Przejdź do treści głównej

Nowa edycja Funduszy Norweskich? Nikt nie zna terminu

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, wiadomosci.ngo.pl
2017-02-09, 13:40
archiwalne
– Negocjacje są w toku. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo jeszcze będą trwały – odpowiada Ministerstwo Rozwoju, pytane o nową edycję Funduszy Norweskich. Niewiele precyzyjniejsza w swoich przewidywaniach jest strona norweska.

Organizacje pozarządowe (i nie tylko) czekają na informacje dotyczące nowej edycji Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Negocjacje między rządami polskim i norweskim w tej sprawie rozpoczęły się latem 2016 roku. Ja dotąd nie widać ich efektów, a w nieoficjalnych rozmowach z urzędnikami poszczególnych ministerstw można usłyszeć, że rozmowy znalazły się w martwym punkcie.

Postanowiliśmy oficjalnie zadać Ministerstwu Rozwoju (odpowiedzialnemu za negocjacje z ramienia polskiego rządu) oraz Ambasadzie Norwegii w Polsce kilka pytań:

 1. Na jakim etapie są negocjacje między rządami polskim i norweskim w rzeczonej sprawie?
   
 2. Kiedy można spodziewać się zakończenia konsultacji?
   
 3. Na jakich zasadach będą wyłaniani operatorzy programów w kilku kluczowych dla NGO obszarach (Fundusz dla Organizacji Pozarządowych; obszar „Rozwoju miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”; obszar „Promowania różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”; obszar „Przeciwdziałania przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć”)?

 

Jako pierwszą otrzymaliśmy odpowiedź z Ambasady Norwegii:

 

„Uprzejmie informuję, iż negocjacje bilateralne pomiędzy Polską a Darczyńcami trwają. Na chwilę obecną nie możemy jednoznacznie określić terminu ich zakończenia, jednakże nie spodziewamy się wiążących decyzji wcześniej niż w II kwartale 2017. Nie ma jeszcze znaczących decyzji dotyczących nowych obszarów wsparcia, ani alokacji na ewentualne programy. Mamy nadzieję, że obszary programowe, na temat których chciał Pan uzyskać informacje, będą kontynuowane.

Kwestie związane z wyłonieniem operatorów programów są częścią składową procesu negocjacyjnego i na chwilę obecną nie możemy udzielić w tym zakresie żadnych informacji. Mamy nadzieję, iż proces negocjacji wkrótce się zakończy i zarówno środowisko organizacji pozarządowych, jak i wszystkie podmioty zainteresowane funduszami norweskimi, będą mogły zapoznać się ze szczegółami ustaleń pomiędzy stronami.

Jednocześnie przewidujemy, iż rokiem, w którym będą mogły być ogłoszone pierwsze nabory konkursowe w ramach trzeciej edycji funduszy norweskich, będzie rok 2018”.

 

Nieco dłużej, ale nie bezowocnie czekaliśmy również na stanowisko Ministerstwa Rozwoju:

 

„Negocjacje ws. uruchomienie kolejnej edycji Funduszy norweskich i EOG w Polsce są jeszcze w toku. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo jeszcze będą trwały, natomiast obie strony dążą do osiągnięcia konsensusu w jak najkrótszym czasie.

Zapewniam Pana, że w chwili zakończenia negocjacji, wszelkie informacje na temat obszarów priorytetowych, które będą wspierane z Funduszy zostaną opublikowane na stronie internetowej programu”.

 

Wciąż niewiele wiadomo – na razie jednak nie należy spodziewać się przełomu. NGO muszą uzbroić się więc w cierpliwość. A my będziemy monitorować temat.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 8 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • fundusze, fundraising, finansowanie
 • organizacje pozarządowe
 • wspieranie organizacji
 • współpraca międzynarodowa