Przejdź do treści głównej

Kolejne wsparcie pożyczkowe dla podmiotów ekonomii społecznej

autor(ka): Krzysztof Rykowski
2018-09-17, 00:00
Podmioty ekonomii społecznej wciąż mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek oferowanych przez Fundusz TISE w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Zgodnie z umową z nadzorującym projekt Bankiem BGK z grudnia 2016, Fundusz TISE do końca czerwca 2018 powinien wypłacić wszystkie środki przeznaczone na pożyczki czyli prawie 29 mln zł! Ponieważ tak się stało więc – zgodnie z umową – TISE otrzymało nowe środki, dzięki którym możliwe będzie dalsze wspieranie przedsiębiorczości społecznej w 12 województwach (w woj. dolnośląskim, lubuskim, opolskim i wielkopolskim rolę operatora pełni Fundusz Regionu Wałbrzyskiego) aż do końca roku 2019!

Oznacza to, że podmioty ekonomii społecznej wciąż mogą składać wnioski o udzielenie preferencyjnej pożyczki na finansowanie ich działalności (w tym na tworzenie nowych miejsc pracy).

Pożyczki są udzielane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom (zatrudniającym do 250 osób) – zarówno społecznym start-up’om („Pożyczka na start”– do 100 tys. zł, do 5 lat, oprocentowanie od 0,88% w skali roku), jak i przedsiębiorstwom społecznym działającym na rynku dłużej niż rok („Pożyczka na rozwój”– do 500 tys. zł, do 7 lat, oprocentowanie od 1,75% w skali roku). Oprocentowanie pożyczek jest oparte na stopie redyskonta weksli i zależy od liczby utworzonych miejsc pracy. 

Przedsięwzięcia sfinansowane w ramach pożyczki muszą generować korzyści społeczne! 


– W ciągu ostatnich 10 lat TISE udzieliło organizacjom pozarządowym i podmiotom ekonomii społecznej prawie 1,5 tys. pożyczek o wartości ponad 140 mln. zł Fundusze przeznaczone na pożyczki pochodziły ze środków własnych oraz ze źródeł unijnych i krajowych. Dzięki pożyczkom wiele organizacji mogło bezpiecznie realizować swoją działalność statutową, a przedsiębiorstwa społeczne zwiększyć swoje obroty i zatrudnić nowych pracowników udowodniając, że można odnieść sukces ekonomiczny i społeczny! – mówi Joanna Wardzińska, wiceprezeska TISE.

Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA jest funduszem pożyczkowym dla organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, mikro, małych i średnich firm. Zostało założone przez Bank BISE w roku 1991 r. Obecnie jego właścicielem jest francuski bank Crédit Coopératif, który od ponad 120 lat zajmuje się finansowaniem projektów w dziedzinie ekonomii społecznej.

Początkowo TISE było funduszem typu venture capital, a od 2008 r. udziela pożyczek wykorzystując fundusze własne oraz unijne środki finansowe udostępniane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, EFI, etc. TISE jest członkiem EVPA oraz założycielem i jedynym polskim przedstawicielem w Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych (FEBEA), którą tworzą instytucje zajmujące się finansowaniem projektów społecznych i etycznych.


Dowiedz się, gdzie czekają fundusze dla NGO, kto ogłosił konkurs dla NGO, znajdź granty dla stowarzyszeń i fundacji. Odwiedź serwis fundusze.ngo.pl.

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: TISE
Miejsce: Cała Polska, 01-042 Warszawa,
Data wydarzenia: od 2018-09-14 do 2019-12-31
Organizator:

Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA

Adres:

ul. Okopowa, 56, 01-042 Warszawa,

Tel.:

226360740

Faks:

Brak

E-mail:

krzysztof.rykowski@tise.pl

Www:

http://tise.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekonomia, rynek pracy
  • ekonomia społeczna
  • przedsiębiorczość
  • wspieranie przedsiębiorczości