantspoland@state.gov do 28 lutego 2020 roku do godz. 17:00.  W e-mailu muszą się znaleźć następujące elementy: 

  • Wypełniony formularz wnioskowy (proszę nie przekraczać wyznaczonego limitu słów)
  • CV koordynatora projektu i CV szefa organizacji występującej o grant
  • W przypadku gdy wnioskodawca występuje jako organizacja:
  • Jeżeli o grant występuje osoba fizyczna:
    • Formularz SF424 (Application for Federal Assistance SF424-Individual)

Wskazówki dotyczące składania wniosków. Proszę się z nimi uważnie zapoznać;  wnioski nie spełniające poniższych wymogów nie będą rozpatrywane.

  • Wszystkie nadsyłane propozycje muszą być sporządzone w j. angielskim.
  • Wnioski nie mogą przekraczać 6 stron (włącznie z wyliczonym budżetem) przy użyciu czcionki Times New Roman 12 pkt.
  • Czas realizacji projektu nie może przekraczać 18 miesięcy.
  • Wymagane dokumenty należy przesłać w jednym e-mailu na adres: grantspoland@state.gov
  • W temacie e-maila należy zamieścić nazwę organizacji składającej wniosek, następnie numer NOFO (Notice of Funding Opportunity), czyli WAW-NOFO-FY20-01

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE REJESTRACJI DUNS, NCAGE i SAM (dotyczy tylko organizacji – osoby fizyczne są zwolnione z tego wymogu):

Aby dokonać rejestracji w systemie SAM, należy najpierw uzyskać numery DUNS i NCAGE. Cała procedura może zająć od kilku dni do kilku tygodni, należy więc ją rozpocząć odpowiednio wcześnie.  Proszę pamiętać, że rejestracja w SAM oraz uzyskanie numerów DUNS i NCAGE nie pociągają za sobą żadnych opłat.

Rejestracja DUNS (Dun & Bradstreet)

  • Uzyskanie numeru DUNS odbywa się na stronie https://www.bisnode.pl/produkty/db-numer-duns/.
  • Uzyskanie numeru DUNS w celu złożenia wniosku o grant nie wymaga żadnych opłat, nie występuje też potrzeba skorzystania z żadnych dodatkowych usług.

Rejestracja NCAGE (NATO Commercial and Governmental Entity)

Rejestracja SAM (System for Award Management)

  • Rejestracja odbywa się na stronie SAM.gov.  Przy rejestracji nie jest wymagana żadna opłata.
  • W przypadku rejestracji w SAM.gov nowego podmiotu, przed aktywacją rejestracji należy przedstawić poświadczony notarialnie dokument potwierdzający uprawnienia do występowania w charakterze administratora.  Zeskanowany dokument należy przesłać za pośrednictwem Federal Service Desk. Stosowne instrukcje znajdują się tutaj (PDF)

PROCEDURA WYBORU
Złożone wnioski będzie oceniać komisja złożona z przedstawicieli ambasady USA na podstawie poniższych kryteriów.  Wnioskodawcy otrzymają powiadomienie o wynikach do 30 marca 2020 roku.  Preferowane będą projekty o charakterze innowacyjnym, które:

  • odnoszą się do co najmniej jednego z obszarów tematycznych wymienionych powyżej
  • przyczyniają się do nawiązywania relacji między Amerykanami i Polakami
  • tworzą relacje między amerykańskimi i polskimi instytucjami, organizacjami i grupami środowiskowymi
  • pomagają w lepszym rozumieniu amerykańskiej kultury, historii, wartości i instytucji
  • promują różnorodność i programy włączające mniejszości, m.in. osoby ułomne, imigrantów, mniejszości etniczne i przedstawicieli społeczności LGBTQI+
  • zawierają komponent amerykański (np. prelegenta z USA, aktualną lub planowaną współpracę partnerską z amerykańskimi odpowiednikami, temat nawiązujący do historii USA, społeczeństwa amerykańskiego, itp.)
  • ubogacają geograficznie i demograficznie różnorodne grupy uczestników, w tym mieszkańców obszarów wiejskich, mniejszości oraz społeczności zaniedbane pod względem historycznym

WYMAGANIA W ZAKRESIE SPRAWOZDAWCZOŚCI

W przypadku przyznania grantu wymagane będą sprawozdania finansowe i opisowe w terminach określonych w umowie grantowej. Wypłata środków może zostać powiązana z terminowym składaniem sprawozdań. Pozostałe szczegóły dotyczące realizacji grantu zostaną określone w umowie grantowej między ambasadą USA a wnioskodawcą.

PROŚBY O “HONOROWY PATRONAT”

Sekcja Spraw Publicznych często otrzymuje prośby od osób i instytucji o objęcie projektów bądź wydarzeń “patronatem honorowym” ambasady lub ambasador (włącznie z wykorzystaniem pięczeci ambasady). Jednakże w związku z wytycznymi rządu USA w zakresie rządowego postępowania etycznego ambasada USA nie może udzielać “patronatu” ani wystosowywać listów poparcia instytucjom, które nie otrzymują funduszy od rządu Stanów Zjednoczonych.

Reklama