Przejdź do treści głównej

Kraków. Dotacje unijne dla organizacji pozarządowych

autor(ka): Barbara Malczyk
2017-08-21, 15:33
archiwalne
Do 6 września 2017 r. można składać wnioski o dotacje na wsparcie osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2014-2020 przeznaczono na ten cel 38 mln euro.

Pomagają bezinteresownie, niosąc pomoc przez całą dobę, nierzadko kosztem własnych planów i marzeń - mowa o opiekunach osób niesamodzielnych, którzy każdego dnia czuwają przy chorych i cierpiących, karmiąc, pielęgnując, rehabilitując. Teraz dzięki 38 mln euro – środkom płynącym z RPO WM 2014-2020 – wiele placówek będzie mogło jeszcze skuteczniej wspierać osoby niesamodzielne oraz ich opiekunów. Wnioski o dotację można składać do 6 września br.

W ramach II edycji konkursu zostaną dofinansowane projekty związane z utworzeniem centrów wsparcia dla opiekunów oraz placówek dziennej opieki dla osób niesamodzielnych. Tą formą pomocy będą mogli zostać objęci mieszkańcy gmin: Kraków, Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.

W utworzonych centrach podopieczni będą mogli liczyć na ciepły posiłek, porady specjalistów oraz profesjonalną opiekę. Podczas zajęć terapeutycznych, aktywizujących czy psychofizycznych nauczą się samodzielności, co niewątpliwie będzie ułatwieniem w dalszej – już domowej pracy z opiekunami.

Na wsparcie mogą liczyć nie tylko osoby niesamodzielne, ale też ich opiekunowie. Z myślą o nich powstaną centra wsparcia opiekunów nieformalnych, którzy nie są opiekunami zawodowymi i nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Najczęściej są to najbliżsi członkowie rodziny chorych osób. W utworzonych centrach będą mogli wypożyczyć sprzęt pielęgnacyjny, rehabilitacyjny czy medyczny. Wcześniej zostaną też odpowiednio przeszkoleni z jego obsługi. Ponadto opiekunowie będą mogli dołączyć do grup wsparcia, otrzymując pomoc psychologiczną, wsparcie edukacyjne, doradcze i informacyjne. Dowiedzą się też, jak jeszcze skuteczniej dbać o swoich podopiecznych. W ośrodkach zostaną również zorganizowane kursy, które pozwolą na zdobycie kwalifikacji – zawodu opiekuna – tym osobom, które chcą poświęcić swoje życie innym.

O wsparcie na realizację swoich projektów będą mogły ubiegać się przede wszystkim gminy, powiaty, organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, a także inne podmioty prowadzące działalność w zakresie pomocy społecznej. Projekty będą mogły uzyskać dofinansowanie do 92,7% wydatków kwalifikowanych. Wnioski w konkursie można składać do dnia 6 września 2017 r. za pomocą systemu elektronicznego e-RPO.

Więcej informacji: www.rpo.malopolska.pl/skorzystaj/nabory/poddzialanie-9-2-2--uslugi-opiekuncze-oraz-interwencja-kryzysowa---zit---rpmp-09-02-02-ip-01-12-061-17

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji konkursu dofinansowano projekty o wartości blisko 16 mln zł. Dzięki tym środkom zostanie uruchomionych 8 placówek zapewniających opiekę nad osobami niesamodzielnymi. Placówki powstaną na terenie gminy Kraków i w gminie Liszki, a swoim wsparciem obejmą ponad 300 potrzebujących. Dzięki środkom unijnym powstanie pierwszy w Polsce ośrodek dla osób powyżej 60. roku życia, cierpiących na chorobę otępienną: Picka, Wilsona i Huntingtona. Realizacja projektów pozwoli osobom potrzebującym pozostać jak najdłużej w swoim miejscu zamieszkania, a opiekunom rodzinnym da szansę powrotu do aktywności zawodowej.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: UMWM
Miejsce: Małopolska, Kraków, woj. małopolskie
Data wydarzenia: od 2017-08-21 do 2017-09-06
Organizator:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Adres:

Racławicka 56, 30-017 Kraków, woj. MA

E-mail:

barbara.malczyk@umwm.pl

Www:

http://www.rpo.malopolska.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna