Przejdź do treści głównej

Ostatnie dotacje dla NGO i spółdzielni socjalnych

autor(ka): Paweł Bryk
2017-11-23, 16:13
archiwalne
Obecnie dostępne fundusze unijne pozwalają na uzyskanie dotacji na utworzenie miejsc pracy w nowych i istniejących podmiotach ekonomii społecznej – a więc fundacjach, stowarzyszeniach i spółdzielniach socjalnych. Dofinansowanie umożliwia zakup sprzętu, przystosowanie miejsc pracy i pozwala na pokrycie części kosztów związanych z prowadzeniem działalności.

W ramach Dolnośląskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej można otrzymać nawet 130.000 złotych na utworzenie spółdzielni socjalnej lub fundacji czy stowarzyszenia bądź stworzenie stanowiska pracy w istniejących podmiotach. Dotacje wynoszą nawet do 20.000 na osobę. Dotacje przyznawane są na stworzenie miejsca pracy m.in. dla osób:

  • niepełnosprawnych (umiarkowany i znaczny stopień);
  • zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy jako bezrobotne;
  • wymienionych w ustawie o zatrudnieniu socjalnym (np. z zaburzeniami psychicznymi czy zwalnianych z zakładów karnych);

Co ważne, wsparcie w projekcie nie kończy się jedynie na przyznaniu dotacji – dodatkowo można skorzystać ze szkoleń, warsztatów, uczestniczyć w doradztwach czy uzyskać wspomnianą wyżej refundację części kosztów prowadzenia działalności. Organizacja rozpoczynające działalność mogą liczyć na 900zł/osobę miesięcznie przez pierwsze pół roku oraz 600zł/osobę przez kolejne 6 miesięcy – pieniądze te mają na celu pomoc w początkowym, najtrudniejszym okresie funkcjonowania.

W praktyce, tylko w tym roku ze wsparcia skorzystało 13 organizacji – 8 nowych oraz 5 istniejących. Pozwoliło to na utworzenie 32 miejsc pracy w podmiotach ekonomii społecznej we Wrocławiu i okolicach. Jeśli chodzi o usługi i produkty oferowane przez nowe podmioty na dolnośląskim rynku, wachlarz jest szeroki: od gastronomii, przez rękodzieło – aż po projektowanie stron www czy usługi kosmetyczne.

Jednym z podmiotów który niedawno rozpoczął działalność jest restauracja OnigiriBar, prowadzona przez Spółdzielnię Socjalną Nori:

Poprzez udział w projekcie byliśmy w stanie rozpocząć działalność o której myśleliśmy od lat – po pierwsze dzięki szkoleniom z kwestii formalnych, dotyczących specyfiki pracy spółdzielczej, a po drugie – dzięki samemu wsparciu finansowemu. Bez uzyskania dofinansowania ciężko jest wejść na rynek raczkującym przedsiębiorstwom społecznym – szczególnie przez wysokie nakłady finansowe wymagane na początku. Po uzyskaniu dotacji możemy wciąż liczyć na wsparcie naszych działań – jest to szczególnie pomocne w przypadku kwestii księgowych, dotyczących rozliczania działalności czy doradztwo merytoryczne. - mówi Romuald, który wraz z przyjacielem Rajmundem wpadł na pomysł otworzenia restauracji.

Dotacja Dolnośląskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej pozwoliła też na zakup sprzętu dla Spółdzielni Socjalnej Panato Sito:

Do udziału w projekcie zdecydowaliśmy się dzięki wsparciu i przychylności innej spółdzielni. Zainspirowani ich działalnością postanowiliśmy spróbować o własnych siłach zorganizować pracownię a udział w projekcie wsparł finansowo realizację tego założenia. Udało nam się zakupić kilka sprzętów umożliwiających produkcję gadżetów reklamowych, głównie w branży sitodrukowej. Dofinansowanie usprawniło również zakup oprogramowania do zarządzania zamówieniami, usprawniających sprzedaż - zaznacza Ania, która pracuje w Panato Sito.

Obecnie prowadzony jest kolejny nabór na przyznanie dotacji dla nowych i istniejących podmiotów. Należy się spieszyć, gdyż liczba miejsc jest mocno ograniczona – a kolejne tego typu dotacje nie będą dostępne przed 2019 rokiem. Więcej informacji na temat dotacji dostępnych jest na stronie DOWES:

NOWE PODMIOTY

ISTNIEJĄCE PODMIOTY

Więcej o projekcie możesz dowiedzieć się również telefonicznie:

tel. (71) 796 30 00

…oraz odwiedzając biura projektu:

Dolnośląski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej

prowadzony przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych:

ul. Mennicza 1, 50-057 Wrocław,

… oraz przez Centrum Wspierania Przedsiębiorczości:

ul. Piłsudskiego 95, 50-016 Wrocław


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
Miejsce: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Mennicza, 50-057 Wrocław, woj. dolnośląskie
Data wydarzenia: od 2017-11-23 do 2017-12-08
Organizator:

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych

Adres:

Grabiszyńska 89, 53-503 Wrocław, woj. DS

Tel.:

71 796 30 00

Faks:

71 796 30 00 wew. 20

E-mail:

rcwip@rcwip.pl

Www:

http://www.rcwip.pl 

Organizator:

Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Przedsiębiorczości"

Adres:

Marszałka Józefa Piłsudskiego 95, 50-016 Wrocław, woj. DS

Tel.:

71 789 92 15

Faks:

71 789 92 14

E-mail:

biuro@cwp.wroclaw.pl

Www:

http://www.cwp.wroclaw.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekonomia, rynek pracy
  • ekonomia społeczna
  • przedsiębiorczość
  • wspieranie przedsiębiorczości