Przejdź do treści głównej

Ostatni tydzień naboru na stypendium na realizację pasji

autor(ka): Organizatorzy
2016-09-26, 17:22
archiwalne
W toruńskich, poznańskich, tczewskich, łódzkich, zielonogórskich i słupskich szkołach ponadgimnazjalnych trwa nabór wniosków stypendialnych do VI edycji Programu Stypendialnego Pasjopolis. Projekt jest skierowany do licealistów, którzy przede wszystkim chcą rozwijać swoje pasje. Nabór wniosków zakończy się 2 października. Program jest realizowany przez firmę Apator SA oraz fundację Platon im. Kuby Rumińskiego.

O stypendia mogą ubiegać się wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (w tym: liceów ogólnokształcących i profilowanych, techników, szkół artystycznych i zawodowych) uczących się na terenie wybranych miast. W sumie na przestrzeni 5 lat udało nam się już wesprzeć blisko 100 osób w rozwoju swoich pasji. W naszych działaniach w ramach PASJOPOLIS staramy się wspierać ludzi młodych, inteligentnych, pasjonatów, niepokornych indywidualistów i cichych geniuszy, którzy często nie mieszczą się w stereotypowym wyobrażeniu o wzorowym uczniu. Szukamy osób, którzy potrafią zarazić nas swoją pasją i przez kolejny rok chcą tę pasję rozwijać. Zdajemy sobie sprawę, że pasji nie da się ocenić w szkolnej, pięciostopniowej skali. Dlatego chcemy pomagać marzeniom, które po prostu często nie mieszczą się w szkolnych statystykach, mówi Janek Świerkowski, koordynator programu.

Program Stypendialny Pasjopolis w 2014 roku został laureatem ogólnopolskiego konkursu na Dobre Stypendia w kategorii Lokalne NGO. Konkurs już od 5 lat jest organizowany przez Fundację Dobrą Sieć oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. To dla nas ogromne wyróżnienie, podkreślające wagę 4 lat naszej wspólnej pracy nad projektem stypendialnym. To również sygnał dla innych organizacji, ze współpraca międzysektorowa, pozwala realizować zróżnicowane i wartościowe programy, które są doceniane na arenie ogólnopolskiej.

Jak otrzymać stypendium?

Zgłoszenia do programu PASJOPOLIS przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. W zakładce WNIOSEK na stronie www.pasjopolis.pl znajduje się Wniosek o przy­znanie wsparcia w ramach PASJOPOLIS. Wystarczy, że aplikujący opisze nam swoją pasję, wypełniając cztery moduły:

1. Krótki opis pasji.

2. Realizacja pasji w ciągu ostatnich trzech lat.

3. Sposób w jaki przyznane stypendium wpłynie na rozwój pasji.

4. Pomysł na realizację projektu związanego z pasją.

Pierwsze trzy moduły decydują o przyznaniu 15 Stypendiów Pasjopolis w wysokości 4500 zł (9 miesięcy x 500 zł). Ponieważ dwaj nasi stypendyści będą mieli w trakcie trwania programu okazję na realizację swoich pomysłów w ramach Grantu Pasjopolis, w module czwartym pytamy o pomysły na projekty. Maksymalna wartość wsparcia w ramach projektu to 4 000 zł.

Do formularza należy dołączać pliki w postaci minimum dwóch rekomendacji, referencji itd. Również obligatoryjnym jest załączenie skanu legitymacji szkolnej. Wnioski przesyłane są drogą elektroniczną, a następnie oceniane przez niezależną Komisję Stypendialną, w skład której wchodzą uznani pedagodzy, przedstawiciele firmy Apator SA i Fundacji Platon. Komisja swoje rekomendacje opiera tylko i wyłącznie na zgodności wniosków z celami i założeniami programu Pasjopolis.

INFORMACJE O ORGANIZATORZE I FUNDATORZE

APATOR – DZIAŁAMY Z PASJĄ!

Apator jest firmą świadomą potrzeb lokalnej społeczności na długo przed tym, jak ukuto termin „społeczna odpowiedzialność biznesu”. Firma angażowała środki na wsparcie wartościowych inicjatyw i przedsięwzięć z dziedziny kultury, sztuki i sportu. Nie pozostawała obojętna na prośby instytucji i organizacji charytatywnych wspierających ludzi chorych, bezdomnych, wykluczonych.

Skąd pomysł na wspieranie Młodych Pasjonatów?

Kierunek na „Pasjopolis” obraliśmy w 2011 roku. W tym okresie Apator miał już pod skrzydłami takich utalentowanych młodych ludzi, jak 14-letnia wówczas łyżwiarka Agata Kryger czy 17-letni tenisista Mikołaj Jędruszczak. Nagradzaliśmy stypendiami zdolnych olimpijczyków, poszukiwaliśmy talentów podczas międzynarodowych konkursów plastycznych. Wspieranie Młodych Talentów stało się naszą idee fixe, ukierunkowało nasze działania sponsorskie, wreszcie stało się inspiracją do stworzenia autorskiego programu, który w sposób systemowy, kompleksowy pozwalał nam docierać do nieprzeciętnych ludzi i pomagać im „rozwijać skrzydła”.

Efektem programu stypendialnego Pasjopolis jest dziś nie tylko ponad 60 stypendystów, którzy dzięki wsparciu finansowemu mogli realizować i rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie nauk ścisłych lub humanistycznych. Pasjopolis to także spotkania warsztatowe z artystami, designerami i naukowcami, którzy zdradzają tajniki dziedzin, którymi zajmują się na co dzień. Z tej formy rozwijania pasji skorzystało kilkudziesięciu młodych z Torunia, Poznania oraz Tczewa.

Osiągnięciem programu Pasjopolis jest niewątpliwie to, iż pozwolił on stworzyć społeczność ludzi przekonanych o tym, że nie warto ograniczać się do zagadnień szkolnego programu, że odwaga i determinacja w rozwijaniu zainteresowań (nawet tych „najdziwniejszych”) może zostać dostrzeżona i doceniona. Zaszczepiliśmy w Młodych (i w sobie również) ideę, że WARTO MIEĆ PASJĘ.

Apator jako firma także rozwija się dzięki ludziom z pasją. Atmosfera w pracy, wyzwania i możliwości rozwoju, szacunek do pracownika, otwartość na nowe pomysły i koncepcje – to wszystko „przyciąga” młodych, utalentowanych ludzi. Nasz zespół tworzy dziś ponad 2 000 pracowników, którzy na co dzień pracują w spółkach zlokalizowanych w Toruniu, Poznaniu, Tczewie, Zielonej Górze, Świdnicy, Katowicach, Łodzi, a także poza granicami kraju (Niemcy, Rosja, Ukraina, Czechy oraz Wielka Brytania). Wśród nas są wynalazcy, konstruktorzy, inżynierowie, programiści, którzy z pasją oddają się pracy w firmie, zaś „po godzinach” realizują swoje niezwykłe zainteresowania: tworzą muzykę, zajmują się modelarstwem, odnoszą sukcesy w sporcie.

Dołącz do ludzi z pasją na http://www.apator.com/pl/grupa-apator/csr oraz na https://www.facebook.com/grupa.Apator

FUNDACJA PLATON IM. KUBY RUMIŃSKIEGO

Działalność Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego skupiona jest na organizacji wydarzeń kulturalnych oraz udzielaniu pomocy stypendialnej dzieciom i młodzieży. Wspieramy ludzi młodych, inteligentnych, pasjonatów, niepokornych indywidualistów i cichych geniuszy, którzy często nie mieszczą się w stereotypowym wyobrażeniu o wzorowym uczniu.

Fundacja Platon powstała w 2005 roku jako upamiętnienie tragicznie zmarłego młodego człowieka, Jakuba Rumińskiego. Kuba był uczniem V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, zginął w 2004 roku będąc pasażerem na motorze prowadzonym przez kolegę z klasy. Inicjatorką powstania Fundacji jest mama Kuby, pani Hanna Rumińska. To ona zainspirowała nas - kolegów Kuby do założenia fundacji, która pomaga realizować pasje i marzenia młodym ludziom.

Wsparcie stypendialne Fundacji Platon ewoluowało corocznie, począwszy od 2005 roku – w chwili obecnej, dzięki współpracy z Fundatorem firmą Apator S. A., nasze działania docierają również do Poznania, Tczewa, Łodzi oraz Zielonej Góry. Fundacja Platon jest również organizatorem Instytut B61 – projektu z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej i estradowego koncertu. Na przełomie 2012/2013 roku organizacja realizowała projekt Cosmic Underground – pociągu przemierzającego trasę z Estonii do Portugali, którego osiem wagonów zostało oddane w ręce artystów.

Koordynator Programu Stypendialnego Pasjopolis o swoich pasjach:

Jan Świerkowski – prezes fundacji Platon, inicjator projektu z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej i estradowego koncertu – Instytutu B61.

Z wykształcenia jestem astronomem. Podczas moich studiów natrafiłem na bardzo duży problem. Nie potrafiłem przekazać znajomym, dziewczynie, mamie, małym siostrom o czym się uczę. Pomyślałem, że skoro mówiąc dziecku o tym, że Ziemia jest kulą, pokazujemy piłkę, w równie prosty sposób - za pomocą metafor wizualnych - można przedstawiać ludziom rzeczy, o których mówi współczesna nauka. Zacząłem od tego na czym się znałem - czyli od Kosmosu. Tak powstał pierwszy Instytut B61 – Ewolucja gwiazd. Zakładałem, że to jednorazowe działanie. Myślałem, że po pierwszym razie mi się znudzi, że będę chciał zrobić coś nowego bo na początku była to tylko zabawa. W tej chwili Instytut stał się moim życiem. Moją największą pasją.


Pliki do pobrania

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: inf. nadesłana
Miejsce: Toruń, Poznań, Tczew, Łódź, Zielona Góra, Słupsk,
Data wydarzenia: od 2016-09-26 do 2016-10-02
Organizator:

Fundacja Platon imienia Kuby Rumińskiego

Adres:

Juliusza Słowackiego 23 lok. 3, 87-100 Toruń, woj. kujawsko-pomorskie

Tel.:

56 622 76 09

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • hobby, zainteresowania