Fundusze - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jakie korzyści może przynieść skuteczna promocja? Poznaj poradnik EduNGO „Mocni w promocji” >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Prowadzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego dla mieszkańców z problemem uzależnienia od środków psychoaktywnych

Reklama
Nabór od 22.11.2018 do 17.12.2018 16:00
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - Dzielnica Ochota
Łączny budżet 71 tys. PLN
Do 100% dofinansowania
Dotacje do 71 tys. PLN
Zarząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację w roku 2019 zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Nazwa zadania konkursowego: Prowadzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego dla mieszkańców m.st. Warszawy, w szczególności z Dzielnicy Ochota z problemem uzależnienia od alkoholu i innych środków psychoaktywnych, członków rodzin osób uzależnionych, osób doświadczających przemocy w rodzinie i stosujących przemoc.

Forma realizacji zadania-POWIERZENIE
1. Opis zadania:
Cel:
1. działania zmierzające do podniesienia  wiedzy mieszkańców m.st. Warszawy w zakresie szkodliwości przyjmowania napojów alkoholowych i innych środków psychoaktywnych oraz przyczyn i skutków stosowania przemocy w szkole, rodzinie i środowisku lokalnym;
2. podejmowanie działań ułatwiających dostęp mieszkańcom m.st. Warszawy do informacji o podejmowanych przez Miasto działaniach profilaktycznych, edukacyjnych w obszarze rozwiązywania problemów wynikających z uzależnień od środków psychoaktywnych, przemocy i przeciwdziałania HIV/AIDS;
3. działania zmierzające do zwiększenia dostępu do informacji w zakresie działalności profilaktycznej i edukacyjnej oraz z obszaru profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a także innych uzależnień;
4. działania zmierzające do zmniejszenia poziomu bezradności osób uzależnionych od alkoholu i innych środków odurzających osób współuzależnionych oraz doznających stosujących przemoc, będących mieszkańcami m.st. Warszawy.

Adresaci: 
Punkt Informacyjno - Konsultacyjny prowadzi działalność skierowaną do wszystkich mieszkańców m.st. Warszawy, a w szczególności do osób:
a. będących w kryzysie;
b. uzależnionych od alkoholu i innych środków odurzających;
c. członków rodzin osób uzależnionych;
d. doświadczających przemocy;
e. stosujących przemoc.

Formy:
Działalność informacyjno – konsultacyjna, a w szczególności:
1. wstępna diagnoza i ocena sytuacji rodzinnej;
2. udzielanie konsultacji i porad psychologicznych, prawnych, socjalnych oraz porad z zakresu profilaktyki HIV/AIDS;
3. motywowanie do podjęcia leczenia oraz kierowanie do specjalistycznych placówek;
4. inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej;
5. prowadzenie w środowisku działań edukacyjno-informacyjnych i motywujących;
6. udostępnianie materiałów edukacyjnych i informacyjnych;
7. stałe aktualizowanie bazy danych o wszelkich formach pomocy;
8. prowadzenie informacji telefonicznej;
9. prowadzenie statystyki udzielanych porad i konsultacji;

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny nie prowadzi terapii ani innych długotrwałych działań skierowanych do mieszkańców.
Kadra:
1. osoby realizujące zadania w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym powinny posiadać kwalifikacje m.in. z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień, przeciwdziałania przemocy, pracy socjalnej, resocjalizacji, prawa, psychologii, profilaktyki HIV/AIDS;
2. osoby realizujące zadania w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym powinny posiadać znajomość oferty m. st. Warszawy w zakresie profilaktyki uzależnień, lecznictwa i przeciwdziałania przemocy i profilaktyki HIV/AIDS;
3. osoby realizujące zadania w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym powinny posiadać, udokumentowane, kilkuletnie doświadczenie m.in. w pracy z osobami z problemem uzależnienia od alkoholu, narkotyków, dotkniętymi przemocą w rodzinie, poparte odpowiednią dokumentacją np.: zaświadczenia, certyfikaty itp.
Warunki realizacji zadania:
1. Oferent zobowiązany jest do stałej współpracy z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych, koordynatorem lokalnego harmonogramu działań lokalnych (Wydziałem Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Ochota) i Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy;
2. Oferent składa do Biura Pomocy i Projektów Społecznych, za pośrednictwem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, sprawozdanie z rocznej działalności Punktu (do 15 stycznia roku następnego).
3. osoby realizujące działania w PIK będą prowadziły dokumentację w postaci indywidualnych kart porad i konsultacji;
4. Oferent będzie promował działania PIK i przesyłał systematycznie do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia harmonogram wraz z informacją o poszczególnych konsultantach;
5. w ramach oferty uwzględniona zostanie możliwość udzielania porad i konsultacji w formie elektronicznej/e-mailowej;
6. Punkt Informacyjno-Konsultacyjny będzie dostępny pięć dni w tygodniu w wymiarze minimum 15 godzin tygodniowo: trzy razy w tygodniu po południu oraz dwa razy w tygodniu przed południem, a podstawą planowania działań jest poniższy wykaz:
a. prawnik (min. 6 godzin tygodniowo);
b. psycholog (min. 3 godziny tygodniowo);
c. terapeuta uzależnień (min. 3 godziny tygodniowo);
d. pracownik socjalny/specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie/ edukator HIV/AIDS (min. 3 godziny tygodniowo).
Szczegóły dotyczące Standardu Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego znajdują się  w uchwalanym corocznie  Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy.
Rezultaty:
1. zwiększenie wiedzy mieszkańców m.st. Warszawy w zakresie szkodliwości przyjmowania napojów alkoholowych i innych środków psychoaktywnych oraz przyczyn i skutków stosowania przemocy w szkole, rodzinie i środowisku lokalnym;
2. ułatwienie dostępu mieszkańcom m.st. Warszawy do informacji o podejmowanych przez Miasto działaniach profilaktycznych, edukacyjnych w obszarze rozwiązywania problemów wynikających z uzależnień od środków psychoaktywnych, przemocy i przeciwdziałania HIV/AIDS;
3. zwiększenie dostępu do informacji w zakresie działalności profilaktycznej i edukacyjnej oraz z obszaru profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a także innych uzależnień;
4. zmniejszenie poziomu bezradności osób uzależnionych od alkoholu i innych środków odurzających osób współuzależnionych oraz doznających i stosujących przemoc, będących mieszkańcami m.st. Warszawy.
Warunkiem realizacji zadania publicznego jest posiadanie przez Oferenta lokalu,  w którym możliwe będzie realizowanie poszczególnych elementów przedmiotowego zadania.  
UWAGA I:
W przypadku planowania zlecania części zadania innemu podmiotowi oferent powinien uwzględnić taką informację w składanej ofercie. Informacja taka powinna się znaleźć  w harmonogramie, w kolumnie „Oferent lub inny podmiot odpowiedzialny za działanie w zakresie realizowanego zadania publicznego”. Uzasadnienie przyczyny zlecania innemu podmiotowi organizacja powinna opisać w pkt 8 Opis poszczególnych działań. Ocena zasadności podzlecania części zadania innemu podmiotowi będzie należała do komisji konkursowej. Na etapie składania oferty organizacja nie musi wskazywać konkretnego podmiotu, któremu planuje zlecić część zadania, a jedynie zadeklarować, że zrobi to z poszanowaniem efektywnego wydawania pieniędzy publicznych.
UWAGA II:
W ramach planowanych projektów organizacja do wykonania konkretnych czynności (zarówno związanych z merytoryką jak i obsługą zadania) może zatrudnić osobę fizyczną (na podstawie umowy: o pracę, zlecenie, o dzieło) lub osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Informacja na ten temat może znaleźć się w kosztorysie przy konkretnej pozycji budżetowej. Komisje konkursowe w swojej pracy nie będą oceniać formy zatrudnienia, o ile jest ona zgodna z polskim prawem”.
UWAGA III:
W ofercie należy uwzględnić wynagrodzenie koordynatora, materiałów biurowych, dydaktycznych, środków czystości, obsługi technicznej i księgowej.   
Środki przeznaczone na realizację zadania: 71 000,00 zł.
Termin realizacji zadania: od 15 marca 2019 do 31.12.2019
Miejsce realizacji zadania: Dzielnica Ochota m.st. Warszawy
W ramach niniejszego otwartego konkursu ofert każdy podmiot może złożyć maksymalnie 1 ofertę

Reklama